שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל תקפה לפחות 10 יעדים צבאיים בסוריה

משרד ההגנה הסורי מסר כי מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד מתקפה ישראלית בפרברי דמשק ובחומס. לפי הדיווחים, הותקפו בין היתר בסיס ששימש להעברת אמצעי לחימה מאיראן, מרכז מחקר ואתרי חיזבאללה. לטענת הסורים, 4 אזרחים נהרגו, בהם תינוק

 

 
מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, דיווח הלילה (ב') כי מטוסי קרב וספינות ישראליות תקפו לפחות עשרה יעדים של משטר אסד, איראן וחיזבאללה בחומס ובדמשק. בהודעת המרכז צוין כי בין האתרים שהותקפו היה גם המרכז למחקרים ופיתוחים מדעיים בג'ומראיא. לפי ההודעה, בתקיפה נפגעו גם אתרים של חיזבאללה שממוקמים בהרי קלמון הסמוכים לגבול לבנון-סוריה. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי ארבעה אזרחים נהרגו בתקיפה, בהם גם תינוק בן כמה חודשים.
 
במקביל לתקיפות בסוריה: עצם בלתי מזוהה התפוצץ בקפריסין
 
שיגור טילי יירוט ממערכות ההגנה האווירית של סוריה ()
שיגור טילי יירוט ממערכות ההגנה האווירית הסוריות
תיעוד מדמשק - תקיפה ()
פינוי הפצועים מהתקיפה בסוריה ()
פינוי הפצועים לבתי החולים
מוקדם יותר מסר משרד ההגנה הסורי כי מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד טילים ששוגרו לעבר אתרים צבאיים בחומס ובפרברי דמשק על-ידי מטוסי קרב ישראליים. בטלוויזיה הממלכתית של סוריה דווח כי כתוצאה מהדף הפיצוצים בשמי דמשק, נגרם נזק לכמה בניינים אזרחיים. לפי הדיווחים, בתקיפה נפצעו 21 בני אדם, ובטלוויזיה הסורית הראו בשידור חי הגעת פצועים מהתקיפה לבית החולים.
 

בהודעת מרכז המעקב צוין עוד כי שריפות גדולות פרצו כתוצאה מתקיפות של מחסני אמל"ח וכי בתקיפה באזור חומס נפגעו איראנים ואנשי חיזבאללה. באתר הלבנוני "אל-מיאדין" דווח כי אחד היעדים שהותקפו היה באל כיסווה, אתר שבו לפי דיווחים זרים ממוקמים מחסנים איראניים וישראל תקפה בעבר כמה פעמים.

יירוט בשמי דמשק ()
יירוט בשמי דמשק, הלילה

הטלוויזיה הסורית: יירוט בשמי דמשק ()

  ()

בחודש שעבר תקף צה"ל כמה יעדים צבאיים של משטר אסד בסוריה, בתגובה לירי שתי רקטות לעבר החרמון. בין היעדים שהותקפו נמנו שתי סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וסוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. במהלך התקיפה הופעלה מערכת ההגנה האווירית של צה"ל נגד ירי נ"מ סורי, אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

 

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף במילואים עמוס ידלין, אמר כי התקיפה הלילה מצביעה על העובדה שהנוכחות של איראן וחיזבאללה בדרום סוריה עדיין קיימת. "אם חשבנו שהאיראנים יתפנו מאזור הגולן ומאזור דמשק, הבטחה רוסית ישנה, וישראל תצטרך לתקוף רק באזור בסיס T4, אנחנו רואים היום תקיפה באזור דמשק", אמר הבוקר ידלין בריאיון לאולפן ynet.

 

הוא ציין כי מחשש לפגיעה בכלי הטיס של צה"ל, הוא מעריך שהתקיפה בוצעה מרחוק, תוך "שיגור החימוש עשרות ק"מ מהמטרות". לדבריו, קיימים שני סיכונים נוספים בתקיפות מן הסוג הזה: פגיעה בצוותים של הצבא הרוסי באזור, דבר אותו מונע התיאום בין ישראל לרוסיה, וחשש להסלמה. "הסלמה הפעם היא יותר מעניינת, כי ביטחונם העצמי של האיראנים, להערכתי, גבר אחרי הפלת המל"ט האיכותי, מל"ט הביון האמריקני בשבוע שעבר - ללא תגובה. לכן האיראנים אולי ירשו לעצמם דברים שהם לא הרשו לעצמם קודם. פה הכדור חוזר למודיעין הישראלי, לראות מה האיראנים מתכננים ולסכל את זה אם צריך".

 

סוללת נ"מ רוסית מתקדמת נפרסה באזור מסיאף

אתמול פורסם כי מתצלומי הלוויין הישראלי של חברת אימג'סאט עולה כי סוללת טילי נ"מ S-300 מתקדמת מתוצרת רוסיה נפרסה באופן מלא באזור מסיאף שבסוריה. מדובר במרחב שבו ישראל תקפה כמה פעמים בשנים האחרונות, לפי פרסומים זרים.

 

ליד מסיאף יש בסיס גדול של הצבא הסורי ובו טילי קרקע-קרקע שלפי פרסומים זרים, הותקפו על-ידי ישראל כמה פעמים בשנים האחרונות. באזור ישנם שני אתרים צבאיים סוריים נוספים שהותקפו על-ידי ישראל, לפי דיווחים זרים.

 

צילום לוויין של משגר טילים S-300 פרוס בסוריה (צילום: ImageSat Intl)
סוללת ה-S-300 שנפרסה(צילום: ImageSat Intl)

הסוללה נפרסה מערבית למסיאף, אך היא מגנה על כל המרחב. לא ניתן להבין אם הסוללה נפרסה בפועל על ידי צוותים רוסים או סורים, אך הנחת העבודה הכללית במערכת הביטחון היא שלצבא הסורי יש כבר את היכולות להפעיל את המערכת. 

 

"התקיפות הישראליות בסוריה לא רצויות"

בשבוע שעבר השתתף היועץ לביטחון לאומי של רוסיה, ניקולאי פטרושב, בפסגה עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון ועם ראש המל"ל מאיר בן שבת. בפסגה דנו בשורה של נושאים אזוריים, בדגש על סוריה ואיראן. בתום הפגישה, מסר פטרושב כי "הפיתרון להפחתת המתח בסוריה אינו צבאי". הוא התייחס לתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה והדגיש כי הן "אינן רצויות".

 

מאחורי העסקה שמציע פוטין לנתניהו וטראמפ | רון בן ישי

 

ישראל מצדה הבהירה לרוסיה ולארצות הברית כי משלוחי הטילים של איראן לסוריה חייבים להיפסק והעלתה גם דרישה להרחקת הכוחות האיראנים ואמצעי הלחימה הכבדים למרחק של 100 ק"מ מהגבול.

 

בפסגה אכן הושג סיכום עקרוני להוצאת הכוחות הזרים מסוריה, אך נכון לעכשיו לא גובש לוח זמנים לכך. בשיחות עלה כי המצב בסוריה השתנה, והרוסים כבר לא רואים באיראן נכס, אלא נטל. כמו כן, עלה כי הרוסים מתכוונים לבקש מהאמריקנים ויתורים תמורת נסיגת הכוחות הזרים מסוריה.


פורסם לראשונה 01/07/2019 00:50

 

אלכסנדרה לוקש השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד טילים"
מומלצים