שתף קטע נבחר

בית כנסת ושופר באינדונזיה: "רוצים לעלות לישראל"

ברחבי המדינה המוסלמית הגדולה בעולם, שיהדות אפילו לא נחשבת בה כדת, חיים מאות צאצאי יהודים - חלקם מאנוסי פרו, ואחרים מעירק, סין ואפילו תימן. הרב טוביה סינגר סייע להם לשוב ליהדות, וכעת פועל מול משרד הפנים והרבנות הראשית כדי לסייע להם להגשים את חלומם: לעלות לישראל

 

300 יהודים (או "מתייהדים") המנהלים אורח חיים דתי לחלוטין, חיים כיום באינדונזיה – המדינה המוסלמית הגדולה בעולם – וכעת מעוניינים לעלות לישראל. מלבדם חיים עוד מאות טוענים-ליהדות בקהילות שונות ברחבי אינדונזיה. כך מגלה הרב טוביה סינגר (58), מי שחי חמש שנים בג'קרטה הבירה, ושימש בפועל כרב הקהילה היהודית במדינה.

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 


 

הרב סינגר סיים את שליחותו באינדונזיה, ולאחרונה עלה ארצה באמצעות ארגון "נפש בנפש", וכעת הוא פועל מול הסוכנות היהודית והרבנות כדי שיסייעו להם להגשים את חלומם. לדבריו, מדובר בצאצאי יהודים שהיגרו מפרו לאינדונזיה לפני כ-400 שנה, לאחר שמיסיונרים קתולים חייבו אותם להתנצר. אותם יהודים הגיעו לפרו לאחר גירוש ספרד ופורטוגל, אך גם שם נאלצו להמיר את דתם, ושוב ברחו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

לאינדונזיה הוזמן על ידי ארגון הקהילה, "עץ החיים", הפועל במדינה מזה כחמש שנים, כדי לפגוש את הקהילה המרוכזת בפפואה - הגדול שבאיי אינדונזיה. הוא פגש יהודים שהפכו ברוב השנים ליהודים-משיחיים, אך לאחר שלושה ימים של לימוד ותשובות לשאלות, הקהילה עשתה הצבעה שבסופה החליטה להפסיק להאמין בישו, ולהפוך ליהודים.

 

ילדים בקהילת המתייהדים בפפואה (קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )
ילדים בקהילת המתייהדים בפפואה - צאצאי האנוסים שברחו מפרו(קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )

 

"לאחר ההצבעה חזרתי לחדר ושרו לי ביחד 'שלום עליכם מלאכי השרת'", הוא מספר. "לא הייתה עין יבשה באולם. הם קרעו את הברית החדשה מהספר. זה היה מדהים".

 

"אורח חיים יהודי לגמרי"

כיום הם חיים אורח חיים יהודי-דתי ומרוכזים בג'איפורה שבאי. הם חובשי כיפה, יש להם בית כנסת ובית קברות. בעקבות פנייתו של הרב סינגר, ביקרה לפני כשנה משלחת מטעם ארגון "אור תורה נדחי ישראל", בראשות הרב אליהו בירנבוים, ונפגשה עם הקהילה.

 

הרב טוביה סינגר עם יהודי אינדונזיה (קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )
הרב טוביה סינגר עם צאצאי יהודים באינדונזיה(קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )

 

הארגון שלח לאינדונזיה שני שליחים שערכו בפפואה סדר פסח, והביא לארץ זוג אינדונזי הלומדים יהדות. לדברי הרב בירנבוים, בג'קרטה חיים עוד כמאה יהודים מכל מיני מקומות בעולם, וברחבי אינדונזיה ישנן עוד קהילות קטנות יותר. בסך הכול מעריך הרב סינגר כי באינדונזיה חיים כאלף צאצאי יהודים, או "מתייהדים", שמקורם בעירק, סין ואפילו תימן.

 

"הם לא עונים על הקריטריונים של חוק השבות והם בהחלט חושבים לעלות לארץ, אבל זה לא בהכרח עיקר מעייניהם", אומר הרב בירנבוים. "הם בהחלט רוצים להיות יהודים ואכן חיים אורח חיים יהודי לגמרי".

 

קהילת המתייהדים באינדונזיה (קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )
קהילת המתייהדים באינדונזיה(קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )

 

מדינה ללא יהדות

בעקבות אותו מפגש עם צאצאי היהודים שהתייהדו, החליט הרב סינגר להישאר באינדונזיה. הוא התיישב בג'קרטה והחל לבוא במגע עם אנשים שמכנים עצמם יהודים ורואים עצמם ככאלה. בחמש השנים האחרונות קיים דיאלוג עם אימאמים מוסלמים וערך סדרי פסח בהשתתפות מאות אנשים.

 

תפילה בבית הכנסת בפפואה (קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )
תפילה בבית הכנסת בפפואה(קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )

 

לדבריו, "לאחר שאינדונזיה קיבלה את עצמאותה בסוף מלחמת העולם השנייה, היא בחרה להכיר בשש דתות כדתות הרשמיות של המדינה, אך היהדות לא הייתה אחת מהן. כך, יהודים יכלו להיות יהודים, אבל הם היו צריכים לבחור באסלאם או בנצרות כדת שלהם בתעודות הזהות. לכן ילדים רבים שהיו יהודים, נרשמו כנוצרים במסמכיהם, הלכו למוסדות חינוך נוצריים ולאט-לאט הפכו לנוצרים בעצמם".

 

"לא היה רב באינדונזיה מאז שנות ה-60 ואולי אפילו מאז מלחמת העולם השנייה", מספר הרב סינגר. "השלטונות האינדונזיים ידעו עליי. קיימתי חתונות, הלוויות. עשינו כיתות ללימוד יהדות. עזרתי לרבים לחזור ליהדותם. ערכתי הרצאות למוסלמים, וכשהרגשתי שמיציתי את העבודה שלי להחזיר אנשים ליהדות - החלטתי שזה הזמן בשבילי לעשות עלייה לארץ".

 

הרב טוביה סינגר בונה סוכה באינדונזיה (קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )
הרב טוביה סינגר בונה סוכה באינדונזיה(קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים )

 

הרב סינגר מרגיש שמיצה את העבודה שלו באינדונזיה להחזיר ליהדות אנשים שהתנצרו והחליט לעלות לארץ. "זה עוד שלב במסעו הבלתי פוסק של לפעול למען עם ישראל ומדינת ישראל", אומר זאב גרשינסקי, סמנכ"ל ארגון "נפש בנפש". "אני מברך על הצטרפותו של אדם הדבק במשימתו לפעול למען עמנו, ומאמין שעוד נשמע רבות על תרומתו כאזרח ישראלי לעם ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים
בפפואה, אינדונזיה
קרדיט: באדיבות הרב טוביה סינגר והרב אליהו בירנבוים
מומלצים