שתף קטע נבחר

המשטרה מבהירה: לא נאפשר חסימות לאורך זמן

מחאת יוצאי אתיופיה: לפי הודעות שמופצות ברשת, צפויות מאחר הצהריים חסימות בעזריאלי, בכביש החוף ובמוקדים אחרים. מפקד מחוז ת"א אמר כי יאפשר חסימות לא אלימות, המשטרה הבהירה: "לא נסכים לחסימות שיובילו לפגיעה כה משמעותית". היום: נתניהו יכנס את ועדת השרים המיוחדת

 

 

 

עשרות רבות של פצועים ועצורים, בלילה של מהומות - ובינתיים נראה כי גם היום ייחסמו צירים מרכזיים ברחבי הארץ: מחאת יוצאי אתיופיה בעקבות מותו ירי משוטר של סלומון טקה נמשכה גם לאחר חצות, במוקדים רבים. אחד המרכזיים שבהם היה קריית מלאכי, שם נופצו שמשות כל הניידות של תחנת המשטרה המקומית. מהמהומות באזור פונו ארבעה מפגינים ו-33 שוטרים. כולם סבלו מחבלות קלות, ופרט לאחד שנשאר להשגחה בבית החולים כולם שוחררו. המהומות בקריית מלאכי תועדו, ושם נראו המתפרעים הופכים ניידת ורוגמים באבנים ניידות אחרות. 

 

מהודעות שהופצו ברשתות החברתיות עולה כי היום ההפגנות וחסימות הכבישים במחאת יוצאי אתיופיה צפויות להתחיל מ-15:30. לפי ההודעות שהופצו, ייחסמו משעות אחר הצהריים צומת עזריאלי בתל אביב, מחלף פולג שבנתניה (כביש החוף), כביש 4 (בראשון לציון וביבנה), הכניסה לירושלים (גשר המיתרים), וכן ייערכו הפגנות בצומת קריית אתא, צומת יקנעם, כיכר העצמאות בעפולה, תחנת המשטרה בראש העין, בכביש 431 (הכניסות והיציאות מהערים), בצומת אל על, בצומת בילו שליד רחובות, בצומת קסטינה, באשקלון (צומת היכל הספורט) ובבאר שבע (התחנה המרכזית).

הפיכת ניידת משטרה בקריית מלאכי  במהלך ההפגנות של יוצאי אתיופיה ()
הניידת שהפכו מפגינים בקריית מלאכי

מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב דוד ביתן, אמר הבוקר בריאיון לגלי צה"ל בהתייחסו לחידוש האפשרי של המחאה כי "אם תבוא מחאה שמבטאת כעס וזעל, אבל היא תהיה בגבול הלגיטימי - אנחנו נייצר את האיפוק המתבקש. השוטרים מבינים את זה".

 

על השאלה האם חסימת כביש תתאפשר ללא אלימות, השיב ניצב ביתן: "חד משמעית. כל זה בכפוף לזמן, זה לא יהיה לזמן בלתי מוגבל. זה יהיה לזמן שניתן להכיל אותו וניתן לסבול אותו".

 

עם זאת, במשטרה אמרו כי "הרינו להבהיר כי חסימות צירי תנועה הם מעשה אסור לפי חוק וגורמים לפגיעה בציבור רב של נהגים. לצד הכלה ואיפוק משטרתי רב כלפי מפגינים מתוך ניסיון לאפשר להם לבטא את מחאתם, משטרת ישראל לא תאפשר את המשך החסימות של צירי תנועה מרכזיים ברחבי הארץ באופן שיוביל לפגיעה כה משמעותית באזרחי ישראל בכלל ובמשתמשי הדרך בפרט".

 

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן להערב כינוס מיוחד של ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי שבראשה הוא עומד.

מוקדי ההפגנות ()
לו"ז ההפגנות המתוכנן להיום (לפי הודעה שמופצת ברשתות)
מוקדי ההפגנות ()

מוקדי ההפגנות ()
מוקדי ההפגנות (המידע מופץ ברשתות החברתיות)

במשטרה ציינו כי במהלך הלילה השתתפו אלפי מתפרעים במחאות האלימות ברחבי הארץ. מאז תחילת ההתפרעויות ביום שני נפגעו 111 שוטרים מהשלכות אבנים, חפצים ובקבוקי תבערה. עד כה עצרה המשטרה 136 חשודים בתקיפות שוטרים, ונדליזם והפרת הסדר הציבורי.

 

במשטרה ציינו כי "במשך שעות ארוכות אפשרנו למפגינים את חופש המחאה והביטוי במספר רב של מוקדים ברחבי הארץ, תוך הכלה וגילוי איפוק רב מצדם של השוטרים. במקביל המשטרה ניהלה שיח רציף ונקטה במאמצי הידברות ממושכים במטרה למנוע אלימות מכל סוג שהיא, ובפרט פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכוש.

 

"ביומיים האחרונים אנו עדים למעשי אלימות קשים מאוד מצד המפגינים, פגיעה בסמלי שלטון, ונדליזם, הצתות, ידויי בקבוקי תבערה, זיקוקים ואבנים לעבר הכוחות, שהובילו לפציעתם של יותר מ-100 שוטרים ולגרימת נזק לרכוש משטרתי ואזרחי".

 

במשטרה הבהירו: "אנו קוראים למפגינים - כן למחאה לא לאלימות. נפעל בתקיפות להפסיק את האלימות תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, במטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך על מנת להשיב את הסדר על כנו".

 

 

  (צילום: AFP)
התפרעות בנתניה(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
כלי רכב הועלו באש בתל אביב(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בסך הכול, 19 ניידות ניזוקו מאתמול במהומות. פרט להתפרעויות בקריית מלאכי, היו מהומות באזור גם בצומת קסטינה (שם הותקף נהג שניסה לפרוץ את המחסום), מול תחנת המשטרה באשקלון וכן באשדוד, שם הפכו ניידת. באשדוד גם נפגע נהג מאבן שהושלכה לעבר מכוניתו. בירושלים נעצרו אתמול במהומות 30 בני אדם, רובם יובאו היום להארכת מעצר.

 

המשטרה תבקש מבית המשפט השלום בקריות להאריך את מעצרם של כ-20 בני העדה האתיופית שנעצרו באזור תחנת זבולון, תשעה מפגינים נוספים נעצרו באירועים בגבעת אולגה ויובאו להארכת מעצר בחדרה.

 

במהלך היום צפויה המשטרה להביא להארכות מעצר 45 עצורים שחשודים בתקיפת שוטרים ומעורבים בהתפרעויות וגרימת נזק לרכוש באזור הדרום.

 

במהלך ההתפרעויות באזור הדרום קפצו כמה מפגינים על מכוניות בחניית מרכז הקניות ביג פאשן באשדוד ותקפו שוטרים שהגיעו למקום. כמה מפגינים מחו מול תחנת המשטרה באשקלון ואחרים עצרו את תנועת הרכבות לכיוון דרום במסילות אשקלון. בבאר שבע חסמו המפגינים את הכביש הראשי והבעירו רכוש. פקקי תנועה נרשמו בנתיבות ובשדרות בעקבות מחאת מפגינים.

 

בנתיבי ישראל ציינו כי העלות המוערכת לתיקון הנזקים בכבישים שבהם אירעו התפרעויות נאמדת ביותר ממיליון שקלים. אלון פלג, מנהל מרחב מרכז בחטיבת תפעול ואחזקה של חברת נתיבי ישראל, אמר: "מרגע סיום ההפגנות, סביב השעה 1:00 בלילה, הסתערו עשרות צוותינו המקצועיים להכשרה מהירה של צירי התחבורה על מנת שנוכל לפתוח את הכבישים לנסיעה בטוחה. 100 כלים הנדסיים בשטח עבדו כל שעות הלילה לפינוי הצירים מהוונדליזם שפגע באספלט וייצר סכנת החלקה מסכנת חיים עבור רוכבי הדו-גלגלי''.

 

הפגנות המחאה של יוצאי אתיופיה ותומכיהם על רקע מותו של סלומון טקה מירי שוטר בחיפה הידרדרו כאמור אמש לערב של ונדליזם, אנרכיה, פגיעה בשוטרים וברכוש - והמהומות נמשכו גם בלילה. אבנים יודו לעבר אוטובוס בפתח תקווה ושמשותיו נופצו, בקריית מלאכי נרגמו ניידות משטרה באבנים ובעפולה הותקפו שוטרים אחרי חצות - ואחד מהם ירה באוויר.

 

בעקבות התפרעויות בכביש 431, סמוך לצומת רמלה, פונו עשרה פצועים לבית החולים אסף הרופא, תשעה מהם שוחררו לבתיהם. בהתפרעויות באזור קריית מלאכי הלילה נפצעו 33 שוטרים וארבעה מפגינים. כולם סבלו מחבלות קלות, ופרט לאחד שנשאר להשגחה בבית חולים כולם טופלו ושוחררו. אחד הפצועים במקום הוא נהג שניסה לפרוץ את המחסום והותקף.

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: גבי חן)
(צילום: גבי חן)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: גבי חן)
(צילום: גבי חן)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: גבי חן)
(צילום: גבי חן)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: גבי חן)
(צילום: גבי חן)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הפגנת יוצאי אתיופיה נתניה  (צילום: AFP)
הפגנת יוצאי אתיופיה נתניה (צילום: AFP)

בסך הכול טיפלו צוותי מד"א ב-83 איש שנפגעו בהתפרעויות ברחבי הארץ, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים, תשעה עוברי אורח וכבאי. חמישה מהנפגעים פונו במצב בינוני ומצבם של השאר הוגדר קל. בנוסף טיפלו צוותי מד"א באזרחים שנתקעו במשך שעות בפקקים ונזקקו לעזרה. במהלך ההפגנות ניזוקו מיידויי אבנים שישה אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ של מד"א וכן ארבעה אופנועי חרום של מד"א.

 

במהלך האירועים שרפו מפגינים מכוניות בתל אביב ובקריית אתא, הפכו ניידות, ניפצו את שמשותיהן ואף הציתו אותן בנתניה ובאשדוד, שם נהג נפגע מאבן שהושלכה לעבר רכבו. מכונית שנהגהּ חולץ בידי שוטרים בצומת עזריאלי בתל אביב הוצתה כליל. כל הכבישים הרבים שנחסמו אתמול למשך שעות ארוכות נפתחו במהלך הלילה.

ניפוץ ניידת שמטרה בנתניה  במהלך ההפגנות של יוצאי אתיופיה (צילום: יאיר שגיא)
ניידת משטרה שנרגמה באבנים בנתניה(צילום: יאיר שגיא)

ניפוץ ניידת שמטרה בנתניה  במהלך ההפגנות של יוצאי אתיופיה (צילום: יאיר שגיא)
(צילום: יאיר שגיא)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: מושיק שמע)
(צילום: מושיק שמע)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: מושיק שמע)
(צילום: מושיק שמע)

הפגנת יוצאי אתיופיה באר שבע (צילום: הרצל יוסף)
הפגנה בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

הפגנה יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: מושיק שמע)
(צילום: מושיק שמע)

בעפולה, סמוך לצומת הקאנטרי, כוח שיטור הבחין אמש בחסימת הצומת על ידי כ-300 מתפרעים שהציתו את החורש בצד הכביש ויידו אבנים לעבר השוטרים. מהמשטרה נמסר כי שוטר שנפגע מאבנים בפלג גופו העליון וברגלו ונפל לקרקע, ביצע ירי לאוויר לאחר שמתפרעים רבים רצו לכיוונו. הוא חולץ על ידי שוטרים מהמקום ופונה לבית חולים. לא נעצרו חשודים וכוח משטרה פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה למפגינים: "אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד - הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק".

 

"כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סלומון טקה. אנו מחבקים את המשפחה, אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מילים בעלמא", דברי נתניהו.

 

בהכנת הכתבה השתתפו אילנה קוריאל, ישי פורת, אלי סניור, אחיה ראב"ד, איתי בלומנטל, רועי רובינשטיין ורענן בן צור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
חסימה באיילון אתמול
צילום: יריב כץ
מומלצים