שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערכה במערכת הפוליטית: נתניהו בלחץ בגלל הסקרים
  בכירים בליכוד מעריכים: נתניהו מנסה לפגוע בכחול לבן ע"י קיבוע המסר שהם התנגדו לאחדות. "גם אם נתניהו מצא את האצבע ה-61 באמצעות ח"כ שערק, עדיין אין רוב לביטול הבחירות", אמר בכיר במערכת הפוליטית. הוא תקף את יו"ר הכנסת: "מטיף על החשיבות שבשמירה על הכנסת - ופועל לטובת הישרדות נתניהו"

  בנימין נתניהו (צילום: אוהד צויגנברג)
  בלחץ בגלל הסקרים השליליים? נתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)
  הודעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על כך שהוא שוקל את ביטול הבחירות הולידה אמש (יום ג') סערה במערכת הפוליטית לאחר שבמפלגות האופוזיציה תקפו בחריפות את התנהלותו ובכחול לבן אף טענו כי הוא משקר. הודעתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שלפיה הוא בוחן כיצד ניתן לבטל את החוק לפיזור הכנסת העלתה שורה של שאלות משפטיות ופוליטיות. יצוין כי לפני פיזור הכנסת, במהלך הדיונים בוועדה, אמר לחברי הכנסת היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון כי עליהם להבין שאישור חוק הפיזור בקריאה שלישית הוא מעשה שאין ממנו דרך חזרה.

   

  גורמים בכירים בליכוד העריכו שנתניהו מְשַחֵק מִשְחָק שתכליתו פגיעה ציבורית בכחול לבן על ידי קיבוע המסר שהם אלו שהובילו לבחירות והתנגדו לאחדות. הגורמים טענו כי נתניהו, כמו ראשי המפלגות האחרות, מודע לעובדה שרוב הציבור רוצה בממשלת אחדות ובשל כך מגלגל את האחריות לכחול לבן, שם מכחישים בתוקף כי התקיימו שיחות בנושא או שקיימת היתכנות למהלך.

   

  במערכת הפוליטית מעריכים שנתניהו רואה בימים האחרונים סקרים שבהם מצבו אינו טוב ובשל כך הוא מנסה למנוע את הבחירות אך מבין שהסיכויים לכך קלושים. יריביו הפוליטיים טוענים כי ההתנהלות שלו בימים האחרונים מעידה בעיקר על לחץ גדול וניסיון אחרון וחסר סיכוי לבטל את מערכת הבחירות שנכפתה עליו. בשיחות שערך עם שותפיו הבכירים העלה את האפשרות ושמע מהם כי כולם תומכים אך יחד עם זאת, הבהירו לו כי הסיכויים להוציא את המהלך לפועל קטנים.

  ישיבת סיעה כחול לבן (צילום: עמית שאבי)
  "נתניהו מנסה להפיל על כחול לבן את ההליכה לבחירות"(צילום: עמית שאבי)
   

  הלוויה נחמה ריבלין הר הרצל ירושלים (צילום: הדס פרוש / פלאש90)
  אדלשטיין הודיע: בוחן כיצד ניתן לבטל את החוק לפיזור הכנסת(צילום: הדס פרוש / פלאש90)

  "גם אם נתניהו מצא את האצבע ה-61 באמצעות חבר כנסת שערק, עדיין אין רוב ליוזמה", אמר בכיר במערכת הפוליטית, "ישנו תסריט שלפיו נתניהו ואדלשטיין סבורים שאפשר להסתפק ברוב של 61 לצורך חקיקת הביטול, אבל זה לא סביר וכנראה גם לא יעבור". בנוסף אמר הבכיר כי "במקרה שבו נתניהו יבטל את הבחירות ולא תהיה לו ממשלה יציבה, הוא חוזר לנקודה שבה היה לפני פיזור הכנסת ומסתכן בכך שהמנדט יחזור לנשיא - לכן קשה לראות את זה קורה".

    

  להודעתו של נתניהו הצטרפו גם שותפיו במפלגות החרדיות ויו"ר כולנו שאמרו שעדיף למנוע בחירות אם אפשר. גורמים פוליטיים אומרים שנתניהו אכן עושה ניסיונות שונים ובודק אם ניתן למנוע את הבחירות, אך כל מהלך שאיננו כולל את בני גנץ, שגם אמור לנטוש חלק משותפיו (משום שהחרדים מסרבים לשבת עם לפיד) עשוי להסתיים כגול עצמי.

  אביגדור ליברמן ישיבת סיעה ישראל ביתנו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  "נתמוך אך ורק בממשלה רחבה עם הליכוד וכחול לבן"(צילום: אלכס קולומויסקי)
   

  בישראל ביתנו דחו את האפשרות להצטרף לממשלת נתניהו ללא כחול לבן, אולם בכחול לבן הודיעו כי לא יישבו עם נתניהו ולא יתנו יד לביטול החוק לפיזור הכנסת.

   

  "מה שמנחה את נתניהו הערב זו לא טובתה של מדינת ישראל, אלא הפחד לאבד את השלטון", אמרו אמש בישראל ביתנו, "דווקא נתניהו, שפעמיים בתוך חצי שנה פיזר את הכנסת, התחיל להפנים שאזרחי ישראל לא מקבלים את הגישה 'שאלוהים לשלטון בחרתנו'. ישראל ביתנו תתמוך אך ורק בממשלה רחבה, שתורכב משלוש המפלגות: ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן".

   

  בכיר במערכת הפוליטית אמר כי הניסיון של אדלשטיין להעניק פרשנות אחרת לסעיף סעיף 9א לחוק יסוד: הכנסת הוא "משחק פוליטי שמבייש את הכנסת".

   

  עוד אמר הבכיר כי "אדלשטיין מטיף לכולם על החשיבות שבשמירה על כבוד הכנסת - בית המחוקקים - ואז ממציא מתווה אנטי-דמוקרטי שמחרב כל עיקרון בסיסי בשיטה, והכל לטובת ההישרדות האישית של נתניהו".

   

  חוק יסוד: הכנסת קובע מפורשות כי "הכנסת לא תאריך את תקופת כהונתה אלא בחוק שנתקבל ברוב של שמונים חברי הכנסת, ואם נתקיימו נסיבות מיוחדות המונעות עריכת בחירות בעתן; תקופת ההארכה לא תעלה על הזמן המתחייב מהנסיבות האמורות; בחוק כאמור ייקבע מועד הבחירות".


  פורסם לראשונה 25/06/2019 23:46

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים