שתף קטע נבחר

חוק הראסטות בארה"ב: אסור להפלות על תסרוקת

למען השחורים: קליפורניה היא המדינה הראשונה שקובעת שכל אדם יוכל להגיע לביה"ס או לעבודה בשיער מקורזל או צמות דקות

קליפורניה הפכה אתמול (יום ד') למדינה הראשונה בארצות הברית האוסרת בחוק אפליה גזעית המבוססת על תסרוקתו של אדם – צעד שנועד להבטיח שכל אדם יוכל להגיע לבתי הספר או לעבודה בשיער אפרו מקורזל או בראסטות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
"עבורנו זה סמל למי שאנחנו". ראסטות על פי חוק(צילום: shutterstock)

ארה
"גברים מבקשים שאקצר להם כי הם לא מוצאים עבודה"(צילום: AP)

החוק נועד בראש ובראשונה להגן על זכויותיהם של השחורים בארה"ב, שרבים מהם בוחרים בתסרוקות ייחודיות. הוא אושר פה אחד הן בסנאט של קליפורניה והן בבית הנבחרים של המדינה. את החוק, שייכנס לתוקף ב-1 בינואר, יזמה הסנאטורית הדמוקרטית מלוס אנג'לס הולי מיצ'ל, שהיא בעצמה שחורה ונוהגת לעתים קרובות להופיע כשלראשה צמות דקות.

 

"החוק הזה מגן על זכותם של השחורים בקליפורניה להופיע בציבור כששיערם שמור בצורתו הטבעית, בלי לחץ להתאים את עצמם לנורמות אירוצנטריות", הסבירה מיצ'ל. "עבורנו זהו סמל למי שאנחנו". היא הדגישה כי מדובר במסר לעולם שבחוץ.

ארה
מושל קליפורניה חותם על החוק. לא להפסיד את הזהות(צילום: AP)

החוק בקליפורניה הוא צעד משמעותי משום שבתי המשפט הפדרליים החזיקו באופן היסטורי בעמדה שלפיה שיער הוא מאפיין שיכול להשתנות, כך שאין בסיס לטענות על אפליה בגין תסרוקת. רק לאחרונה דחה בית המשפט העליון את הבקשה לדון בעניינה של אישה מאלבמה שטענה כי נפסלה לעבודה משום שסירבה לשנות את תסרוקתה.

 

לקריאה נוספת: אפריקה חוזרת למקורזל

 

מושל קליפורניה, גווין ניוסום, אישר בחתימתו את החוק החדש, והזכיר תלמיד תיכון שאולץ בספטמבר אשתקד לוותר על הראסטות שלו לפני תחרות היאבקות, כשנאמר לו שאם לא יעשה כן – ייפסל. "הוא אולץ לבחור אם להפסיד בתחרות ספורט או להפסיד את זהותו", אמר.

 

בהצעת החוק שאושרה בקליפורניה נכתב כי השיער עודנו תירוץ משמעותי לאפליה על רקע גזעי וכי יש לכך השלכות כלכליות ובריאותיות חמורות, במיוחד עבור שחורים. העדויות על יחס עוין לשחורים בארה"ב בגלל שיערם אכן רבות.

ארה
"הנורמלי שלי זה לא הנורמלי שלך"(צילום: mct)

סטפני האנטר-ריי, שעובדת במכירת מוצרי איפור, מספרת למשל שבדרך כלל היא מגיעה לעבודה בצמות או בשיער אפרו, וכשיום אחד התייצבה בשיער חלק ובתספורת קארה המנהל אמר לה שהשיער שלה נראה כעת נורמלי כפי שלא נראה מעולם. "זה הפריע לי", היא מעידה. "למה אתה מתכוון כשאתה אומר 'נורמלי'? הנורמלי שלך זה לא הנורמלי שלי". אליקה הצ'ט-פול, שעובדה בסלון בסקרמנטו, מעידה שגברים שחורים הגיעו אליה וביקשו לקצר את שיערם משום שהם אינם מצליחים למצוא עבודה.

 

החוק החדש בקליפורניה עדיין יאפשר למעסיקים לדרוש מעובדים לטפל בשיערם באופן שיבטיח שלא תישקף ממנו סכנה בריאותית.

 

בתחילת השנה אימצה גם העיר ניו יורק החלטה שלפיה אין להפלות על בסיס שיער ותסרוקת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיער כתנאי לעבודה. הגנה על הראסטות
צילום: shutterstock
מומלצים