שתף קטע נבחר

בעקבות המחאות: נתניהו הודיע שיעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך

ראש הממשלה הודיע בשיחה עם גולשים בפייסבוק כי סיכם עם שר החינוך על העברת תפעול מעונות היום והפיקוח למשרדו. שר החינוך הודיע שהמהלך יתבצע רק בממשלה הבאה ושר הרווחה הבהיר שהסבסוד, הרישום והבינוי יישארו באחריותו

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ב') בשידור חי שקיים בעמוד הפייסבוק שלו כי בכוונתו לטפל בנושא הפעוטונים והפיקוח עליהם, לאור מחאת ההורים בימים האחרונים. הודעת נתניהו מפתיעה בהתחשב בעובדה שהגירעון הגדול בתקציב המדינה טרם נפתר, הכנסת בפגרת בחירות והממשלה הנוכחית עובדת במתכונת של ממשלת מעבר.

בנימין נתניהו מדבר על הנשק הגרעיני של איראן בטקס הענקת תעודות הוקרה ליחידות המילואים (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו. "נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך"(צילום: אלכס קולומויסקי)

נתניהו נשאל על ידי הגולשים אם בכוונתו להתערב בסוגיה והשיב: "מעבר למצלמות, הכשרת פעוטונים ופיקוח יסודי – אני סיכמתי עכשיו עם שר החינוך רפי פרץ שאנחנו נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך. זה צעד מתבקש, דיברנו על זה אתמול בממשלה וקיבלנו היום החלטה".

 

שר החינוך פרץ אמר בעקבות דבריו של נתניהו: "החל מהממשלה הבאה התחום יעבור לידי משרד החינוך. הנחתי את מנכ"ל המשרד לקלוט את המעונות. ההגנה על הילדים צריכה להיות על כל הרצף– מגיל לידה, דרך המעון ועד לבתי הספר היסודיים והתיכוניים. אנחנו צריכים לדאוג שהילדים שלנו יהיו מוגנים בכל מובן. משרד החינוך הוא המקום המקצועי והאיכותי ביותר לפקח גם על ילדים מגיל לידה עד שלוש".

 

 

אילוסטרציה. הפיקוח והתפעול באחריות משרד החינוך, הרישום הבינוי והסבסוד במשרד העבודה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה. הפיקוח והתפעול באחריות משרד החינוך, הרישום הבינוי והסבסוד במשרד העבודה(צילום: shutterstock)

שר הרווחה והעבודה חיים כץ בירך על המהלך וסיפר כי בישיבת הממשלה האחרונה הוא פנה לראש הממשלה וביקש ממנו להעביר לרשות משרד החינוך את הפדגוגיה והפיקוח על מעונות היום "לטובת איחוד השורות בתחום הטיפול של ילדי ישראל". עם זאת, הוא ביקש מנתניהו כי תחומי הרישום, הסבסוד והבינוי יישארו באחריות משרד העבודה. כמו כן הוא עדכן כי בעוד יומיים הוא ייפגש עם ראש הממשלה כדי לתאם את העברת האחריות.

 

אתמול התקיימו הפגנות הורים בכל רחבי הארץ ועשרות אלפי הורים יצאו לרחובות והביעו את מחאתם ברשתות החברתיות נגד האדישות שמפגינה הממשלה בכל נושא הפיקוח על מעונות היום והטיפול בגיל הרך.

 

נתניהו, ששמע את המחאה, הבטיח היום בקולו לטפל בה, אולם לא ברור איך – מכיוון שלא ניתן לעשות זאת בזמן כהונתה של ממשלת המעבר. גם לאחר מכן לא ברור כיצד תבוצע רפורמה גדולה כל כך בזמן שהבור התקציבי מחייב קיצוצים קשים ולא מאפשר פרויקט תקציבי גדול מהסוג הזה.

 

מקרי ההתעללויות הקשים שנחשפו לאחרונה עוררו מחדש את סוגיית האחריות על המעונות והפעוטונים במיוחד את היעדר הפיקוח ואי הסדרת הכשרת העובדות והעובדים. עובדים במערכת החינוך לגיל הרך טוענים כי כיום "מספיק דופק בשביל לעבוד עם פעוטות".

 

מבחינה היסטורית, האחריות על המעונות והפעוטונים הייתה בידי משרד העבודה והרווחה במטרה לעודד את הנשים לצאת לעבודה. אולם מאז חלו תמורות משמעותיות במספר הנשים שיצאו לשוק העבודה וברבות השנים הפכה שאלת האחריות מעניין תעסוקתי לסוגייה חינוכית.

 

עד כה אי העברת האחריות על ילדים מגיל לידה עד שלוש נבעה מסיבות פוליטיות וכלכליות. שרי העבודה והרווחה סירבו להיפרד ממוקד כוח משמעותי שמאפשר השפעה על מיליוני הורים. מנגד, משרד החינוך התמיד בסירובו לקבל את האחריות על הגיל הרך ללא תוספת תקציבית משמעותית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים