שתף קטע נבחר

מרד החופות: "שולחים 98% לבירור שווא"

מורן רצתה להינשא כדת משה וישראל, אך בדרך לבירור היהדות נתקלה בקיר גבוה. חודשים לאחר ששלחה את תעודת הלידה של סבתה, היא כבר נשואה הודות למיזם "חופות". הרב צ'אק דוידסון מסביר מה הביא רבנים ורבניות, כולם אורתודוכסים, לחתן זוגות מחוץ לרבנות הראשית

 

 

לאחר שהודיעו אתמול (יום א') בפרסום ראשון כאן על נכונותם להיחשף על אף הפרשנות המשפטית השנויה במחלוקת, מספר הרב צ'אק דוידסון – מי שלמעשה מוביל את "מרד החופות" – בראיון לאולפן ynet, על הסיבה שהביאה כ-18 רבנים ורבניות, כולם אורתודוכסים שומרי הלכה, לחתן זוגות מחוץ לרבנות הראשית, תוך שהם מסכנים עצמם בעונש מאסר של שנתיים, כפי הקבוע בחוק.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>

 

"לא חוששים ממעצר": רבנים שעורכים חופות בניגוד לחוק נחשפים

 

הרב דוידסון, ראש תחום חתונות במיזם "חופות", מספר כי כבר זכה לגינויים וכינויים מסוג "אפיקורוס" ו"נדון לגיהינום", אבל זה לא מרתיע אותו ואת חבריו ממה שהם רואים כשליחות: "4,000 זוגות נשלחים כל שנה לבירור יהדות לפני נישואיהם, ומתוכם 98% עוברים את זה בהצלחה", הוא מספר. "זה מיותר לחלוטין.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"הרב עובדיה יוסף פסק שמי שאומר על עצמו שהוא יהודי, הוא נאמן, אלא אם כן יש סיבה מבוססת לערער על האמינות שלו. כך למעשה, שולחים 98% סתם מתוך פקפוק ביהדותם".

 

לדבריו, בניגוד לניסיונות להציג אותם כ"חאפרים" שמאיימים על שלמות העם היהודי, גם במיזם "חופות" מקפידים הרבנים על בירור יהדותם של הפונים ועורכים רישום נישואין – אלא שזה לא מקובל על הרבנות, ולכן הזוגות אינם נרשמים במשרד הפנים כנשואים, אלא אם כן הם פונים לנישואים אזרחיים או נותרים במעמד של "ידועים בציבור".

 

כבר נשואה, אך עוד ממתינה לתשובה

מורן ליפשיץ היא אחת מבני הזוג הללו. "נאלצתי לעבור בירור יהדות כי הוריי מאזרבייג'אן ולא הייתה להם כתובה", היא מספרת על דרך החתחתים שנאלצה לעבור עד לייאוש מוחלט, בדרך לחופה. "התבקשתי להגיש הרבה מסמכים. תעודת הלידה של סבתא שלי נשלחה לאימות. זה היה בסביבות אוקטובר-נובמבר, ובדצמבר קיבלנו הודעה שהיא מוחרמת".

 

מפגן כוח של הרבנים והרבניות שנחשפו: אין לנו ממה לפחד ()
מפגן כוח של הרבנים והרבניות שנחשפו: אין לנו ממה לפחד

 

ליפשיץ מספרת כי "עד היום לא קיבלתי תשובה מהרבנות. וניסיתי - גם בשביל ההחזרה של המסמך עצמו - אבל כל אחד הפנה אותי לגורם אחר, אז אני עד היום בתהליך עצמו".

 

בצר לה פנתה למיזם "חופות", "גם כי היה לנו חשוב לעשות טקס יהודי", היא מבהירה. "זה מעורר כעס. התחלתי את התהליך הזה בהרבה אהבה והבנה, ושלחתי את כל המסמכים שצריך והכול, אבל תוך כדי התהליך זה נהייה קשה, לחוץ, וכשנוספת על זה העובדה שאף אחד לא יכול לתת לך תשובה זה מאוד קשה".

 

בבתי הדין הרבניים טענו בתגובה כי התגלו בעיות הנוגעות לאמינות המסמכים.

 

לתקן מבפנים. לא להרוס מבחוץ

הרב שמואל ביסטריצקי, רב מחתן ושליח חב"ד בסביון, העלה בימים האחרונים סרטון הסברה לציבור שאינו דתי מהי חופה ומה כולל הטקס היהודי המסורתי. הסרטון עלה אף באתר המשרד לשירותי דת, במסגרת ערוץ "יהדותון" שהוא מפעיל. הוא עצמו מיצר על הטענות נגד הרבנות שמנסה, לדבריו, לפעול במאור פנים ולקרב.

 

הרב אהרון ליבוביץ עורך חופה (צילום: מאי בר)
הרב אהרון ליבוביץ עורך חופה(צילום: מאי בר)

 

"יש דברים שצריך לתקן", הוא אומר, "בדיוק כמו שכל מוסד אחר במדינה צריך לעשות בדק בית. הרבנות מתקדמת - ג אםם לא בקצב שהציבור היה רוצה. מצד שני, כמו שהזוגות מחפשים את האולם והדי-ג'יי שיהיו לרוחם – כך הם צריכים לעשות כשהם מחפשים את הרב המחתן".

 

הרב ביסטריצקי נזהר שלא להתנגח חזיתית ברבני החופות הפרטיות. "אני תומך בכל מי שמקרב לבבות", הוא אומר, "אבל אם יש בעיה במשרד הפנים, זה לא אומר שצריך לפתוח משרד פנים חדש. אני מאמין שאת כל הכוחות צריך להכניס לכותלי הרבנות. חייבים לעבוד בצורה מסודרת, כדי שאם בעוד כמה שנים הבן שלי ירצה להתחתן עם הבת שלך, יהיה רישום מסודר".

 

הרב ישראל מאיר ראני, מייסד "בנועם דניאלי" לרישום נישואין בקליק, אומר כי "במדינה מערבית מתוקנת יש רישום מסודר של מערך הנישואין, למעט מדינות בעולם השלישי שבהן אין רישום על לידת תינוקות ומערך נישואין. לכן ברור שבעולם מתקדם אין מקום לאותה אנרכיה שרבנים כביכול ליברלים מנסים לחולל בתחום הנישואין".

 

בהקשר לטענות לחוסר שירותיות ויחס, אמר הרב ראני כי "כל זוג שחש שאין לו פתרון מוזמן לפנות בכל שעה ביום, כולל שישי ומוצ"ש, למיזם הנישואין הידידותי 'בנועם דניאלי' היודע לסנכרן בין הרבנות הראשית והגורמים הרלוונטיים לטובת הזוגות המתחתנים בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביר סולטן
הרב דוידסון 0משמאל) עם חבריו למיזם
צילום: אביר סולטן
מומלצים