שתף קטע נבחר

הרב שנפצע בפיגוע נאם באו"ם: "היהודים משלמים מחיר גבוה"

מליאת העצרת הכללית של האו"ם התכנסה לדיון מיוחד באנטישמיות המתפשטת. נציגים מעשרות מדינות, בהן איראן, סוריה וטורקיה השתתפו בכינוס. המזכ"ל גוטרש קרא להסיר תכנים אנטישמיים מהרשת

  

 

 

מליאת העצרת הכללית של האו"ם התכנסה אתמול (ד') לדיון מיוחד בנושא האנטישמיות הגואה ברחבי העולם. יותר מ-90 מדינות השתתפו בעצרת שיזם שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, לצד נציגים ממדינות מוסלמיות בהן איראן, מצרים, מרוקו, סוריה וטורקיה. הרב ישראל גולדשטיין, שנפצע באירוע הירי בבית הכנסת של חב"ד בסן דייגו באפריל האחרון, הוזמן לנאום.

 

דני דנון והרב גולדשטיין שנפצע באירוע הירי בבית חב
דני דנון והרב גולדשטיין בעצרת האו"ם

הרב ישראל גולדשטיין, שנפצע בירי בבית הכנסת בקליפורניה, בהלווייתה של הנרצחת לורי גילברט קיי (צילום: AP)
הרב גולדשטיין בהלווייתה של לורי גילברט קיי(צילום: AP)

בפתח הדיון אמר מזכ"ל האום אנטוניו גוטרש: "המחויבות שלנו היא להתמודד עם צונאמי השנאה שהפך להיות כל כך אלים, ומתפשט בכל העולם". גוטרש הצהיר כי ימשיך "לפעול בקול ברור ולא מתנצל נגד האנטישמיות ושאר צורות של שנאה".

 

בנאומו קרא דנון לאו"ם ולנציגי המדינות לבצע שורה של צעדים למאבק בתופעה, בהם בין היתר מינוי נציג ייעודי, הסרת תכנים אנטישמיים ברשת וחקיקה מדינתית שתחייב חינוך נגד אנטישמיות בבתי הספר.

 

"היריות שנשמעו בפאווי ובפיטסבורג לא מאפשרות לנו להגיב באיפוק", אמר דנון. "העולם צריך להתייחס לחיסול האנטישמיות לפי כללי המלחמה המודרנית, במספר חזיתות ובאמצעים מרובים. מנהיגי העולם, וכל אחד שרואה עצמו כבן ברית של העם היהודי, צריך לקחת חלק במלחמה באנטישמיות, עד אשר תיסוג מעולמנו".

 

הרב גולדשטיין אמר כי יש לפעול נגד התופעה באופן מיידי. "בתקופה האחרונה אנחנו רואים כי יהודים בעולם הופכים לפגיעים יותר ומשלמים מחיר גבוה כדי לשמור על ביטחונם, וחייבים לפעול עכשיו", אמר הרב. "מאז הפיגוע בבית חב"ד, משימתי האישית היא לרתום את הכלים המשמשים להפצת חשכה ושנאה - לטובת הפצת אהבה ואור. לא נאבקים בחושך עם חשיכה נוספת אלא באמצעות אור גדול". את הרב ליוו בתה ואחותה של לורי קיי ז"ל שנרצחה בירי.

 

יצחק הרצוג ()
יצחק הרצוג וממלא המקום יעקב חגואל

בתוך כך, חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית התכנס השבוע בירושלים בהשתתפות מאות נציגי קהילות וארגונים יהודיים מרחבי העולם. במליאת הנעילה של הכינוס אימצו מנהיגי יהדות התפוצות את הגדרת האנטישמיות של הברית הבינלאומית לזיכרון השואה, ואת החלטת הפרלמנט הגרמני להכיר בתנועת החרם כצורה של אנטישמיות.

 

יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג אמר בכינוס בירושלים: "הנגיף האנטישמי מתפשט ברחבי העולם בקצב מדאיג ומהלך אימים על יהודי התפוצות. אני קורא למדינת ישראל לשים גבוה בראש סדר העדיפויות את הטיפול באנטישמיות ובביטחונם של היהודים בעולם. הדיווחים מהקהילות היהודיות מדאיגים - זה רק עניין של זמן עד שיהיו נפגעים נוספים בנפש".

 

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, אמר כי הכרה בהגדרות אלה הן כורח המציאות בימינו. "אנטישמיות היא מחלה נוראה, וירוס מתפשט המאיים על שלומם של יהודים. היא אינה בוחלת באמצעים ומצליחה להרים את ראשה תחת הגדרות שונות ומשונות". חגואל הוסיף: "אני קורא לכל ממשלות העולם, למוסדות לאומיים ובין לאומיים, לארגונים בין-ממשלתיים ולארגונים לא ממשלתיים, לאמץ וליישם את הגדרת האנטישמיות כאמצעי לחינוך ולמאבק בתופעה".


פורסם לראשונה 26/06/2019 20:51

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים