שתף קטע נבחר

סוריה מאיימת לשנות בעתיד את התגובה לתקיפות: "אל תהיו רגועים"

יום לאחר התקיפה הנרחבת בסוריה המיוחסת לישראל, הזהיר סגן שר החוץ הסורי, פייסל אל-מקדאד: "סוריה עשויה לשנות את אופן התגובה שלה בעתיד"

סגן שר החוץ הסורי, פייסל אל-מקדאד, הזהיר בצהריים (יום ג') את ישראל מפני שינוי בתגובות בעתיד לתקיפות המיוחסות לחיל האוויר: "אל תהיו רגועים. סוריה עשויה לשנות את אופן התגובה שלה בעתיד".

 

סוריה דיווחה אתמול על 15 הרוגים בשורת תקיפות של חיל האוויר באזור דמשק וחומס. מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח כי בהרוגים בתקיפות באזור חומס ודמשק - תשעה לוחמי מיליציות התומכות באסד, בהם סורים וזרים. בתקיפה באזור חומס נפגעו איראנים ואנשי חיזבאללה. לפי הדיווח, שישה אזרחים נהרגו, בהם שלושה ילדים ואישה. בסוריה מעריכים שמספר ההרוגים יעלה, שכן עשרות נפצעו ובהם באורח קשה. במקביל לתקיפות התפוצץ טיל סורי בשמי קפריסין. לא היו נפגעים.

 

 
שיגור טילי יירוט ממערכות ההגנה האווירית של סוריה (צילום: רויטרס)
הסורים ניסו ליירט את הטילים (צילום: רויטרס)
 

פרשננו לענייני צבא וביטחון רון בן ישי דיווח אתמול כי עד כמה שאפשר לשפוט מהמידע שמגיע מסוריה, היעדים שהותקפו אתמול כוללים מתקני אחסון טילים ונשק כבד וכן שדה תעופה צבאי סורי שהותקף לא מכבר ולפי האופוזיציה הסורית, האיראנים מעבירים דרכו רקטות וטילים מדויקים שנועדו לשימוש חיזבאללה בלבנון. האופוזיציה הסורית דיווחה על פיצוצי-משנה גדולים שהיו ביעדים שהותקפו ועל עשרות פצועים ומספר לא ידוע של הרוגים, רובם אנשי צבא איראנים, אנשי מיליציות שיעיות, אנשי חיזבאללה ואנשי צבא סורים. מכאן, שמדובר במחסנים שהיו כבר מלאים בתחמושת גדולה, כלומר רקטות וטילים.

 

כל מתקני האחסון האלה, שחלקם לפחות כבר הותקפו בעבר, נמצאים סמוך מאוד לגבול לבנון אך לא בתוכה. חלקם תת-קרקעיים, וחלקם נמצאים מעל פני הקרקע. כמעט מאליה עולה המסקנה כי מה שהותקף הלילה הוא למעשה מערך לוגיסטי שהאיראנים הקימו כדי לתספק את חיזבאללה אם וכאשר תפרוץ מלחמה בין לבנון לישראל. ההיגיון שמאחורי הקמת מערך כזה, הוא שרצוי להוציא חלק מהמערך הלוגיסטי שנועד לתגבר את מערך הרקטות והטילים של חיזבאללה אל מחוץ לשטחה של לבנון. זאת מפני שידוע שלבנון תותקף כבר בדקות הראשונות של המלחמה על ידי חיל האוויר של ישראל ובשטח בקעת הלבנון שמאוכלס די בצפיפות קשה להסתיר ולהגן על כמויות גדולות של טילים

 

לפי הדיווחים בסוריה, מטוסי קרב וספינות ישראליות תקפו לפחות עשרה יעדים של משטר אסד, איראן וחיזבאללה בחומס ובדמשק. בין האתרים שהותקפו היה גם המרכז למחקרים ופיתוחים מדעיים בג'ומראיא. לפי ההודעה, בתקיפה נפגעו גם אתרים של חיזבאללה שממוקמים בהרי קלמון הסמוכים לגבול לבנון-סוריה. משרד ההגנה הסורי כי מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד טילים ששוגרו לעבר אתרים צבאיים בחומס ובפרברי דמשק על-ידי מטוסי קרב ישראליים. בטלוויזיה הממלכתית של סוריה דווח כי כתוצאה מהדף הפיצוצים בשמי דמשק, נגרם נזק לכמה בניינים אזרחיים.

 

שריפות גדולות פרצו כתוצאה מתקיפות של מחסני אמל"ח. באתר הלבנוני "אל-מיאדין" דווח כי אחד היעדים שהותקפו היה באל כיסווה, אתר שבו לפי דיווחים זרים ממוקמים מחסנים איראניים וישראל תקפה בעבר כמה פעמים.

 

במקביל לתקיפות באזור דמשק וחומס, שאותן ייחסה סוריה לישראל, דיווחה קפריסין כי עצם בלתי מזוהה - כלי טיס או טיל - התפוצץ בשטחה, מצפון לבירה ניקוסיה. אין נפגעים באירוע. קפריסין מסרה כי לפי הערכה ראשונית מדובר בטיל נ"מ סורי מתוצרת רוסית, ששוגר ממערכות ההגנה האווירית של סוריה במהלך התקיפות. עוד נמסר כי ככל הנראה הטיל פספס את המטרה והתפוצץ באוויר לפני שפגע בקרקע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
יירוטים בשמי סוריה
צילום: רויטרס
מומלצים