שתף קטע נבחר

הסייעת החשודה בפגיעה בפעוטות שוחררה לביתה

לדברי השופטת, הסייעת לירז נתן תועדה נוהגת בילד "בגסות" - אך מהסרטונים לא עולה שהפעילה אלימות או הייתה עדה לאלימות לכאורה של הגננת כרמל מעודה מהפעוטון "בייבי לאב" בראש העין. ההורים מחו: "איך אפשר להגיד שזו לא אלימות?"

 

 

לירז נתן (32), הסייעת מפעוטון "בייבי לאב" בראש העין, שוחררה היום (ה') למעצר בית - לאחר שנעצרה בחשד שפגעה בפעוטות. נתן עבדה כסייעת של הגננת מנהלת הפעוטון, כרמל מעודה, שנעצרה בסוף השבוע בחשד להכאת פעוטות ועדיין נמצאת במעצר.

 

נתן נעצרה אתמול. על פי קביעת בית משפט השלום בפתח תקווה, מעצר הבית יימשך עד יום שני בשעה 14:00.

הורים של הפעוטות שעברו התעללו בבית המשפט (צילום: יריב כץ)
קראו לעבר הסייעת קריאות גנאי. הורים של הפעוטות שעברו התעללות בגן(צילום: יריב כץ)

כמו אתמול, גם היום הגיעו לדיון שנערך בפני השופטת אופיר כתבי-ריבלין הורים של פעוטות בגן - והם קראו לעבר הסייעת קריאות גנאי. אחדים אף פנו אליה באופן אישי ואמרו: "הבן שלי אהב אותך מאוד. את פשוט שותפה לפשע".

 

במהלך הדיון התגלה כי נתן תושאלה על ידי המשטרה בעניין אי-דיווח על המקרים כבר בתחילת החקירה, אך שוחררה. היא נעצרה אמש, לאחר שבמהלך הצפייה של השוטרים בסרטונים שנלקחו ממצלמות הגן היא תועדה לכאורה בכמה מקרים ליד אירועי אלימות - ובמקרה אחד, לדברי השופטת, "הושיבה ילד על כיסא בגסות". סרטונים אלו הוצגו לה במהלך חקירתה אתמול, והיא בחרה לשמור על זכות השתיקה.

הורים של הפעוטות שעברו התעללו בבית המשפט (צילום: יריב כץ)
הורי פעוטות בבית המשפט(צילום: יריב כץ)

הורים של הפעוטות שעברו התעללו בבית המשפט (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)

הדיון הופסק כמה פעמים על ידי ההורים שרצו להגיד את דבריהם. אם אחת, ניקול דניאל, שלה יש שני ילדים בגן, אמרה לשופטת כשהסתמן שהיא עומדת לשחרר את נתן למעצר בית: "הילדים שלנו חיבקו אותה כל בוקר, איך אפשר לשלוח אותה הביתה? איך יש מישהו שרוצה לעזור לה? מי יעזור לי לשקם את הילדים שלי? אני לא מבינה. בית המשפט ישמור על הילדים שלנו? המשטרה תשמור? אנחנו הולכים לעבודה ומפקידים את הילדים שלנו בידיים של אנשים אחרים. ראיתי אנשים טובים וקסם והמלצתי עליהם לכל בן אדם".

 

דניאל פנתה באופן אישי לשופטת והזכירה לה כיצד הביטה בסרטונים בדיון אתמול: "אני לא יודעת מה ראית אתמול, אבל ראיתי את המבט בעיניים שלך. יש לי שני ילדים בגן הזה, הם קמים מסיוטים. אלוהים יודע מה עשו להם. איך אפשר להגיד לי שזו לא אלימות? מי דפק אותו ושרט אותו? אני לא מאמינה. השוטרים אומרים לי 'שמרי על השפיות שלך ואל תסתכלי בסרטונים'. כולנו פה הורים וזה יכול לקרות לכל אחד. איך אפשר לא לקום ולצעוק? הילד שלי מכיר רק את זה, הוא מכיר רוע ואלימות. הוא יודע שמרביצים ומחבקים".

 

הורים של הפעוטות שעברו התעללו בבית המשפט (צילום: יריב כץ)
אמא של פעוט שעל פי החשד עבר התעללות בפעוטון(צילום: יריב כץ)

למרות מילים אלו, השופטת כתבי-ריבלין הסבירה להורים בהחלטתה מדוע בחרה הפעם לשחרר את הסייעת למעצר בית, תוך שהיא מסבירה להם כי גם סייעת אחרת שנחקרה אינה במעצר. "על פי החשד, החשודה לא דיווחה על אירועי אלימות אשר היו בגן, וכן על פי החשד תקפה החשודה עצמה פעוטות בגן", אמרה השופטת.

 

"היחידה החוקרת ביקשה הארכת מעצר לארבעה ימים. הסרטונים שהוצגו בפניי אינם מעלים אלימות מצד החשודה כלפי הפעוטות למעט אירוע אחד שבו היא נוהגת בגסות כלפי פעוט. לא הוצגו בפניי סרטונים שבהן נראית החשודה צופה בחשודה העיקרית (הגננת) נוהגת באלימות כלפי הקטינים. כמו כן, מסרטון אחד עולה שכאשר החשודה מגיעה לחדר שבו יש אלימות של הגננת כלפי הקטינים - מיד מופסקת האלימות של הגננת".

 

עורך דינה של נתן, קובי פלומו, אמר כי "אין ספק שמדובר באירוע לא פשוט, גם אנחנו, עורכי דין, בני אדם בסופו של דבר. האירוע החל בתלונה נגד בעלת המקום, אני מייצג את אחת העובדות שזומנה לחקירה בשל אי מסירת דיווח ושוחררה על ידי תחנת המשטרה. אתמול היא זומנה בשנית לאחר ששיתפה פעולה, והוחלט לעצור אותה לאחר צפייה בסרטונים. על פניו, בית המשפט שצפה בסרטונים קבע שללקוחה אין יד ורגל בשום אירוע אלימות כלפי הילדים. היא מצרה על כך, מדובר באישה צעירה והיא כמובן נמצאת במצב רגשי ונפשי לא פשוט. אני מבין את הזעם והכעס והדאגה, יחד עם זאת אני מבקש שדברים יתבררו עד תום. הלקוחה שלי לא צפתה בשום אירוע שבו בעלת הגן תקפה את הילדים. היא מכחישה כל קשר והיא מצרה על כל ילד שנפגע".

עו"ד קובי פלומו ()
עו"ד קובי פלומו

 

 

ניקול דניאל, אם לשני ילדים בגן, אמרה לאחר ההחלטה לשחרר את הסייעת למעצר בית: "יש בי הרבה כאב. אני לא יודעת מה השופטת ראתה. בגן הזה יש ילדים מגיל שלושה חודשים לחמש. להושיב ילד באגרסיביות זו אלימות. זה גיל שמחזיקים אותם בכפפות של משי. אני לא מבינה את מערכת המשפט. הם מבינים מה קרה, אז איפה הם? הילדים שלנו חוו שם דברים איומים. אנחנו 18 משפחות, הורים שלאט לאט מרכיבים פזל, חלק חלק, ומבינים שהיה כאן משהו כוללני. כל הילדים שלנו מפחדים מאוכל חם, למה? אנחנו לא יודעים. ילדים מטיחים את הראש שלהם השמכה ומטיחים את הראש במזרון. אני חייבת לראות את הסרטונים. לא יכול להיות שבית משפט אומר שהטחת ילד זו לא אלימות. הילדים שלי לא מבינים מה קרה".

 

"אנחנו מחפשים מסגרות חלופיות לילדים. הילדים שלי לא סומכים על הצוות, אנחנו פה כי לא יכול להיות שעוד מקרה יעלה לתקשורת יעשה באז ובסוף לא יקרה כלום", הוסיפה דניאל.

 

החוקר תיאר: "פה הגננת חונקת את הילד"

במהלך הדיון אתמול בעניינה של מעודה נשמעו עדויות מצמררות. "היא חונקת פה את הילד, מכה אותו במגבת", תיאר בדיון חוקר משטרתי סרטון שבו היא נראית לכאורה פוגעת בפעוטות.

השלום ראשל
מנהלת הפעוטון כרמל מעודה בבית המשפט(צילום: עמית הובר)

חלק מההורים שנכחו בבית המשפט קיללו את מנהלת הפעוטון ואחרים ניסו להתעמת איתה ופרצו בזעקות שבר. חוקר המשטרה לא חסך תיאורים קשים מהסרטונים שהוצגו בבית המשפט. "יש ילד שמקיא שם, והיא מאכילה אותו את מה שהוא הקיא בחזרה", סיפר נציג המשטרה. "יש חיות שלא מרימות ככה את התינוקות שלהן". 

 

החוקר הודיע כי נדרשות עוד פעולות חקירה רבות. לדבריו, "על הסרטונים שמצולמים בארבע מצלמות עובדים שני חוקרים. זה פשוט אירוע מזעזע, זו לא התנהגות של בן אדם נורמטיבי. היא מסוכנת לא רק לילדים, אלא גם לי ולכל אחד".

 

הוא הוסיף כי בידי המשטרה רישומים רפואיים בנוגע לשני פעוטות, כשלפחות במקרה אחד ניתן לקשר בין רישומי הרופא לאירוע שתועד. עוד התגלה בדיון כי הגננת איפסה את המצלמות בפעוטון מהיום שבו נעצרה. לדברי נציג המשטרה, "היא אמרה בחקירה שתכננה לאפס את המצלמות ולמחוק את העדויות. בגלל זה יש חשש לשיבוש. היא הזמינה טכנאי לאפס את המצלמות".

 

השופטת אופיר כתבי-ריבלין ציינה בהחלטתה להאריך אתמול את מעצרה של מנהלת הפעוטון כי מדובר בעבירות של התעללות פיזית ונפשית בחסרי ישע: "אני סבורה כי קיים חשד סביר הקושר את החשודה למעשים המיוחסים לה בעוצמה גבוהה ביותר. מחומרי החקירה ומהסרטונים שבהם צפיתי עולה אלימות חוזרת ונשנית כלפי פעוטות מלמדים על מסוכנות גבוהה של החשודה. כמו כן פעולות החקירה שנותרו ברובן בנות שיבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
הורי פעוטות בדיון
צילום: יריב כץ
מומלצים