שתף קטע נבחר

הטייס הדרוזי הראשון ל-ynet: "אמא בכתה מאושר, ואז גם אני"

סגן ג' שעשה היסטוריה מספר בריאיון מיוחד על קשיי השפה ודחיית הגיוס "כדי להשתפשף עם העם היהודי", על הרגע שבישר לאמו שסיים את הקורס - ומה למד מהחונך שלו, הנווט הדרוזי הראשון, סא"ל א'. חוק הלאום? "בצבא כולם שווים, אבל קשה לראות את המצב ביישובים", אומר א'. הריאיון המלא - מחר

 

 

סגן ג' וסא"ל א' מדברים בשפת אמם גם במפגש המרגש ליד מטוס הקרב. ג', הטייס הדרוזי הראשון שיענוד היום (ה') את הכנפיים, שולף את דגל העדה הדרוזית, שידעה שנה לא פשוטה על רקע המחאה נגד חוק הלאום. לצידו הנווט הראשון בן העדה, החונך שלו. השניים התכוננו לשאלה בנושא הרגיש וגם תודרכו, ועדיין, ברור שהצלחתם בצבא אינה התמונה כולה.

ג' הטייס הדרוזי הראשון עם החונך שלו (צילום: רועי עידן)
ג' (מימין) והחונך שלו, סא"ל א'(צילום: רועי עידן)

 

"אישית, לרגע לא הרגשתי אפליה בצבא. חוק הלאום לא אמור להשפיע עלינו כאנשי צבא", אומר סא"ל א'. "בהיבט האזרחי אנחנו לא במצב טוב, בהיבט היישובים הדרוזים. קשה מאוד לראות את המצב שם. גם לנו בתור דרוזים יש הרבה מה לעשות בשביל לשפר".

 

סגן ג': "אני לא יכול להתייחס לחוקים ולהחלטות פוליטיות. פה בצבא כולם שווים ואין שום הבדל. אנחנו על סרבל, לא תצליח לזהות מי אני ומאיזה מוצא אני, כולם במסגרת הזאת נלחמים כתף לכתף".

סגן ג', הטייס הדרוזי הראשון, בטקס קבלת הדרגות של קורס טייס 178 בבסיס חצרים (צילום: חיים הורנשטיין)
סגן ג', הטייס הדרוזי הראשון,מקבל את דרגות הקצונה שלשום(צילום: חיים הורנשטיין)
 

סיפורו של ג', שיהיה טייס מסוקים, נחשף לראשונה ב-ynet. בריאיון המלא שיפורסם מחר הוא מספר על קשיי השפה והבדלי התרבות שהופיעו עוד בגיבוש; על הבחירה להתנדב עם ילד אריתראי ולתמוך בקשיש ערירי; ההקאות במטוס האימונים; ההחלטה הקריטית לדחות הכול בשנה; המשבר בוועדת האמצע; והטלפון הראשון לאמא, שבו בישר לה שהוא הטייס הדרוזי הראשון בחיל האוויר: "היא פרצה בבכי. גם אני לא עצרתי את הדמעות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
ג' ו-א' בריאיון
צילום: רועי עידן
מומלצים