שתף קטע נבחר

אסטוניה: בית העלמין חולל, צלבי קרס במרכז העיר

את חגם הלאומי בחרו כמה מתושבי הבירה טאלין לחגוג בוונדליזם נגד מצבות, בבית העלמין היהודי בעיר - ובריסוס צלבי קרס במרכזה: "המצב מעורר דאגה, זו עליית מדרגה", אומר רבה הראשי של אסטוניה

מצבות מנותצות בבית העלמין היהודי בטאלין
מצבות מנותצות בבית העלמין היהודי בטאלין

 

בית העלמין היהודי בטאלין בירת אסטוניה חולל, צלבי קרס רוססו במרכז העיר ובממשלה האסטונית יושבת מפלגה שחברים בה נאו-נאצים. אין פלא כי הקהילה היהודית במקום, המונה כאלפיים נפשות, מודאגת, ואף הגישה תלונה במשטרה – שמצדה פתחה בחקירה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >> 

 

צלבי קרס במרכז העיר טאלין ()
צלבי קרס במרכז העיר טאלין

 

את המצבות המנותצות - שמונה במספר - גילה רבה הראשי של אסטוניה, שמואל קוט, שהגיע לבית העלמין ביום ראשון. "זה וונדליזם מכוון", הוא אומר – ומוסיף כי באותו הלילה ממש רוססו צלבי קרס על אבן במרכז העיר בטאלין, ופגעו באנדרטה שקשורה לרוסים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בית הקברות היהודי לא נמצא במרכז העיר, ובחלקו האחורי שבו לא הייתה שמירה, פעלו העבריינים. "סוף שבוע האחרון היה חג לאומי, וחווינו עליית מדרגה בפשעי השנאה כלפי העם היהודי", אומר הרב קוט. "מדובר במצבות גדולות. צריך הרבה כוח כדי להפיל אותן".

 

לדבריו, "המצב לא רגוע ומעורר דאגה, ונקווה שזה יהיה המקרה האחרון. לצערנו באותו היום, במקום אחר בעיר, ורססו צלבי קרס. זה לא מצב נורמלי ולא תקין. אנחנו בקשר עם המשטרה והיא מטפלת בזה. נקווה שגם השלטונות - ושאסטוניה תמשיך להיות מקום רגוע כפי שהייתה בעבר".

 

כל נראה בית העלמין היהודי בטאלין השבוע
כל נראה בית העלמין היהודי בטאלין השבוע

 

לפני מספר חודשים הוקמה באסטוניה ממשלה חדשה המורכבת מקואליציה של שלוש מפלגות - אחת מהן ימנית קיצונית, אקרה (EKRE), שבתוכה פועלים גורמים אנטישמים ואף ניאו-נאצים. המפלגה הזאת מחזיקה בחמישה תיקים בממשלה האסטונית, בהם תיק הפנים.

 

ה"אקרה" נחשבים כתומכים בישראל, ובין היתר תמכו אף בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אך מכילים את הקבוצות הניאו-נאציות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים