שתף קטע נבחר

תלתלים, שחורים: אפריקה חוזרת למקורזל

מודל היופי הלבן "מחייב" את נשות חוף השנהב להחליק את שיערן ואת הגברים לקצרו. תנועה חדשה שסוחפת אלפים דורשת לחזור ל"אפרו"

ה"אפרו" היא התסרוקת הטבעית שתיזכר לעד כשמה הנרדף של תנועת "שחור זה יפה" של אפרו-אמריקנים בשנות ה-60. כעת, ארגון הפועל בחוף השנהב מנסה לשכנע נשים שחורות לחדול מהחלקות השיער היקרות שלהן, מתוספות ומפאות - ובמקום זאת לשוב למראה הטבעי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

ארגון "Nappys De Babi's" הפועל באביג'ן, הבירה הכלכלית של חוף השנהב, הוקם לפני יותר משנתיים, וכעת יש בו כ-2,400 חברות, וגם כמה חברים, הנפגשים אחת לחודשיים ברובע קוקודי של העיר כדי לחלוק עצות וטיפים ולהגיש סיוע במטרה לשמור על שיערן טבעי.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

בחוף השנהב רוב הנשים היו נערות כשהחלו להיאבק בשיער הטבעי, המסולסל והמקורזל שלהן. לדברי מרים דיאבי, אחת ממייסדות הארגון, כתוצאה מכך הן אינן יודעות כיצד לדאוג לשיערן ו"להפוך אותו ליפה". "אנחנו נתקלים בהזעפת הפנים של החברה בפני שיער 'אפרו' בכל מקום", היא אומרת, ומביעה צער על כך שנשים צריכות לאמץ סגנונות שיער "קונבנציונליים" הכרוכים בהחלקת שיער או שימוש בתוספות שיער.

 

הידע המועט על טיפול בשיער ניכר בחלק מהשאלות שהן מעלות בפגישה של הארגון. אחת המשתתפות שואלת: "איך אני יודעת אם השיער שלי מלא לחות?". "ובכן, כשהוא יבש ולא-גמיש, זה אומר שאין בו לחות בכלל", משיבה ביבי גגנו, שהקימה אתר אינטרנט המקדם את הפרויקט.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

נשות Nappys אומרות כי הן צריכות לגאול את עצמן מהמודל הלבן הדומיננטי. "כשהגעתי לאביג'ן אחרי שגדלתי בארה"ב ובאירופה, שמתי לב, וזה היכה בי, שבכל הפרסומות הציגו נשים בהירות עם שיער ארוך וחלק", אומרת גגנו. עור בהיר, שבחוף השנהב משיגים בעיקר דרך צריכה של מוצרי הלבנה מסרטנים, "הוא שם נרדף להצלחה", אומרת אשת העסקים.

 

הליכה נגד הזרם נחשבת להתרסה. "אנשים לא חשים בנוח לגבי זה", אומרת ליליאנה למברט. "כשהם רואים שאת הולכת עם שיער טבעי הם מביטים בך כאילו את נחותה, כאילו יש בעיה, כשלמעשה - זה צריך להיות טבעי". למברט, בת 27 ואירופית למחצה שמציגה לראווה שיער מקורזל מקושט בפרחים, אמרה שאנשים "רוצים לגעת בשיער כזה כל הזמן", כי הם לא יודעים איך זה. "זאת פשוט בורות".

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הגבר היחידי בפגישה הוא אנגה-דדי אקרה-לובה, סטייליסט בן 28 עם שיער מתולתל באורך בינוני. הוא אומר שגם גברים סופגים מבטים

מוזרים אם הם אינם דבקים בסגנון קצוץ השיער של גברי חוף השנהב. "מחמישה סנטימטרים ומעלה, זה נחשב כאן לשיער ארוך", הוא מסביר, "הרבה אנשים יגידו שיש לי קצת יותר מדי שיער".

 

לדברי אקרה-לובה, מגברים פחות קונפורמיסטים מצופה "להישאר דיסקרטים". הוא עצמו גידל את שיערו במהלך תקופת האלימות שטלטלה את חוף השנהב אחרי הבחירות לנשיאות ב-2010-2011. הוא מסביר שיציאה מהבית באותה תקופה הייתה מסוכנת ורוב המספרות היו סגורות בכל מקרה, כך שחוסר היציבות הביטחונית נתן לו תירוץ לאמץ סוף סוף את שיערו הטבעי. מאז הוא למד להתעלם ממה שאחרים חושבים עליו, "ולנסות להמשיך מבלי להתחשב בעמדתם של אחרים ולהיות אני עצמי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אנשים נועצים מבטים. אחת מנשות Nappys
צילום: AFP
מומלצים