שתף קטע נבחר

פחות התחלות בנייה בהתחדשות עירונית

מחירי הדירות ישובו לעלות? אחרי גידול מתמשך במספר הדירות שהחלו להיבנות במסגרת פינוי בינוי ותמ"א לסוגיה, ברבעון הראשון הוא ירד ב-5%. שינוי הכיוון בערים רבות - בגלל היעדר תשתיות לבנייה

האטה בפרויקטים שנחשבו לבוננזה נדל"נית - התחדשות עירונית. אחרי כמה רבעונים של עליות, ברבעון הראשון ירדו התחלות הבנייה בפרויקטים כאלו ב־5%. המשמעות: הקטנת היצע הדירות שתגרום לעליות מחירים נוספות.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

הקבלנים עתרו נגד עיריית רמת גן: דורשים להחזיר את תמ"א 38

לעבור את התמ"א בשלום: מה חשוב לעשות לפני חתימה על חוזה עם יזם

הסוף לבלגן: יפורסם הסכם מומלץ לפרויקט פינוי-בינוי

 

מניתוח נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) עולה כי מספר הדירות שהחלו להיבנות בפרויקטים של התחדשות עירונית היה רק 1,780 - מהן 696 בפינוי־בינוי, 677 דירות בתמ"א 38־2 ו־407 דירות בתמ"א 38־1. בנוסף, לצד הירידה הכללית בסך התחלות הבנייה, ירד שיעור הפרויקטים האלו מתוך מה שבכל זאת נבנה. כך, ברבעון הראשון תפסו אלה 16% בלבד מכלל הדירות שהחלו להיבנות, כאשר בזה שקדם לו תפסו התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית 19% - כמעט כל דירה חמישית.

התחדשות עירונית  (צילום: אבי חי )
התחדשות עירונית בתל אביב(צילום: אבי חי )
 

ברבעון האחרון של 2018 עמד מספר יחידות הדיור שנבנו בהתחדשות עירונית על 1,874 יח"ד, ובזה שלפניו על 2,759 יח"ד. הירידה היא גם לעומת הרבעון המקביל אשתקד, בו החלו להיבנות 1,949 יח"ד (ירידה של 9%). הסיבה היא כנראה המדיניות של ערים מסוימות כנגד התחדשות עירונית, שהביאה להקפאה של התחום בהן. עד הבחירות המקומיות האחרונות זכתה ההתחדשות העירונית לעדנה, אבל רבים מראשי הערים החדשים וגם מהוותיקים החליטו לעצור אותה, בעיקר בגלל היעדר תשתיות לבנייה במקומות ותיקים.

    ()
 

לדברי רוני בריק, בעלים משותף של קבוצת אשלי־לירן, ולשעבר נשיא בוני הארץ, "יותר ויותר ראשי ערים עוצרים תוכניות של התחדשות עירונית. מכיוון שהתחלות הבנייה נשענות על הפרויקטים האלה, הן יירדו גם ברבעונים הבאים - דבר שישפיע על המחירים". דרור אוהב־ציון, בעלים ומנכ"ל של דרא שיווק נדל"ן, אמר כי "רוב יזמי הנדל"ן הרחיבו את פעילותם בתחום בעקבות 'מחיר למשתכן'. התחום הפך למנוע הצמיחה שלהם. השינוי צריך להדליק נורה אדומה לממשלה שתקום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתן טורקיה
תמ"א 38 ברמת גן
צילום: מתן טורקיה
מומלצים