שתף קטע נבחר

החרדים על ההסעות בשבת ברמת גן: "נפל דבר, ראש העיר ישלם מחיר פוליטי כבד"

תגובות קשות מצד יהדות התורה על החלטת מועצת העיר רמת גן שאישרה להפעיל הסעות בשבתות החל מהשבוע הבא. ליצמן וגפני נגד ראש העיר כרמל שאמה הכהן: "הורס את קדושת השבת". הם הבטיחו לפעול לטרפוד ההחלטה

יעקב ליצמן כרמל שאמה הכהן רמת גן תחבורה שבת (צילום: תומי הרפז, יונתן זינדל/פלאש90)
יעקב ליצמן וכרמל שאמה הכהן(צילום: תומי הרפז, יונתן זינדל/פלאש90)

החלטת מועצת העיר רמת גן לאשר הסעות בשבתות בצירי תנועה ראשיים בעיר גררה אמש (יום ג') מתקפה מצד ראשי יהדות התורה נגד ראש העיר: "מדובר בחציית קו אדום של ראש עירייה הפועל ממניעים אנוכיים וחיפוש כותרות, ובכך מכתים את העיר רמת גן בהרס ערכי הדת וקדושת יום השבת. צעד בוטה מעין זה יגרור מחיר פוליטי כבד נגד כרמל שאמה הכהן", מסרו סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני.

 

עוד אמרו ליצמן וגפני: "נפל דבר בישראל! לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך פגיעה בסטטוס קוו הנהוג בכל השנים, ותוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל. יש להצטער על כך כי אמירתו של יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין שיש לתת לראשי הערים להחליט בנושא הפעלת תחבורה ציבורית בשבת נתנה רוח גבית להחלטה הקשה של עיריית רמת -גן הערב, גם אם יו”ר הכנסת לא התכוון לכך".

 

 

רמת גן (צילום: shutterstock)
מהלך חסר תקדים ברמת גן(צילום: shutterstock)
 

"יהדות התורה מביעה מחאה גדולה נגד ההחלטה המבישה. הסיעה לא תעבור על כך לסדר היום ותפעל בשיתוף אנשי חוק ומשפטנים על מנת למנוע את יישום ההחלטה לפגוע בשבת קודש ובסטטוס קוו".

 

הרב יוסף ניסן שהגיע לשאת דברים בפני חברי המועצה אמר כי "כשבאנו לארץ ישראל בשנות החמישים היה תוהו ובוהו. בני משפחתי התגייסו לצבא, חלק התגייסו עם נכות, כדי לשמור על השבת וכדי לאפשר לנו לחיות. האם הם נלחמו כדי לאפשר חילול שבת? אנחנו בזים לחיילים הדתיים ואלו שנפטרו ואלו שמתו לקדש את השבת ולאפשר מדינה יהודית בישראל. אנחנו לא באוגנדה, כל זכות הקיום שלנו היאבגלל ספר הספרים. אנחנו קיבלנו את ארץ ישראל, ירצו הערבים או לא, ובסוף נפרק את עם ישראל וכל אחד יחזור למולדת שלו".

 

כרמל שאמה הכהן הסביר לחברי המועצה כי אינו מוטרד מההחלטה ששוב מעמידה אותו באור שלילי מול הציבור הדתי: "אני לא מוטרד. זאת האחריות שלי וזה על הכתפיים שלי. אני צריך להסתכל לציבור בעיניים, עכשיו כולם יעשו רעש ויבלבלו את המוח, אבל המבחנים הם בקרקע ובמה שאנשים בסוף ירגישו. אני מסתובב בציבור הדתי ובבתי כנסת ואף אחד מהאנשים שאני פוגש לא מסכים עם ההחלטה היום, אבל הם אומרים לי שמה שקורה בשבעת החודשים האחרונים ברמת גן מעולם לא היה טוב יותר".

 

התוכנית, שתצא לפועל בשבוע הבא, כוללת שני קווי אוטובוס, אחד מקריית קריניצי במזרח העיר והשני בחניון הפארק הלאומי, שינועו בצירי תנועה מרכזיים ויאספו תושבים בתחנות האוטובוס הקיימות. בעירייה הדגישו כי האוטובוסים לא ייכנסו לשכונות בכדי לא לפגוע בצביון השבת. 15 חברי מועצת העיר הצביעו בעד ושישה התנגדו. עלות הפעלת האוטובוסים, שיתחילו לפעול בשבועות הקרובים ועד ה-19 בספטמבר, יעלו לעירייה כ-210 אלף שקלים.

  

מ"מ ראש העיר ליעד אילני התייחס לטענות על פגיעה בציבור הדתי: "ראש העיר לא דיבר על חומה נגד דתיים, אלה על חומה נגד השתלטות מבני ברק. יש הבדל משמעותי, כי רמת גן היא עיר חילונית שחי בה ציבור מסורתי ודתי גדול".


פורסם לראשונה 09/07/2019 22:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומי הרפז, יונתן זינדל/פלאש90
יעקב ליצמן וכרמל שאמה הכהן
צילום: תומי הרפז, יונתן זינדל/פלאש90
מומלצים