שתף קטע נבחר

מקהלה ישראלית, בעברית, מול קהל גרמני

"אדוני צורי וגואלי", ו"קדוש קדוש מלוא כל הארץ" הן חלק מהיצירות אותן שרו בני נוער ישראלים מ"מקהלת מורן" בתחנה המרכזית בלייפציג שבגרמניה. צפו

דמיינו תחנת רכבת, בגרמניה, בה שרים בעברית ובקול צלול בני נוער מישראל. זה בדיוק מה שהתרחש בשבוע שעבר כאשר מקהלת מורן הישראלית הוזמנה על ידי מקהלת בית הכנסת של לייפציג (Leipziger Synagogalchor) לבצע את יצירתו של ארנסט בלוך "עבודת קודש".

 

היצירה בוצעה בביצוע מיוחד בתחנה המרכזית של לייפציג, עם תזמורת הנוער הסימפונית של לייפציג (Leipzigs Youth Symphony Orchestra), מקהלות מקומיות וכן זמר הבריטון אסף לויטין.

 

צפו ב"אדוני צורי וגואלי", חלק מיצירתו של ארנסט בלוך, המבוצעת עם מקהלות גרמניות ומקהלת מורן:

 

 

המקהלה הוזמנה במסגרת אירועי "השבוע היהודי", בשיתוף עם עיריית לייפציג, כמקהלה היחידה מישראל לחבור לפרויקט ייחודי זה. לביצוע היצירה חברו 6 מקהלות ותזמורת הגבנדהאוס. היצירה כוללת 5 פרקים " אדון עולם" "קדוש הוא","שמע ישראל","הודו" ו"תורת אדוני". המוסיקה בעלת מלודיות נוגעות ללב והרמוניות מודרניות המאפיינת את שנות ה-40 של המאה ה-20.

 

"היה ארוע מרגש ועוצמתי מאד. החיבור בין התזמורת והמקהלות הגרמניות, עם שירת מקהלת מורן, שייצגה בביצוע זה את ישראל של היום, לצד ההיסטוריה הטראגית היהודית, היה מרגש עד דמעות", סיפרה נעמי פארן, המייסדת והמנהלת מוסיקלית של מקהלות מורן. "פרק הקדיש נאמר בשתי השפות, העברית והגרמנית ועין לא נשארה יבשה.

 

בני נוער ממקהלת מורן שרים בתחנת רכבת בגרמניה ()
"פרק הקדיש נאמר בשתי השפות, העברית והגרמנית ועין לא נשארה יבשה"

 

בנוסף, אחד מבכירי הפרלמנט של סקסוניה נאם נאום חוצב לבבות לפני ביצוע היצירה, על המעשים שנעשו על אדמה זו, והביצוע של יצירה כה נוקבת, שחשובה להם כאמירת סליחה. עצם המעמד הזה, בתחנת הרכבת, עם כל המשתמע, והזמנת מקהלה ישראלית לשיר בעברית עם קנטור ישראלי, הכל יחד ייצר תחושות עמוקות ומרגשות עד דמעות. הרגשתי שזכינו".

 

"צאצאים של שורדי השואה, על אדמת מזרח גרמניה"

יעקב איפן, אביה של אחת הנערות ממקהלה היה מאד נרגש מהארוע: "מעבר לאיכות הווקאלית המדהימה של ילדי המקהלה הנהדרים, והעוצמה של היצירה עצמה, כבנו של שורד שואה ומחנות המוות, אני חייב להודות שהעובדה שיצירה כזו מבוצעת על ידי קבוצה של צעירים, חלקם צאצאים של שורדי השואה, על אדמתה של מזרח גרמניה, ממלאת אותי בגאווה אדירה ומוכיחה לעולם כולו שאנחנו כאן ונישאר כאן לנצח! יישר כוח לילדי המקהלה על העבודה הקשה ועל ההישג הכל כך חשוב הזה!"

 

צפו בביצוע היצירה "קדוש קדוש מלוא כל הארץ":

 

מקהלת מורן הוקמה ב- 1986 על ידי נעמי פארן, וזכתה להישגים מוסיקליים וחינוכיים יוצאי דופן. שרים בה כ- 40 ילדים ובני נוער בגילאי 12-18. טובי המלחינים יצרו עבור מקהלת מורן יצירות מקוריות ואופרות. המקהלה מופיעה על הבמות החשובות בישראל ועם מיטב התזמורות וכן בטקסים לאומיים ובאירועים מיוחדים.

 

לאחרונה הוזמנה המקהלה גם על ידי האיחוד הבינ"ל למוסיקה מקהלתית - IFCM כמקהלה אורחת, אחת ממספר מקהלות שהוזמנו מכל העולם, להיות מקהלה מדגימה באירוע חדש מסוגו של הארגון - EXPO.

 

בני נוער ממקהלת מורן שרים בתחנת רכבת בגרמניה ()
"העובדה שיצירה כזו מבוצעת על ידי קבוצה של צעירים, חלקם צאצאים של שורדי השואה, על אדמתה של מזרח גרמניה, ממלאת אותי בגאווה אדירה"
 

במהלך האקספו, המתקיים בליסבון במהלך חודש יולי 2019, יציגו מקהלות ילדים אלו, מהטובות בעולם, את היצירות שהן שרות, דרכי העבודה ופרויקטים מיוחדים שלהן, בפני מקהלות, מנצחים ואנשי מוסיקה שיגיעו מרחבי העולם לאקספו זה. בקונצרטים באירוע זה תופיע מקהלת מורן ברפטואר מגוון: החל משירה אומנותית (קלאסית), דרך מוסיקת פולקלור ישראלית וכלה ביצירות ישראליות מקוריות שנכתבו במיוחד עבור המקהלה.

 

בנוסף, תציג נעמי פארן באקספו עם המקהלה ובהדגמתה, בהרצאה מיוחדת, את הפרוייקט הקהילתי שלה "מי ששר מאושר", שבמסגרתו משלבת מקהלת מורן מצוינות בשירה בפעילות מגוונת למען הקהילה, יחד עם ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים, ילדים ונוער בסיכון, וילדים חולי סרטן בבית החולים שניידר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים