שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  4 סיבות לכך שזקנים נהנים יותר

  המחקרים מוכיחים כי מדד האושר בקרב בני ה-50 ומעלה גבוה הרבה יותר מהצעירים מהם. לא מאמינים? החוקרים מצביעים על ארבע סיבות לחיים מאושרים יותר בגיל מבוגר

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


  ממצאי מחקרים מעלים פעם אחר פעם שאנשים מבוגרים מאושרים יותר מהצעירים מהם. המשפט המוכר "עם הגיל בא הניסיון" טומן בחובו חוויות שמתייחסות למנעד רגשי רחב מאוד. ניסיון חיים מעניק אמנם כלים חשובים שאי אפשר ללמוד בדרכים אחרות, אך גם קשיים שהם תוצר של התמודדות עם אובדן, מחלות ושינויים טבעיים המגיעים עם העלייה בגיל.

   

  אנשים שמגיעים לגיל השלישי הם בוגרי אירועים מורכבים ועם זאת, ממצאי מחקרים מהשנים האחרונות מוכיחים פעם אחר פעם שעם הגיל מגיעים גם האושר ושמחת החיים.

   

  עוד במדור 60 פלוס:

  "100% פאן" - להתאהב שוב בגיל 70

  זהו אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לחיים מאושרים

  מחשבות חיוביות משפיעות על הבריאות

   

  ריקוד (צילום: shutterstock)
  מדד האושר עולה בהתמדה עם הגיל(צילום: shutterstock)
   

  עלייה חדה במדד האושר בגיל מבוגר

  סקר שנתי של מרכז בקרת המחלות האמריקאי גילה כי מדדי האושר של אנשים מבוגרים מצויים במיקום גבוה יותר מאלה של הצעירים מהם, ואפילו עולים בהתמדה בטווח שבין גיל 50 ל-90.

   

  התהליך שאושש במחקרים ובסקרים נוספים זכה אפילו לשם - "עקומת ה-U של האושר" בשל צורת הגרף שמבטאת ירידה במדדי האושר באמצע החיים ועלייה חדה שלהם בגיל השלישי.

   

  חוקרים מתחום מדעי החברה קראו למצב הזה "פרדוקס ההזדקנות", משום שעל פניו אתגרי ההזדקנות מקשים על הממצאים הללו להתקיים ועם זאת, כאשר מסתכלים עליהם בצורה רחבה, יש לתוצאות העקביות הללו כמה הסברים חשובים. לפניכם 4 סיבות שנמצאו במחקר לכך שבגיל מבוגר אנו מאושרים הרבה יותר. 

   

  1: הפסקת המרוץ אחר ההישגים

  ניסיון החיים של אנשים מבוגרים מייתר בעבור רבים מהם את הצורך בהישגים חומריים קצרי טווח. הם מכירים ביעדים המשמעותיים שהגיעו אליהם עד כה, ומעדיפים להתרכז בהווה על פני מחשבות על העתיד.

   

  העיסוק המרכזי שלהם הוא בפעולות יומיומיות, להבדיל מצעירים שמפספסים את מה שנמצא מולם ומתוסכלים לא פעם ממטרות קשות להשגה.

   

  2: בחירת חברים חכמה יותר

  על פי תיאוריית הסלקטיביות הסוציו-אמוציונלית שפותחה על ידי הפסיכולוגית לורה קרלסטנסן, עם השנים בני האדם מתחילים להתמקד בקשרים המשמעותיים יותר בחייהם, ומצמצמים את מערכות היחסים השטחיות והמיותרות.

   

  הם בוחרים לוותר על קשרים חברתיים שאינם חשובים להם, ויוצרים קירבה לאנשים שמשפרים את מצב רוחם.

   

  כאשר בני הגיל השלישי משנים את סביבת מגוריהם למשל, הם יידעו לבחור טוב יותר את האנשים שהם רוצים להיות בסביבתם.

   

  3: הבנת פרופורציות והכרת תודה

  בהרצאתו של פרופ' אהוד בודנר שדנה במורכבות רגשית וקוגניטיבית וערך עצמי בזקנה, שהוצגה במסגרת יום עיון בנושא מבט רב תחומי על הזדקנות, הוא הציג את היכולת הגוברת של בני הגיל השלישי להכיל רגשות מורכבים.

   

  אם בעבר ההנחה הייתה שיש להבדיל בין רגשות חיוביים לבין רגשות שליליים ושאי אפשר להיות שמחים ועצובים בו זמנית, כיום כבר ידוע שהמורכבות הרגשית מאפשרת לחוות גם שמחה וגם עצב בו זמנית.

   

  היכולת הזו משתפרת עם הגיל כתוצאה מניסיון החיים, שמלמד שהישגים יכולים לבוא בד בבד עם כישלונות ושצריך לקחת כל דבר בפרופורציה המתאימה. כתוצאה מכך, אנשים בגיל השלישי מצליחים להכיר תודה על אירועים חיוביים ולהימנע מעיסוק עודף ברגשות שליליים.

   

  4: הנאה מהתענוגות הקטנים של החיים

  היכולת להכיר תודה, מאפשרת לאנשים מבוגרים למצוא אושר במה שמכונה "ההנאות הקטנות של החיים".

   

  בשעה שצעירים זקוקים לחוויות בלתי רגילות ומרגשות, כאלה שיוכלו גם לחלוק עם אחרים בגאווה, בגיל השלישי אנשים יכולים להיות מאושרים מארוחה טובה, ביקור של חברים או טיול נעים בשעות הבוקר. והרי לא פעם, אלה הרגעים החשובים והמספקים באמת.

    

  המאמר המלא הוא חלק מהבלוג "מעניין פה" מבית מגדלי הים התיכון. העוסק בתחומי החיים השונים של בני הגיל השלישי

   

   

   

  צפו בבני ה-80 שלוקחים חלק בהפקת אופנה יחודיית - ונהנים מכל רגע

   

   

  בשיתוף מגדלי הים התיכון

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  נהנים הרבה יותר
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים