שתף קטע נבחר

מ"מ המפכ"ל לשוטרים: "לא יינתן מקום לחסימות צירים"

משעות אחר הצהריים צפויות חסימות בכביש החוף, בעזריאלי ובמוקדים רבים אחרים. ניצב מוטי כהן כתב לפקודיו: "פורעי חוק ניצלו את הרצון שלנו לאפשר מחאה לגיטימית, חובה לשמור גם על זכויות האזרחים". אחד ממנהיגי העדה האתיופית: "אנא שימרו על איפוק. כן למחאה, לא לאלימות"

 

 

מחאת יוצאי אתיופיה צפויה להתחדש אחר הצהריים, ולקראת ההפגנות הצפויות ברחבי הארץ - וחסימות הכבישים - העביר מ"מ המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, מסר ברור. בהודעה שהעביר לשוטרים כתב ניצב כהן כי "לא יינתן מקום להפרות סדר, לחסימות צירים ולגילויי אלימות".

מוטי כהן  (צילום: מוטי קמחי)
"יש דין ויש דרך למחות". ניצב כהן(צילום: מוטי קמחי)

בתחילת הודעתו כתב מ"מ המפכ"ל לשוטרים: "אנחנו נמצאים בעיצומה של משימה משטרתית-לאומית מתמשכת, משימה מורכבת ומשמעותית. כמשטרה במדינה דמוקרטית ושומרת חוק, אנחנו מחויבים לשמור על איזון עדין בין מתן אפשרות למחאה לגיטימית לבין אכיפת הפרת חוק. איפוק והכלה זו עוצמה המחייבת אותנו כאנשי מקצוע ומאפשרת מחאה לגיטימית. אלא שבמדינת חוק - יש דין ויש דרך למחות. לצד זכויות המפגינים, ישנה החובה לשמור על זכויות הציבור וזכויות האזרחים".

 

"אין מקום לפגיעה בנציגי שלטון, מוסדות ורכוש, ובעיקר אין מקום להשתלחות נטולת כל רסן", אמר ניצב כהן, לאחר שמתחילת המהומות שפרצו בעקבות מותו מירי שוטר של סלומון טקה נפצעו 111 שוטרים ונעצרו 136 חשודים. "ביומיים האחרונים הכלנו, על מנת לאפשר מחאה. אתם - המפקדים והשוטרים פעלתם באופן מעורר הערכה - נחושים, מקצועיים ואמיצים. חלקכם אף נפצעתם תוך ההפגנות האלימות והמשכתם לתפקד לצד חבריכם".

 

לדברי ניצב כהן, "באירועים האחרונים, חלק מציבור המפגינים, שהם פורעי חוק, ניצלו בציניות את הרצון שלנו לאפשר מחאה לגיטימית ופעלו באלימות קשה נגד שוטרים ואזרחים תוך הפרות סדר קשות וחסימות צירים. לא יינתן מקום להפרות סדר, לחסימות צירים ולגילויי אלימות. נמשיך להקפיד על מידתיות והבחנה בין מי שמבקש למחות כדין במדינה דמוקרטית ובין מי שמסית ונוהג באלימות, תוך שימוש באמצעים העומדים לרשותנו". הוא הבהיר לשוטרים כי "האירועים לא הסתיימו ואתגרים נוספים עוד לפנינו. אני סומך עליכם ויודע כי תמשיכו לנהוג במקצועיות כפי שעשיתם עד היום. שולח החלמה מהירה לכל הפצועים, ובטוח כי יחד נוכל לכל אתגר שנידרש לו".

פציעת שוטר מתחנת זבולון בחיפה בעקבות ההפגנות (צילום: דוברות המשטרה)
שוטר שנפצע בסמוך לתחנת זבולון(צילום: דוברות המשטרה)

פציעת שוטר בעקבות ההפגנות (צילום: דוברות המשטרה)
שוטר נוסף שנפגע במהומות(צילום: דוברות המשטרה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס גם הוא להפגנות הצפויות היום: "העדה הזאת יקרה לנו. אנחנו נדון בכל הנושאים, אבל אנחנו לא מוכנים לקבל ולא נסבול חסימת צירים והפעלת אלימות כולל בקבוקי תבערה נגד כוחותינו, ושריפת מכוניות או כל רכוש אחר של אזרחים. אנחנו מדינת חוק. אנחנו דורשים שכולם יכבדו את החוק.

 

"אנחנו קיימנו דיונים על שיטור יתר, על שינוי הדפוסים של ההתנהגות מול בני העדה האתיופית. זה דבר שכבר חל בו שיפור וייתכן שאנחנו צריכים להביא עוד הרבה שיפורים, אבל דבר אחד בטוח - אי אפשר לטפל בזה בחסימת צירים ואי אפשר לטפל בזה באלימות, בדרכים אחרות כן, לשם כך אנחנו גם מכנסים את הוועדה".

 

"גם הרביצו וגם עצרו"

חשודים בהתפרעות בהפגנות האלימות אתמול הובאו הבוקר להארכת מעצר. בית משפט השלום בחדרה האריך ביום עד יומיים את מעצרם של ארבעה מפגינים שהתפרעו במחלף אולגה, בכביש החוף ובכיכר המשטרה.

 

לארבעת החשודים מיוחסות עבירות של תקיפת שוטרים, התנגדות למעצר וחסימת הכביש. במהלך ההפגנה בחדרה נפצע שוטר באורח בינוני מאבן שהושלכה לעברו ופגעה בראשו. "אנחנו לא יודעים למה עצרו אותנו", אמרו החשודים בבית המשפט. "השוטרים גם הרביצו לנו וגם עצרו אותנו".

הארכת מעצר בשלום חדרה  לעצורים מהפגנות יוצאי אתיופיה (צילום: רענן בן צור)
חשודים בהתפרעות בבית משפט השלום בחדרה(צילום: רענן בן צור)

מהודעות שהופצו ברשתות החברתיות עולה כי היום ההפגנות וחסימות הכבישים במחאת יוצאי אתיופיה צפויות להתחיל מ-15:30. לפי ההודעות שהופצו, ייחסמו משעות אחר הצהריים צומת עזריאלי בתל אביב, מחלף פולג שבנתניה (כביש החוף), כביש 4 (בראשון לציון וביבנה), הכניסה לירושלים (גשר המיתרים), וכן ייערכו הפגנות בצומת קריית אתא, צומת יקנעם, כיכר העצמאות בעפולה, תחנת המשטרה בראש העין, בכביש 431 (הכניסות והיציאות מהערים), בצומת אל על, בצומת בילו שליד רחובות, בצומת קסטינה, באשקלון (צומת היכל הספורט) ובבאר שבע (התחנה המרכזית).

 

על רקע המחאה, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן להערב כינוס מיוחד של ועדת השרים לעניין קידום שילובם בחברה הישראלית של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי שבראשה הוא עומד.

 

מוקדי ההפגנות ()
לו"ז ההפגנות שמתוכננות להיום (לפי הודעה שהופצה ברשתות)

אחד ממנהיגי העדה, קייס סמאי אליאס, קייס הקהילה בראשון לציון, ביקש היום מיוצאי אתיופיה שלא לנהוג באלימות: "שלום לכל חבריי שנמצאים בשטח ביום הקשה הזה, ביום הטרגדיה הקשה של חברנו, אחינו, סלומון טקה. ביום המתסכל הזה אנחנו חייבים לזכור שלארץ הזו אבותינו חלמו. הם שילמו מחיר כבד בדרך בכדי להגיע לירושלים ובכדי לחיות בארץ שלנו".

 

"אנחנו ניאבק בדרך הלגיטימית, ללא אלימות וללא אובדן חיים חלילה", הוסיף קייס אליאס. "כן לקדושת חיים, ולא לקדושת המת. אנא שימרו על איפוק, שחלילה לא נאבד עוד חיים. אני קורא לכם חבריי - אנחנו נדרוש את הצדק. הגיע הזמן, הגיעו מים עד נפש, אבל כן למחאה ולא לאלימות".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חסן שעלאן
ההפגנות, אתמול
צילום: חסן שעלאן
מומלצים