שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "רוצות להירשם כאמהות כמו זוגות הטרוסקסואלים"

  אורלי ורוית צור-וייסלברג הגישו לפני שנה עתירה לבג"ץ בדרישה להשוות את הליך הרישום של זוגות חד מיניים לזה של זוגות הטרוסקסואליים. לפני חודש נולדה בתם השנייה, והן עדיין ממתינות לפסק דין

   


  כשאורלי ורוית צור-וייסלברג הפכו לאמהות לפני שלוש שנים, הן הגישו עתירה לבג"ץ, יחד עם האגודה למען הלהט"ב, כדי ששתיהן יוכלו להירשם במשרד הפנים כאמהות של מורי. לפני חודש נולדה בתם השנייה, ושוב הן הגיעו לאותו חדרון של פקידת הרישום בבית החולים ודבר לא השתנה.

   

  "בדיונים בבג"ץ עלתה לא מעט פעמים הסוגיה של מציאת פתרון, איך לבצע את הרישום", אומרת רוית באולפן ynet. "אם כתוב אמא 1 ואמא 2? והנה צה"ל הצליח לעשות את זה, מצא פיתרון מאוד פשוט. אגב, גם פקידת הרישום בבית החולים אמרה לנו בשיחה אוף דה רקורד שבכל קורס שלהם השאלה הכי נפוצה של החבר'ה האלה היא מתי נוכל לרשום שתי אמהות".

   

  אז החלטתן לא לחכות ולפנות לבג"ץ.

  אורלי: "החלטנו כבר לפני שלוש שנים למעשה. הגשנו את העתירה אז, והנה אנחנו עדיין ממתינות לפסק דין. היינו כבר בדיונים, אפרופו מחאות, ראינו את המחאה של הקיץ הקודם, מחאת הלהט"ב, אנחנו מדינה שאוהבת מחאות כנראה".

   

  אורלי ורוית צור-וייסלברג (צילום: אלבום פרטי)
  (צילום: אלבום פרטי)

  מה קורה עכשיו, איך מקדמים את זה?

  "עורך הדין שלנו שולח מדי פעם הודעות תזכורת. הם כנראה מאוד עסוקים. כרגע יש לנו בבית שתי אמהות יחידניות, כל אחת לילד".

   

  איך מתנהל משק בית כזה? יש קשיים בסיטואציות בירוקרטיות?

  אורלי: "בטח, בכל מקום שאת נדרשת כאמא להוציא את תעודת הזהות שלך ולהראות שאלה הם ילדייך, בכל מקום כזה אנחנו בבעיה, כי אצלי רשומה ילדה אחת ואצל רוית רשום הבן הגדול שלנו. בין אם זה רישום לגן, בין אם זה קופת חולים, לא עלינו אם נדרש טיפול רפואי, טיסות. למשל".

   

  רוית: "לקחת חופשת לידה, לחלוק חופשת לידה. מה שהיום גבר יכול לחלוק עם אשתו את חופשת הלידה ואני לא יכולה לעשות את זה עם אורלי".

   

  קראו עוד:

  מה ההורים לא מבינים על הזהות המינית של המתבגרים?

  "ילדים, היום נלמד על אמא ואמא"

  "מרגישה מיוחדת שיש לי אבא ואבא"

   

  מה הציפיה עכשיו, שבג"צ יתעורר אחרי שלוש שנים?

  אורלי: "קודם כל הציפיה היא שיינתן פסק דין, בין אם העמדה היא כזאת ובין אם היא כזאת. בואו נשים את זה על השולחן ונחשוף את עמדותינו.

   

  "הציפייה היא בהחלט שאנחנו נקבל פסיקה שתאפשר לנו לזוגות להט"בים לרשום כפי שזוגות זוגות הטרוסקסאולים רושמים - בפשטות וקלות, בדיוק באותו אופן".

   

  כמה משפחות יש כמוכם?

  אורלי: "קשה לומר כי אין מעקב אחרי הדברים האלה, אבל מדובר בעשרות אלפי משפחות. יש גם מקרים דומים ויש שדה שלם של מקומות מופלים של להט"בים בהקשר של הורות והקמת משפחה. זה רק מאבק אחד".

   

  מבחינת מורי אתן אמא ואת אמא, מבחינת קופת חולים קצת פחות, זאת השורה התחתונה.

  "נכון מאוד".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלבום פרטי
  "לא יכולות לחלוק חופשת לידה"
  צילום: אלבום פרטי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים