שתף קטע נבחר

מנכ"לית משרד המשפטים: אין פגם במכרז לקידום הפרקליטה מתיקי נתניהו

ל-ynet נודע כי מנכ"לית המשרד ענתה לנציב שירות המדינה: "המכרז לא נתפר עבור ליאת בן ארי, אתם אישרתם אותו"

פרסום ראשון: מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור הגיבה היום (ג') בתקיפות להחלטת נציבות שירות המדינה, להקפיא את המכרז לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה שאליו יועדה פרקליטת מיסוי וכלכלה בתל אביב, עו"ד ליאת בן ארי, שליוותה את תיקי החקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"לא נפל כל פגם בהחלטה לפעול לקידום הליכי המכרז למשרת המשנה לפרקליט המדינה לפעם הזו, ולא נפל כל פגם במועד בו נקבעה ועדת הבוחנים", טוענת פלמור. "מדובר בהחלטה מקצועית, ענינית שאושרה על ידי כלל הגורמים ובראשם נציבות שירות המדינה".

 

פלמור מסרה את תשובת משרד המשפטים, הכוללת את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט ופרקליט המדינה שי ניצן, במכתב לנציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ. הוא ביקש הסברים בתגובה לטענות מכתב אנונימי - שלפיו המכרז לתפקיד המשנה לעניינים כלכליים שאמור להיות מאויש על ידי בן ארי, נתפר עבורה ונעשה במחטף.

ליאת בן ארי (צילום: יאיר שגיא)
ליאת בן ארי(צילום: יאיר שגיא)
 

במכתב מפורט כותבת פלמור כי "המכרז לא נתפר עבור עו"ד בן ארי. טענה זו נעדרת יסוד או תימוכין כלשהם". לדבריה המכתב נועד לעצור את בחירתה של בן ארי, ולטענתה כלל לא היה צורך בפרסום המכרז מכיוון שניצן היה יכול לבחור בבן ארי באמצעות "העברה רוחבית" בלי הליך של מכרז.

 

עוד קובעת פלמור כי המכרז כלל לא פורסם סמוך לפרישת המשנה הקודם בתפקיד יהודה שפר, לפמי שנה, שכן היה צורך לערוך חשיבה על היקף התפקיד ותחומי אחריותו. "עניין זה סוכם רק סמוך לפרישת שרת המשפטים שקד את תפקידה ומובן כי באותה עת איש לא שיער כי השרה תפוטר מתפקידה". לדברי המנכ"לית המכרז היה מפורסם גם אם אמיר אוחנה לא היה ממונה לשר המשפטים.

 

המנכ"לית מבהירה כי שישה מועמדים הגישו את מועמדתם לתפקיד וכי שלושה כבר הספיקו להסיר את המועמדות. למשרד המשפטים, היא הוסיפה, לא מוכרת הוראה של נציב שירות המדינה לעצור מכרזים לפני שראש מערכת משפטית (שי ניצן – ט"צ) מסיים את תפקידו. דבר זה "יוביל לעיכוב משמעותי ובלתי מוצדק באיוש משרות בכירות בשירות המדינה ולפגיעה בתפקוד משרדי הממשלה". היא מזכירה כי באחרונה אוישו משרות רבות במשטרה.

 

הרשקוביץ דרש הסברים מניצן ומפלמור לגבי המכרז שהקפיא בשבוע שעבר אחרי אותו מכתב תלונה אנונימי של "פרקליטים". הנציב לא התייחס אישית לבן ארי אלא לעיתוי המכרז, ערב הבחירות לכנסת, כאשר רוב המכרזים למשרות הבכירות בשירות המדינה מוקפאות, וכן תהה מדוע המשרה שעליה מתמודדת בן ארי עם פרקליטים נוספים אינה מאוישת זה שנה ומהי הדחיפות לעשות זאת כעת, ערב סיום תפקידו של פרקליט המדינה ניצן.

 

המכרז היה אמור לאפשר לבן-ארי, כיום פרקליטת מיסוי וכלכלה והתובעת המיועדת בתיקי נתניהו, לקבל קידום ובעיקר להבטיח לה כהונה בשנים הקרובות בצמרת הפרקליטות, גם אם לא תיבחר לכהן כפרקליטת המדינה עם פרישת ניצן בדצמבר.

 

במכתב האנונימי נטען כי אין זה ראוי שפרקליט המדינה יבחר משנה שמכהן למשך שנים רבות חודשים ספורים לפני פרישתו. עוד נאמר כי מוזר שהמכרז פורסם ב"תפר" שבין פרישת השרה שקד לבין בחירת השר אוחנה, עובדה שמעידה על "מחטף".

 

בפרקליטות טענו בשבוע שעבר כי מדובר בפגיעה פוליטית ישירה בבן ארי שנועדה להעביר מסר הרתעתי לעובדים מקצוענים. "יש כאן ניסיון ללכת על הראש שלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
עו"ד ליאת בן ארי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים