שתף קטע נבחר

הסכם הרגיעה: ישראל הקציבה לחמאס 24 שעות ליישום ההבנות

ישראל מכילה לפי שעה את הפרחות בלוני התבערה שהציתו היום 14 שריפות, למרות שחמאס התחייב להפסיקן. לארגון הטרור הוקצבו 24 שעות ליישום מלא של ההבנות שהושגו. בינתיים, אלפי פלסטינים הגיעו למוקדי ההפגנות בגבול, בקבוק תבערה הושלך לעבר ג'יפ של צה"ל

מהומות ברצועת עזה (צילום: EPA)
כ-7,000 מפגינים. המהומות בגבול רצועת עזה(צילום: EPA)

ישראל הקציבה לחמאס טווח זמנים של 24 שעות כדי ליישם באופן מלא את הבנות הרגיעה שהושגו אמש (יום ה') מרגע כניסתן לתוקף. לפיכך, ישראל מכילה לפי שעה את הפרחות בלוני התבערה מהרצועה לעבר עוטף עזה, אשר כבר גרמו ל-14 שריפות.

 

במקביל, כ-7,000 פלסטינים הגיעו למוקדי ההפגנות בגבול הרצועה. באחת התקריות הושלך בקבוק תבערה לעבר ג'יפ של צה"ל שנסע ליד גדר הגבול בדרום הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. באותו האזור, מפגין פלסטיני חצה את הגבול לזמן קצר ושב ללא פגע לשטח הרצועה. מפגינים אחרים השליכו מטעני חבלה ואבנים לעבר גדר הגבול. כוחות צה"ל השיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר חלק מהמתפרעים.

מהומות ברצועת עזה (צילום: AFP)
המהומות בגבול הרצועה(צילום: AFP)

מהומות ברצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהומות ברצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהומות ברצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהומות ברצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מהומות ברצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב שוחח מוקדם יותר בטלפון עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה ועדכן אותו בהבנות שהושגו בלילה. במסגרת הרגיעה, בשבוע הבא צפויה להגיע לישראל ולרצועת עזה משלחת מטעם המודיעין המצרי כדי לבסס ולוודא את יישום ההבנות בין הצדדים.

 

 

שריפה ביער בארי (צילום: קק
שריפה ביער בארי, הבוקר(צילום: קק"ל )

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי כי מרחב הדיג הוגדל והזרמת הסולר לעזה חודשה, כחלק מהבנות שלפיהן חמאס התחייב להפסיק את הפרחת בלוני התבערה ולרסן את ההפגנות השבועיות ליד הגדר. עם זאת, 14 שריפות פרצו במהלך היום ברחבי העוטף כתוצאה מבלוני תבערה. לוחמי אש, צוותים של קק"ל, רשות הטבע והגנים, צה"ל ומתנדבים השיגו שליטה תוך דקות על כל השריפות, פרט לשלוש שריפות גדולות באזור המועצות האזוריות שער הנגב ואשכול.

 

לאחר חקירה של חוקרי דליקות מכבאות והצלה אשקלון ונתיבות נקבע כי כל השריפות הללו פרצו בעקבות הפרחת בלוני תבערה. השריפה הראשונה פרצה הבוקר ביער בארי, וגם עליה הושגה שליטה תוך זמן קצר.

 

בהמשך פרצה אש בשטחי המרעה של אחד מקיבוצי שער הנגב וגם באזור קיבוץ עלומים. לפני כן הושמד מטען נפץ בדמות הספר "לאהוב את סטלה", שחובר לזר בלונים ענק ואותר באזור צאלים שבמועצת אשכול.

בלון בלונים תבערה ספר לאהוב את סטלה עוטף עזה צאלים   ()
ה"ספר" הממולכד וזר הבלונים הענק

בלון בלונים תבערה ספר לאהוב את סטלה עוטף עזה צאלים   ()
המטען שהתחזה לספר

לפני הצהריים, שעות ארוכות אחרי הדיווחים הראשוניים על הסכם הרגיעה, אישר גורם ישראלי כי "בהמשך לפנייה של האו"ם והמצרים, ישראל תאפשר להחזיר את מרחב הדיג ואת העברת הדלקים וזאת לאחר התחייבות שחמאס תפסיק את האלימות נגד ישראל. אם חמאס לא יעמוד בהתחייבות - ישראל תחזיר את הסנקציות".

 

לפי פרטי ההסכם, שנחתם בחסות האו"ם ומצרים, חמאס התחייב להפסיק את הפרחת בלוני התבערה לעבר ישראל ולרסן את ההפגנות השבועיות על הגדר. מנגד, ישראל החלה לאפשר הכנסת סולר לתחנת הכוח בעזה דרך מעבר כרם שלום והגדילה את מרחב הדייג ל-15 מייל ימי. בנוסף ישראל התחייבה לפי הדיווח להשיב לרצועת עזה 60 סירות דייג עזתיות שהוחרמו על ידי צה"ל.

 

ראשי מועצות העוטף ושדרות - אופיר ליבשטיין (שער הנגב), אלון דוידי (שדרות) תמיר עידאן (שדות נגב), איתמר רביבו (חוף אשקלון) וגדי ירקוני (אשכול) - העבירו דרישה משותפת בעקבות ההסכם: "שמענו דיווחים על הסדרה שאמורה לכלול הפסקה של כל הפרחות הבלונים, וכבר בבוקר אנו עדים לכמה שריפות ובלונים בשטחי העוטף כולו. כל פעולה, כל הסדר, כל הסכם וכל שיחה צריכה לכלול הפסקה מיידית של כלל השריפות והבלונים. לא נקבל פחות מכך. הממשלה חייבת להבין - השריפות ובלוני הנפץ הם טרור לכל דבר ועלינו להגיב לשריפות כמו שהן: מתקפת טרור על אזרחי מדינת ישראל. אנו דורשים לעצור את הטרור הזה אחת ולתמיד".

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש היום עם חקלאים בעוטף והתייחס להסכם: "אני רואה שנתניהו ממלא בהליום את בלוני האש של חמאס. הסכם הפסקת האש שמספרים שחתמו עליו הלילה שוב מוכיח שחמאס הוא שמכתיב את הדברים לנתניהו, וככה לא מייצרים הרתעה. צריך לייצר הרתעה באמצעות תקיפות חזקות. אם אין תגובה אין התרעה ואין רגיעה. מבחינת נתניהו אם הוא בסדר כל השאר שיישרף. לא קביל. לא צריך לקבל את השריפות האלה".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שהודיע השבוע על הקמת מפלגה, תקף את ההסכם וצייץ בטוויטר: "אחרי מאות שריפות, שוב מגיעים לעסקה בעייתית שאולי ובקושי שווה ימים אחדים. ‏בהעדר הכרעה על המטרות והדרך, ההרתעה נשחקת, הממשלה הופכת לבת ערובה של החמאס, שברצותו מבעיר את השטח, וברצותו מתעצם. הגיע הזמן למנהיגות עם אומץ לנצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים