שתף קטע נבחר

שוחרר הפלסטיני שהואשם באונס הילדה: "זה סיפור בדיוני"

כמה שעות אחרי גניזת האישום נגדו בגין אונס הילדה בת השבע מבנימין, שוחרר מחמוד קטוסה מבית הסוהר עופר. קרוביו נשאו אותו על כתפיהם וקראו "אללה אכבר". במחסום ביתוניא, לפני שעשה את דרכו לביתו בכפר הפלסטיני דיר קדיס, אמר קטוסה: "מוסלמים לא יכולים לעשות דבר כזה"

 

 

חוזר הביתה - אחרי 55 ימים במעצר: מחמוד קטוסה, שהואשם באונס הילדה בת השבע מבנימין, שוחרר הבוקר (יום ג') מבית הסוהר עופר לאחר שהפרקליטות הצבאית חזרה בה מהמיוחס לו. בהמשך הועבר קטוסה למחסום ביתוניא - שם קיבלו אותו קרוביו בקריאות "אללה אכבר". משם שב קטוסה לביתו בכפר הפלסטיני דיר קדיס. ynet העביר שידור חי ממחסום ביתוניא.

 

קטוסה, שנישא על כתפי קרוביו ועדיין מוגדר חשוד במעשה, אמר: "יש לי הרבה מה להסביר, אני עם דם נקי ומכיר את עצמי מיליון אחוז. אני לא הבן אדם הזה, שיעשו מה שהם צריכים. אם ימצאו מילה אחת ממשהו, אם חושדים בי, אני מוכן להכול. אני בטוח בעצמי".

 

הוא הוסיף כי "אני רוצה לומר שזה סיפור בדיוני שבני אדם יצרו - בני אדם ללא מצפון, דת או מוסר, בני אדם שלא חיים במציאות. אנשים מוסלמים לא יכולים לעשות דבר כזה". חלק ממקבלי פניו נשאו דגלי פלסטין.

 

לעיון בהחלטה המלאה על ביטול האישום - לחצו כאן

 

בהחלטה הדרמטית שהתקבלה בתום ישיבה שכינס הפרקליט הצבאי הראשי אלוף שרון אפק עם נציגי הפרקליטות והמשטרה, נאמר כי אין די ראיות לביסוס כתב אישום. ממצאי פעולות החקירה המשלימות שנערכו בימים האחרונים רק חידדו את הקשיים הראייתיים בתיק.

 

מחמוד קטוסה (צילום: אוהד צויגנברג)
מחמוד קטוסה אחרי שחרורו(צילום: אוהד צויגנברג)

מחמוד קטוסה (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

מחמוד קטוסה (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

מחמוד קטוסה (צילום: גיל יוחנן)
יוצא מהרכב של שירות בתי הסוהר(צילום: גיל יוחנן)

מחמוד קטוסה (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הפרקליט הצבאי הראשי הודיע כי "לאחר בחינת חומר הראיות בתיק,השלמות החקירה שבוצעו, וניתוח פעולות החקירה שעוד נכון לבצע, סבר הפצ"ר כי לא התגבש בתיק, לעת הזו, סיכוי סביר להרשעת קטוסה. על כן, החליט הפצ"ר לחזור מכתב האישום ולאפשר למשטרת ישראל להמשיך ולהשלים את החקירה".

 

בעקבות כך הודיעה התביעה הצבאית לבית המשפט הצבאי על חזרה מכתב האישום וביקשה לשחרר את קטוסה ממעצר. "ברי כי חזרה מכתב אישום ושחרור נאשם ממעצר, במצב בו יש ראיות מסוימות נגדו לביצוע עבירות מין בקטינה אינם דבר של מה בכך. ועדיין, בנסיבות העניין ולאור מארג הראיות שנאספו עד כה זו ההחלטה הנדרשת מבחינה מקצועית".

 

במשפחתו של מחמוד קטוסה האמינו מהרגע הראשון שנעצר - שלא הוא אנס את הילדה/ אשתו נסרין אמרה מוקדם יותר היום ל-ynet: "ידעתי שהוא ישתחרר. בעלי לא אנס ולא עושה טעויות. תודה לאללה שהיום יגיע לחיק המשפחה לאחר שעברנו ימים קשים ומזעזעים. מספיק מה שסבלנו. כולנו התגעגענו אליו. מקווה שהמשטרה והפרקליטות יתנצלו על העוול שגרמו לבעלי".

 

בנו קוסאי קטוסה אמר: "היום נעשה חפלה גדולה לאבא שלי שישב בכלא על כלום. מה שחשוב לי עכשיו שהמשטרה באמת תעצור את האנס האמיתי שעדיין משוחרר. אבא חף מפשע ולא קשור למקרה. כולם ראו את החקירות ואת ביטול כתב האישום. ידענו שאבא לא יעשה טעויות מסוג זה".

 

הדיל קטוסה, בתו הנוספת של קטוסה, אמרה: "אני מרגישה שנולדתי היום מחדש לאחר ששמעתי שאבא שלי ישתחרר. אני מחכה לפגוש את אבא ולחבק אותו. באמת תודה לכל מי שתמך בנו והאמין בחפותו. מה שחשוב לנו עכשיו זה שאבא יחזור היום וישאר עם המשפחה שלו שאוהבת אותו".

משפחתו של קטוסה מחוץ לבית דין צבאי עופר (צילום: אוהד צויגנברג)
"נעשה חפלה גדולה לאבא שלי". הבן קוסאי קטוסה(צילום: אוהד צויגנברג)

עו"ד מונדר אבו אחמד, אחד מסנגוריו של קטוסה, אמר הבוקר לאולפן ynet כי "אני בטוח שהלקוח שלי רגוע יותר היום. הוא שמח לצאת הביתה ולראות את אשתו וילדיו. אני בטוח שהוא יראה אנשים שלא הכיר בכפר שלו".

 

בהתייחסו לעובדה שקטוסה עדיין מוגדר חשוד באונס הילדה, אמר עו"ד אבו אחמד: "משטרת ישראל מוזמנת לעשות את כל החקירות שבעולם, אני בטוח שהוא לא קשור. כואב לי מה שקורה בתיק הזה, הילדה סובלת וגם המשפחה של הילדה סובלת – אבל מהצד השני גם הלקוח שלי סבל. סוף סוף הצדק יצא לאור. אנחנו מרגישים שמחה שזה הסתיים כפי שהיה צריך להסתיים".

משפחתו של קטוסה מחוץ לבית דין צבאי עופר ()
משפחתו של קטוסה מחוץ לבית המשפט הצבאי בעופר

משפחת הילדה בת השבע מבנימין קיבלה בתדהמה את החלטת הפרקליטות הצבאית לגנוז את כתב האישום נגד קטוסה. "לפי המידע שבידינו, הילדה זיהתה באופן נחרץ את הנאשם כמי שאנס אותה", אמרו פרקליטי המשפחה בתגובה להחלטה לשחרר את קטוסה אחרי 55 ימים במעצר.

 

עורכי הדין יהודה פריד וטל גבאי, פרקליטי המשפחה, אמרו כי "הילדה הייתה בחקירה עד 12 בלילה. תושבי מדינת ישראל צריכים להיות מאוד מודאגים בבוקר זה. ההחלטה לבטל את כתב האישום היא לא פחות מהפקרות. המדינה הסתכלה לילדה בעיניים בעודה מתארת בכאב עצום את שחוותה, ומסבה לה את גבה".

 

הפרקליטים התייחסו למידע שלפיו משפחת הילדה היא זאת שעדכנה אתמול את המשטרה בראיות נוספות, ובכללן בגדיה. לדבריהם, "אתמול התקבלו ראיות חדשות, מזעזעות ומדאיגות ולא ברור לנו איך ייתכן שלמרות ראיות אלו ונחרצות הילדה המדינה מתעוררת הבוקר לסיטואציה שבה משחררים הביתה אדם שילדה בת שבע טוענת בנחרצות שהוא האיש שאנס אותה".

עורכי הדין פריד וגבאי ()
עורכי הדין פריד וגבאי

עורכי הדין פריד וגבאי הוסיפו כי "הבטחנו לילדה שאנחנו לא נפקיר אותה ונמשיך מצדנו לעשות הכול על מנת למצות את הדין. בשורה התחתונה, הדבר המדאיג ביותר בהודעת הפרקליטות מהבוקר הוא שהפרקליט הצבאי הראשי מציין בפירוש כי בוצע אונס בילדה. הנאשם עדיין חשוד והחקירה תימשך ולכל לא ברור איך למרות כל זאת הוא קיבל את ההחלטה המצערת והמדאיגה לשחררו ממעצר ולבטל את כתב האישום".

 

בנוגע למצבן של המשפחה והילדה ציינו הפרקליטים כי "הילדה ומשפחתה בהלם טוטאלי, הילדה שבורת לב ולא מוכנה לצאת מביתה. אנחנו שוקלים ברגעים אלו את המשך דרכנו". ברקע דברי עורכי הדין התברר כי הילדה סירבה ללכת הבוקר לבית הספר שבו היא לומדת.

אלוף שרון אפק (צילום: מירי שמעונוביץ, לע
הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף אפק(צילום: מירי שמעונוביץ, לע"מ)

 

בהודעה על החלטת הפרקליט הצבאי הראשי צוין כי "בהתאם לעמדת כלל גורמי המקצוע המעורבים בטיפול בתיק, התשתית הראייתית הניצבת בבסיס כתב האישום אינה עולה בעת הזו כדי 'סיכוי סביר להרשעה'. על כן, לפי הוראות הדין, לא ניתן להמשיך את ההליך הפלילי, ויש לחזור מכתב האישום ולשחרר את קטוסה ממעצר.

 

"חקירת המשטרה תימשך ביתר שאת, הן ביחס לקטוסה והן בכיוונים נוספים, מתוך מטרה למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת. ככל שיעלו בחקירה ראיות המבססות הגשת כתב אישום חדש, נגד קטוסה או נגד אחרים, כך ייעשה. ב-15 באפריל הגישו הורי הילדה תלונה שבה תיארו כי בתם הותקפה מינית במועד מוקדם יותר. במסגרת החקירה בוצעו פעולות חקירה רבות, ובראשן גביית עדויות מהילדה בפני חוקרת ילדים מיומנת. ב-1 במאי הצביעה הילדה על קטוסה כמי שפגע בה מינית".

 

עוד נאמר בהודעת דובר צה"ל בנוגע להחלטת הפצ"ר כי "בעקבות עדות הילדה והצבעתה על קטוסה, הוחלט לחקור אותו כחשוד. נוכח ממצאי החקירה באותה עת, הוחלט לבקש מבית המשפט הצבאי את מעצרו של קטוסה לצורכי חקירה. בית המשפט בחן את בקשת המשטרה ואת חומר הראיות בתיק והחליט להורות על מעצרו. מאז הוארך מעצרו על ידי בית המשפט מעת לעת, בשמונה הזדמנויות נוספות, וזאת על פי ההתקדמות בחקירה.

 

"במסגרת החקירה נאספו ראיות שחיזקו את החשדות נגד קטוסה מעבר לעדותה של הילדה, לרבות הליכי זיהוי מסוימים והתאמה בין פרטים שמסרה הילדה לבין ממצאים בשטח. התביעה הצבאית בחנה את חומר הראיות שנאסף במסגרת החקירה. בתום הבחינה הוחלט כי על אף מורכבות המצב הראייתי, חומר הראיות בתיק מגבש תשתית ראייתית מספקת להעמדתו של קטוסה לדין פלילי, ועל כן יש להגיש נגדו כתב אישום".

 

 

במסגרת הנסיבות שהובילו את הפרקליט הצבאי הראשי להחלטתו צוין כי "על כל תובע מוטלת חובה מקצועית לוודא כי חומר הראיות שמונח בפניו מבסס את התשתית הראייתית המספקת לאישום. חובה זו אינה מסתיימת עם הגשת כתב האישום, אלא היא נמשכת כל העת, לעיתים גם לאחר שמסתיים שלב שמיעת הראיות בפני בית המשפט. חובתו המקצועית של התובע היא לוודא כל העת כי למיטב הבנתו המקצועית התיק נשען על ראיות מספיקות להרשעה, ועליו לעשות כל שלאל ידו להוציא אמת לאור.

 

"לאחר הגשת כתב האישום, התקבל במשטרה מידע חדש משמעותי. אשר על כן, ונוכח טענות שונות שעלו ושהצדיקו עריכת בחינה מחודשת של תצרף הראיות הניצב בבסיס כתב האישום, ערך הפצ"ר דיון עם ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה והגורמים הרלוונטים בתביעה הצבאית ובמשטרה. הפצ"ר נועץ בנושא גם עם פרקליט המדינה וגורמים בכירים מטעמו. בסיום הדיון הוחלט על דעת כל משתתפיו כי יש מקום לביצוע השלמות חקירה, ולאחריהן נכון לבצע הערכה מחודשת של התשתית הראייתית הניצבת בבסיס כתב האישום".

 

המשפחה עדכנה את החוקרים על ראיות חדשות

בפרקליטות הצבאית ציינו כי "בימים האחרונים ביצעה המשטרה מגוון פעולות חקירה משלימות מהותיות. חלק מממצאי פעולות החקירה חידד את הקשיים הראייתיים שהיו קיימים בתיק. אתמול עדכנה משפחת הילדה כי ברשותה ראיות נוספות, והללו נמסרו לרשות המשטרה. הראיות נשלחו לבדיקת מעבדה וכן נערכו בעקבותיהן פעולות חקירה, לרבות גביית עדויות. בשלב זה תוצאות הפעולות אינן מחזקות את התשתית הראייתית נגד קטוסה.

 

"במסגרת הערכה מחודשת הייתה תמימות דעים שחרף המסד הראייתי הקיים בתיק החקירה, אין מקום להמשיך בהליך הפלילי נגד קטוסה, ועל כן נכון לחזור מכתב אישום ולהחזיר את התיק להמשך חקירת המשטרה. כלל המשתתפים סברו כי קיימות ראיות לכך שהקטינה נפגעה מינית, וכן שקיימת תשתית ראיות מסוימת המצביעה על מעורבות של קטוסה בפגיעה בה. עם זאת, כולם סברו שאין בתיק החקירה כיום די ראיות לביסוס כתב אישום נגד קטוסה".

 

הפרשה החמורה נחשפה באופן פומבי ב-16 ביוני - אז הוגש נגד קטוסה לבית המשפט הצבאי בעופר כתב אישום בגין אונס הילדה. במשטרה ציינו אז כי כתב האישום הוא תולדה של חקירה מורכבת שהתנהלה במחוז ש"י במשך כמה חודשים. עוד נאמר אז כי במהלך החקירה נאספו ראיות נגד קטוסה, שעבד כאיש תחזוקה בבית הספר שבו לומדת הילדה.

 

ואולם, בהמשך התברר כי חקירת המשטרה הייתה רצופת כשלים ובשל כך החליט ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב גדי סיסו, לטפל בתיק באופן אישי. ניצב סיסו הנחה צוות מיוחד של חוקרים לבדוק את התיק ובמקביל קיים דיון מיוחד בנוגע למעורבים שלא אותרו.

 

יומיים לאחר הגשת כתב האישום, הוחלט להטיל על היחידה המרכזית של מחוז ש"י לערוך השלמות חקירה נוספות. פרקליטו של קטוסה, עו"ד נאשף דרוויש, דרש כבר אז לשחרר את מרשו.

 

לאחר מכן נודע ל-ynet כי קטוסה המשיך לעבוד בבית הספר שבו לומדת הילדה שבועיים נוספים לאחר תלונת ההורים על כך שבתם הותקפה מינית. הורי הילדה התייצבו כאמור בתחנת המשטרה ב-15 באפריל, והגישו תלונה מפורטת נגד "עובד בבית הספר". למרות זאת, המשטרה לא מיהרה לעצור את הפלסטיני - והוא המשיך לעבוד במוסד החינוכי.

 

רק שבועיים לאחר מכן, כשהאם הגיעה בפעם השנייה למשטרה ושאלה מדוע קטוסה לא נעצר - הוחלט בתחנה המקומית לבצע את המהלך. מאז הוארך מעצרו של קטוסה פעם אחר פעם עד שהוגש נגדו כתב אישום.

 

כמה ימים לפני השחרור שוחח קטוסה עם בני משפחתו. הוא אמר לרעייתו בין היתר: "עוברים עליי ימים קשים מאוד, אבל אתם יכולים להיות רגועים כי לא עשיתי דבר. אין לי שום קשר לאונס הילדה ואני לא יודע איך מאשימים אותי במעשה שלא ביצעתי".

 

קרוב משפחתו אמר אז: "אנחנו אמינים במאת האחוזים שהוא לא מעורב באונס. הוא בחיים לא היה חושב על דבר כזה. הוא תמיד גינה אירועים כאלה. גם אנחנו מגנים את האונס. במקום להשאיר אדם חף מפשע במעצר - עדיף שיחפשו את האנס האמיתי שמסתובב חופשי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
קטוסה אחרי שחרורו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים