שתף קטע נבחר

גול עצמי מיותר של הקהילה האתיופית

תחקיר הירי בסלומון טקה טרם הסתיים, אבל המפגינים הזדרזו לפגוע בעשרות אלפי נהגים, ליידות אבנים, לשרוף מכוניות ולייצר אנטי בקרב הציבור

 

מחאת העדה האתיופית בנתניה  (צילום: AFP)
הפגנה בנתניה, אמש(צילום: AFP)

גזענות בישראל היא המובן מאליו. יש גזענות כלפי עולים מאתיופיה, עולים מרוסיה, עולים מצפון אפריקה, כלפי ערבים. גזענות דוחה ומקוממת שחובה לסלק אותה מהעולם. תמכתי ואני עדיין תומכת במלחמת חורמה בקיפוח הקיצוני של אחיי ואחיותיי יוצאי אתיופיה. אלוהים יודע שהייתי מעורבת במאבק הזה, ועשיתי - עם אחרים - כמה וכמה דברים בעניין.

 

 

אבל אתמול (יום ג') הם איבדו אותי. זאת לא הייתה מחאה. זו הייתה אנרכיה, השתוללות חסרת רסן, שפגעה במאסה של אנשים שנתקעו לאורך שעות בפקקים אדירים, חלקם במצבי חירום, חלקם החמיצו אירועים משמעותיים בחייהם, חלקם פשוט לא הצליחו להגיע הביתה עד השעות המאוחרות של הלילה.

 

חברה טובה שלי, שהבן שלה היה איתה במכונית קודח מחום, צלצלה אליי חסרת אונים, בוכה, מיואשת, מתוסכלת וכועסת על המפגינים. היא ממררת בבכי, אני מנסה להרגיע. שלוש שעות בפקק.

 

 

היא כמובן הייתה רק אחת מבין עשרות אלפים. שמעתי במהלך הערב והבוקר סיפורים רבים כאלה של נהגים שנאלצו להעביר את אחר הצהריים והערב במכונית, מקללים את החוסמים. הם התבטאו כלפיהם בחריפות, בזעם, בשפה שאני לא זוכרת.

 

מה גרם להם להתבטא כך? הם ראו מפגינים חובטים במכוניות אזרחיות ומשליכים אבנים ענקיות על שוטרים שבאו לשמור על הסדר ולאפשר לנהגים והולכי רגל להגיע הביתה.

 

מובן שראוי לגנות פגיעה באדם בגלל צבע עורו, אבל תחקיר הירי בסלומון טקה טרם הסתיים והפרטים לא ברורים, מה גם שאם האצבע של השוטר היורה אכן הייתה קלה ההדק, הוא ייענש בכל חומרת הדין. אז מה מצדיק את מה שקרה אתמול?

 

חובה לתת ליוצאי אתיופיה אפשרות אמיתית להתערות בחברה, חייבים לפתוח ולשבור את הגטאות שלה, חייבים לעבוד בלהחזיר הביתה את אברה מנגיסטו כמו כל שבוי ישראלי אחר, הכול נכון. אבל מה שקרה אתמול עורר בציבור כזה אנטי, עד שהוא עלול להביא בעתיד לאדישות מוחלטת לסבלה של קהילה שלמה.

 

המפגינים תקעו סכין בגב המטרות החשובות שלהם. וזו אשמתם בלבד. לא המשטרה, לא הממסד. הם הבקיעו גול עצמי טיפשי ומיותר.

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים