שתף קטע נבחר

ראשי המכינות מגיבים לליברמן: "מזמינים אותו לפלנגות"

במכינות הקדם-צבאיות קיבלו בזעם את דברי שר הביטחון לשעבר. בעלי פרסמו את תמונות הבוגרים שנפלו במלחמות וכתבו לליברמן: "הנה פלנגת עלי". מועצת המכינות: "דברים בוטים", גם נתניהו ביקר: "הציונות הדתית היא מלח הארץ"

יו
דבריו עוררו זעם. אביגדור ליברמן(צילום: מוטי קמחי)

ראשי המכינות וחניכי המכינות של הציונות הדתית הגיבו היום (שלישי) בזעם לדבריו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, שטען כי המוסדות מתפתחים לכיוון של "מיליציות צבאיות" ו"פלנגות".

 

ליברמן אמר כי המכינות מטפחות חיילים הכפופים לרב במקום למפקדם הישיר ואמר כי "זה דבר מסוכן שלא יכול להיות". בתגובה, פרסמה מכינת עלי את תמונות הבוגרים שנפלו במלחמות ישראל וכתבה לליברמן: "הנה המליציה, ליברמן. הנה פלנגת עלי. תתבייש!".

 

במכינת עלי מגיבים לדבריו של אביגדור ליברמן:
התמונה שפורסמה ע"י מכינת עלי

 

"אני מזמין את ליברמן לבקר בלוד ולראות מה זו עשייה ציונית אמיתית", אמר נועם דרייפוס, מנהל מכינת מעוז בלוד. "המכינה היא סמל לציונות במיטבה, היא מקבלת חניכים לעשייה חברתית באחד המקומות הכי מורכבים בארץ, מתוך אמונה בעם ישראל, בתורת ישראל ובארץ ישראל. זו מכינה שמגדלת חיילים שמשרתים את עם ישראל והצבא ויותר מזה, גם אזרחים שאחר כך באים משרתים את העיר לוד".

 

 

דרייפוס הוסיף כי "ליברמן יכול לבוא ולראות איך באחת השכונות הקשות בלוד, איך אותה 'פלנגה דתית' הפריחה את המקום. יעידו על כך גם התושבים הערבים שגרים פה. בעולם המכינות בכלל ובמכינות הדתיות בפרט אומרים מעט ועושים הרבה. ליברמן נמצא בצד השני, אומר הרבה אך עשייה ישנה מעט. שליברמן יטול קורה ויבוא לפה. הוא יראה את השינוי החברתי שאנחנו עושים פה. אני גאה מאוד להיות חלק ממפעל המכינות הקדם צבאיות שעושות שינוי במרחב הציבורי".

 

ליברמן הוסיף כי "בין מפד"ל ההיסטורית לבית היהודי, בין זבולון המר לבצלאל סמוטריץ' אין דבר משותף". לדבריו, מדובר ב"השתלטות של קבוצה קטנה, חרד"לית וקנאית, ובמידה קבוצה שבמטאת את הצביעות בפוליטיקה הישראלית, שמשתלטת על הציונות הדתית כולה. אני מקווה שבסופו של דבר זה ייגמר ונראה שוב את הציונות הדתית. אני רוצה לראות ציונות דתית ולא חרד"ל".

 

דרור חלימי, תלמיד במכינה, אמר ל-ynet כי הוא נסער מדבריו של ליברמן. "אני בהלם מהדברים שלו. אין פה שום דבר שקשור למציאות. אנחנו כל היום עוסקים בעשייה ציונית ובלימוד תורה. יכול להיות שיש לו קושי עם לימוד התורה, אבל אנחנו גם עוסקים בחלוקת אוכל לנזקקים ובעבודה עם נוער.

 

"כל החבר'ה שיוצאים מפה, כולנו ביחידות הכי קרביות. אם אנחנו כאלה רובוטים של רבנים, איך מקדמים אותנו בצבא? ליברמן הוא פוליטיקאי קטן שמוכן לפגוע בכולם רק בשביל לקדם את עצמו בכמה מנדטים. זה פשוט מזעזע. לקרוא כזה דבר זה מסעיר מאוד. למה לנסות לפגוע בנו? איך אנחנו קשורים לזה?".

 (צילום: ישיבת עלי בני דוד) (צילום: ישיבת עלי בני דוד)
(צילום: ישיבת עלי בני דוד)
  

בתגובה לדבריו של ליברמן, שנקב בשמה של מכינת עלי כאחת המכינות אשר מובילות את אותה מגמת הקצנה, אומר דרור: "הרוח שמכינת עלי מובילה זו רוח של חבר'ה קרביים שהולכים למקומות הכי טובים בצה"ל. זה שיש אמירות פה ושם שאינן ותמיד מנסים להדגיש אותן - זו לא הרוח של מכינת עלי. הרוח של מכינת עלי ושל כל המכינות היא הרבה יותר מזה. לעשות פוליטיקה עלינו, שאנחנו בשכונה הכי קשה ואף אחד לא היה מוכן לבוא אליה, כולל לא ליברמן, בשעה שהוא יושב עם כל האנשים המכובדים בכנס הרצליה – מעיד על כך שהוא בן אדם קטן".

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לדברים ומתח עליהם ביקורת: הציונות הדתית היא מלח הארץ ויש לה תרומה אדירה לצה"ל ולמדינת ישראל. על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז"ל, אוריאל ואלירז פרץ ז"ל, דרור וינברג ז"ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

 

מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, מסר כי "מועצת המכינות הקדם-צבאיות מצטערת על דבריו הבוטים של ליברמן. המכינות ימשיכו לחנך את תלמידיהן ובוגריהן לשירות משמעותי מגשים ומוביל, בצבא ובחיים האזרחיים במגזר הציבורי והחינוכי, ולהתיישבות בפריפריה החברתית והגאוגרפית. זאת ועוד ככל הנדרש לקידומה ושגשוגה של מדינת ישראל".

 

מוקדם יותר אמר ליברמן כי בכוונתו לדרוש מהממשלה הבאה לנתק את משרד החינוך מהמכינות הקדם-צבאיות. "הכפיפות של המכינות גם למשרד החינוך עם כל הרבנים וגם למשרד הביטחון לא יכולה להימשך. המכינות חייבות להיות בציר שבין משרד הביטחון לצה"ל. חייבים לנתק בחוק בין משרד החינוך, שהפך חרד"לי לחלוטין, במיוחד נוכח העובדה שהרב פרץ מגיע לשם, לבין המכינות".

 

נרי הורוביץ, ששימש יועץ לשרי חינוך בעבר אמר בתגובה כי "משרד החינוך תחת הרב פרץ יעמוד עם רגל אחת בתוך העולם החרד"לי של הרבנים בישיבות הקו, ואילו ברגל השנייה יהיה ממלכתית ובשאיפה להידמות לכהונתו של זבולון המר מהמפד"ל. ההתרחד"לות תבוא לידי ביטוי בהקצאה מוגברת של תקציבים שיעוריים כמו חינוך בלתי פורמלי למוסדות של החינוך החרד"לי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים