שתף קטע נבחר

משפחתו של סלומון טקה: "מבקשים להפסיק את המחאה ולנהוג באיפוק"

בני המשפחה של הצעיר ממוצא אתיופי שמותו הצית את גל ההפגנות, קוראים שלא לחדש את המחאה עד לסיום השבעה על בנם: "מבקשים מכל הנערים והוריהם להימנע מכל פרובוקציה והתגרות מיותרת ולנהוג בסבלנות"

 

 

לאחר יום רווי אנרכיה, שכלל הפגנות בכל רחבי הארץ, חסימות כבישים ועשרות עצורים ופצועים, קראה היום (יום ד') משפחתו של סלומון טקה, הצעיר ממוצא אתיופי שמותו הצית את גל המחאה של בני העדה האתיופית, לא לקיים עוד מחאה עד לסיום השבעה על בנם ולנהוג באיפוק ובסבלנות. טקה נורה למוות ביום ראשון האחרון מירי של שוטר, בתקרית שעדיין נחקרת.

סלומון טקה ()
סלומון טקה

"המשפחה האבלה מבקשת להודות לכולם על התמיכה וההזדהות עם האבל הכבד שפקד אותנו", נמסר מטעם משפחתו של טקה. "איבדנו ילד ואנו מבקשים מהציבור לא לקיים מחאות עד לסיום השבעה, ולנהוג באיפוק ובסבלנות. בתום השבעה נקיים את המחאות הצודקות והלגיטימיות באופן מאורגן ובתיאום עם הגורמים הרלוונטים, מבלי לפגוע בחיי השגרה של הציבור ובוודאי ללא אלימות כל שהיא".

 

עוד נמסר: "אנו קוראים לכל הנערים והוריהם להימנע מכל פרובוקציה והתגרות מיותרת. הזעם והכעס שבאו לידי ביטוי בימים אחרונים הם כעס שהצטבר משנים של הזנחה מתמשכת, אי מיגור הגזענות ובעיקר שיטור יתר והרג מיותר של ילדינו. תודה על התחשבות והבנה".

מחאת יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי בתל אביב (צילום: AFP)
מחאת יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי בתל אביב(צילום: AFP)

עימותים בין המשטרה למפגינים קריית אתא ()

מחאת יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מחאת יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אביו של טקה התייחס היום בשיחה עם ynet לתחושותיו בעקבות ההפגנות. "כל הקהילה ועם ישראל שיצאו להפגין נתנו לי כוחות. אני מאוד מעריך ומכבד את זה". האב קרא לבני העדה להימנע מאלימות, וביקש מהם "לא לפגוע בנפש וברכוש".

 

טקה סיפר גם על תוכניות בנו, סלומון ז"ל, שרצה להתגייס לצבא. "הוא אפילו רצה להיות שוטר ושאף להגיע ליחידות המיוחדות של המשטרה. הוא נשאר צעיר, יצא ולא חזר".

 

מפקד מחוז חוף ניצב פרץ עמר לצד אביו של סלומון טקה ()
מפקד מחוז חוף ניצב פרץ עמר לצד אביו של סלמון טקה

האב אמר כי "יש שוטרים שבאו להגן על העם ועושים את עבודתם נאמנה", אך העביר ביקורת על "מעטים שהתגייסו למשטרה ומשתמשים בנשק שלהם ובכוח שלהם". הוא הוסיף: "אני מקווה באופן אישי שה' ייתן את הדין".

 

היום הבהירה המשטרה כי תפעל למנוע חסימות צירים - ובמקביל נערכה לחזרת מפגינים לרחובות: ברחבי הארץ רוכזו כוחות גדולים אחר הצהריים לקראת אפשרות שיתחדשו הפגנות יוצאי אתיופיה שמוחים על מותו של סלומון טקה (19) מירי של קצין משטרה. 

  (צילום: AFP)
מחאה בנתניה, אתמול (צילום: AFP)

 

 


לקראת השעה 18:30 הערב החלו כ-200 מפגינים לחסום את רחוב מנחם בגין ליד צומת עזריאלי בתל אביב, שנפתח לאחר זמן קצר. נתיבי איילון נחסמו לתנועה בין מחלף ההלכה למחלף השלום למשך 40 דקות. חמישה מפגינים נעצרו על ידי המשטרה שפועלת בכוח למנוע חסימת כבישים.

 

אל צומת קריית אתא הגיעו כ-50 מפגינים. ההנחיה לשוטרים היא לא לאפשר למפגינים לרדת לכביש: "אפס סובלנות, מי שיירד לכביש ייעצר". המפגינים צועקים: "שוטר אלים צריך להיות בפנים".

 

בעקבות מידע כי מתוכננת הפגנה סמוך לביתו של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה, כוחות גדולים של משטרה נמצאים בסמוך לבית. במחלף קיסריה בכביש המוביל ליישוב הוקם מחסום משטרתי. לפי שעה אין מפגינים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים