שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  זעם יוצאי אתיופיה: "שוטרים חושבים שכאן זה הארלם"
  מות סלמון טקה מירי שוטר בחיפה הביא להפגנות אלימות ולחסימות כבישים ברחבי הארץ. מפגינים ושוטרים נפצעו. רחל גיל יוסף, ממארגנות המחאה הקודמת: "כשהרשויות לא מטפלות בזה - אנחנו סופרים ילדים מתים". עו"ד אליאס אינברם: "חוץ מהצהרות, המשטרה לא יישמה דבר. צעירים פוחדים ללכת ברחוב"

   

   

  שלושה פעילים בולטים מקרב בני העדה האתיופית התייחסו אמש (ב') למחאה הנרחבת - שאף הובילה לחסימת צמתים וכבישים ראשיים - עקב הריגתו של בן העדה סלמון טקה בן ה-18. 

   

  רחל גיל יוסף, אחת ממארגנות המחאה עקב הירי ביהודה ביאדגה בתחילת השנה, אמרה: "מהנקודה הזאת כלום כבר לא יהיה אותו דבר". הלילה התקיימו הפגנות ברחבי הארץ - וכמה צירים מרכזיים נחסמו. שלושה מפגינים ושלושה שוטרים נפצעו באורח קל במוקד ההפגנה בחיפה. כעשרה מפגינים נוספים טופלו בשטח.

    

  גיל יוסף אמרה עוד: "כשמחינו על הריגתו של יהודה ביאדגה, אמרנו שאם לא ייעשה טיפול שורש אנחנו נבכה על עוד בנים והנה זה הגיע. כשהרשויות לא מטפלות בזה והציבור לא מתגייס לזה - אנחנו סופרים ילדים מתים. אנחנו חיים בפחד, הורים מפחדים על הילדים שלהם".

  מפגינים מבעירים צמיגים במחאה על מותו של סלומון טקה (צילום: איילה בילוך)
  מפגינים מבעירים צמיגים במחאה על מותו של טקה(צילום: איילה בילוך)
  "זה מטריד את כולם ואני כל הזמן שומעת על אנשים שאומרים שהמחאה חייבת לעלות מדרגה, ואני מסכימה כי זה נהיה חלק מהשגרה. בכל מקרה שהיה מעורב בו יוצא אתיופיה שחזר בארון אף אחד לא עמד לדין. והשוטר הזה עכשיו בבית מלון. אני לא סומכת על הארגון הזה שיעשה משהו שיבנה אמון כמו להעמיד את השוטר הזה לדין. לא יעזרו שום הודעות יחסי ציבור תקשורתיות – הם ימשיכו לשקר".

   

   

  עו"ד אליאס אינברם אמר כי "לשוטרים נדמה שהם חיים בהארלם ולנו כיוצאי אתיופיה עדיין נדמה שהגענו לארץ זבת חלב ודבש. יש לא מעט צעירים שפוחדים ללכת ברחוב. יוצאי אתיופיה הפגינו עד עכשיו באופן מתון, בשקט וללא אלימות, אבל אחרי יהודה ביאדגה וסלמון טקה הסבלנות שלהם פוקעת והיחסים ביניהם לבין משטרת ישראל יחמירו. חוץ מהצהרות, משטרת ישראל לא יישמה בשטח כלום".

   

  "למשל כל הנושא של מצלמה לכל שוטר - זה לא קיים. אם הקצין הזה היה בתפקיד והייתה לו מצלמה היו יכולים לפענח את זה יותר מהר ואם הוא לא בתפקיד למה הוא היה כל כך נמהר? ראית משהו, תתקשר לתחנה, תזמין שוטרים שיטפלו בזה. ההגדרה של המילה מסוכנות מנוצלת לרעה".

   הפגנת האתיופים בחיפה נגד המשטרה (צילום: רענן בן צור)
  הפגנה עקב מותו של סלמון טקה בקריית חיים(צילום: רענן בן צור)

  הפגנת האתיופים נגד המשטרה וחסימת כבישים בנתניבות (צילום: ראובן סגרון, TPS)
  הפגנה עקב מותו של סלמון טקה בנתיבות(צילום: ראובן סגרון, TPS)

  הפגנת האתיופים והדלקת נרות בבאר שבע נגד המשטרה (צילום: איילה בילוך)
  הפגנה עקב מותו של סלמון טקה בבאר שבע(צילום: איילה בילוך)
  אבי ילאו, פעיל בולט נוסף, אמר כי "שחורים הפכו להיות מטרה קלה וככל שאתה שחור יותר, כך אתה מסוכן יותר. כששוטר חש סכנה זה לא בגלל שזרקו עליו אבנים, אלא רק בגלל זה שמישהו שחור עומד מולו. הקהילה הזאת נותנת את דמה עבור החברה והמדינה, אבל הגזענות מביאה לכך ששוטרים יורים לאור יום באזרחים ממוצא אתיופי".

   

  הוא הוסיף: "אני לא רוצה את ההתנצלות שלהם, כי היא לא תחזיר את סלמון ויהודה ואת אותם נערים שמתו בגלל מפגש עם שוטרים. אני רוצה שהשוטר הבא יחשוב לרגע לפני שהוא שולח יד לנשק ומתחיל לירות על אזרחים".

   

   
  ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן) אמרה: "אני חוזרת מתחנת המשטרה בקרית חיים, צר לי שמה שקורה כעת זה אובדן שליטה של המשטרה שבחרה לפני שעה קלה לירות חזיזים ואש לפיזור הפגנות ישירות על ילדים ומבוגרים מבלי שניתנה אזהרה. אני מאחלת החלמה מהירה לכלל הפצועים, אך הקהילה נלחמת על קיומה בביטחון כאן בארץ שלנו, אנחנו עוברים טלטלה קשה מאז נורה למוות סלמון טקה ז"ל, ומאז שחרור השוטר למעצר בית כל כך מהר. למרות כל ניסיונותיי להרגיע את המצב בהידברות עם השר לביטחון פנים ארדן, הוא לא ניאות לענות לטלפון. כנראה הלך לישון בזמן שהילדים שלנו מפגינים והמצב מחריף".

   

  המחאה הגיעה לכבישים: חסימות ברחבי הארץ 

  מאות מבני העדה האתיופית הפגינו אמש ברחבי הארץ. כביש החוף נחסם במחלף קיסריה בשני הכיוונים בעקבות הפגנה. עשרות התאספו מחוץ לביתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בקריית אונו. מפגינים יידו נפצים ואבנים על תחנת משטרת זבולון בקריית חיים, ושוטרים הגיבו ברימוני הלם. בקריית אתא חוסמים מאות מפגינים את צומת ההסתדרות מאז אתמול בבוקר. במקביל נערכות הפגנות בין היתר בבאר שבע, בראשון לציון, באשדוד, ברחובות, באשקלון ובנתיבות.

   

  מאות מבני העדה הפגינו בצומת ההסתדרות בקריית אתא וחסמו אותו. המפגינים הבעירו במקום צמיגים ופחי אשפה. הם הקריאו שמות של בני העדה שנהרגו והוכו על ידי שוטרים, שלדבריהם נפגעו רק בגלל צבע עורם. בקריית חיים יידו מפגינים נפצים ואבנים אל בניין תחנת משטרת זבולון. השוטרים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות, ויידו רימוני הלם לעבר המפגינים.

  הפגנת האתיופים נגד המשטרה וחסימת כבישים בנתניבות (צילום: ראובן סגרון, TPS)
  הפגנה עקב מותו של סלמון טקה בנתיבות(צילום: ראובן סגרון, TPS)

   הפגנת האתיופים בחיפה נגד המשטרה (צילום: גיל נחושתן)
  הפגנה עקב מותו של סלמון טקה בקריית חיים(צילום: גיל נחושתן)
   

  הפגנת האתיופים מול ביתו של גלעד ארדן בקריית אונו (צילום: אונו news)
  ההפגנה מול ביתו של גלעד ארדן בקריית אונו(צילום: אונו news)

  הפגנת האתיופים בכביש 4, ראשון לציון (צילום: איה מינסקי)
  חסימת כביש 4 באזור ראשון לציון(צילום: איה מינסקי)

  הפגנת האתיופים בחיפה נגד המשטרה (צילום: רענן בן צור)
  (צילום: רענן בן צור)

  בהפגנה ליד ביתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בקריית אונו השתתפו כעשרים בני אדם. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב בין היתר: "זאת הוצאה להורג בלי משפט", "סלמון טקה ז"ל יצא לחופש הגדול וחזר בארון" ו"אין הבדל בין דם לדם".

   

  דובר מד"א זכי הלר עדכן כי חובשים ופרמדיקים סייעו לנהגים שנתקעו אחר הצהריים בעומסי התנועה בכביש 22, סמוך לחיפה. הכוחות חילקו בקבוקי מים והעניקו טיפול רפואי לנהגים ונוסעים. עד כה טופלו 10 בני אדם, בהם שישה שנזקקו להמשך טיפול ופונו לבתי החולים באזור.

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למותו של טקה ואמר כי "הלכידות שלנו ברגעי מבחן וברגעים שמובילים לרגעי המבחן - היא המפתח בסופו של דבר לעוצמה שלנו. אני מצר על אובדן החיים הטרגי של סלמון טקה אמש בחיפה". עוד אמר נתניהו בטקס בבית הנשיא: "כולנו שולחים תנחומים למשפחתו".

    

  "שוחחתי על כך עם ממלא מקום המפכ"ל היום, שהבטיח לי שנעשה מאמץ גדול להגיע לאמת במהירות האפשרית", ציין נתניהו, "העדה האתיופית יקרה לכולנו. עשינו מאמץ גדול בשנים האחרונות כדי לשלב אותה היטב בחברה הישראלית, ויש לנו עוד הרבה עבודה לעשות". 

   


  פורסם לראשונה 01/07/2019 23:53

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים