שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משנה כיוון: צה"ל שוקל לאפשר מאכלי סויה בארוחה בשרית
  הפרסום ב-ynet על חייל שסולק מחדר האוכל כי אכל מעדן פרווה טבעוני בארוחה בשרית הביא לסערה. בצבא שוקלים כעת לשנות את הפקודות. חיילים טבעונים מספרים כי מדובר בתופעה נרחבת, אך הרב דוד סתיו מבהיר: אין לאיסור בסיס הלכתי

  מעדן סויה טבעוני פרווה צה
  "כולם יודעים שהאיסור מופרך". מעדן סויה בבסיס צה"ל
   

  בצה"ל שוקלים בחיוב לבטל את פקודת הרבנות הצבאית האוסרת על הגשת מוצרים על בסיס סויה כמעדנים ותחליפי גבינות, במהלך ארוחות בשריות בבסיסים. ב-ynet פורסם בתחילת השבוע על חייל שסולק מחדר האוכל בבסיס בצאלים בגלל שאכל מעדן סויה "שנראה חלבי".

   

  החייל התבקש לצאת מחדר האוכל לעיני חבריו במהלך ארוחת ערב בשרית ביום חמישי שעבר, לאחר שאכל מוצרים טבעוניים בחזקת פרווה, בהם מעדן סויה. את המעדנים הגיש לחייל משגיח הכשרות, שהוציא אותם לבקשתו מהמקרר הצבאי. אך לאחר כמה דקות הטבח והמשגיח ביקשו מהחייל לצאת מחדר האוכל, ולסיים את הארוחה במקום אחר. החייל ההמום יצא באמצע הארוחה, ולדבריו חש פגוע מהמקרה. הפרסום עורר הד נרחב ודיון ער ברשתות החברתיות, לאחר שבצה"ל גיבו רשמית את האיסור, והסבירו כי מדובר "במראית עין של ערבוב בשר וחלב".

  מעדן סויה טבעוני פרווה צה
  "אפס התחשבות בצרכים של החיילים הטבעונים"
   

  מאז הפרסום הגיעו לידי ynet תלונות נוספות של חיילים טבעונים המשרתים בצה"ל, שמעידים כי מדובר בתופעה נרחבת. לפי העדויות איסור זה נאכף, למורת רוחם של חיילים, גם בחדרי אוכל של בסיסים כמו מחנה 80, בסיס עובדה של חיל האוויר ובה"ד 15 של חיל המודיעין בגלילות.

   

  "האיסור הזה קיים כבר תקופה ארוכה וכבר התקבל כמובן מאליו, למרות שכולם יודעים שהוא מופרך", סיפרה חיילת טבעונית שמשרתת באחד הבסיסים הללו. "הקצינים בבסיס, חלקם טבעונים וצמחונים בעצמם, מיישרים קו עם הגחמה הזו של הרבנות הצבאית, תוך אפס התחשבות בהיגיון ובצרכים התזונתיים של אלפי חיילים טבעונים בכל הצבא. מדובר בתחליפי מזון ראויים יותר משניצל התירס, שכמעט כולו פחמימתי".

   

  הרב דוד סתיו, רבה של העיר שוהם ויו"ר ארגון רבני צהר, גילה הבנה לשיקולים שהובילו את הצבא להטיל את האיסור, אך הדגיש כי אין לו בסיס דתי של ממש. "מבחינה הלכתית מותר לחייל לאכול מעדני סויה כשלידו יש אוכל בשרי. בדיוק כפי שבמסעדות כשרות ובאולמות אירועים מגישים בסוף ארוחה בשרית קפה עם חלב סויה. אך ייתכן והשיקול בצה"ל הוא משמעתי, ולפיו המערכת לא רוצה לבדוק כל מעדן שנכנס לחדר האוכל, אם הוא חלבי או לא, ולא רוצים להסתבך עם זה וליצור בלאגן", אמר הרב.

  הרב סתיו: "הלכתית, מותר לאכול מעדן סויה ליד אוכל בשרי" (צילום: יוסי זליגר) (צילום: יוסי זליגר)
  הרב סתיו: "הלכתית, מותר לאכול מעדן סויה ליד אוכל בשרי"(צילום: יוסי זליגר)

  באשר לטענה הרשמית של צה"ל, ולפיה קיים איסור דתי המבוסס על חשש ממראית עין של ערבוב בשר וחלב, השיב הרב סתיו: "אין טענה בהלכה בענייני כשרות שמבוססת על מראית עין. זו טעות להגיד שזה מבוסס על ההלכה. זהו נימוק פסול לעניין זה".

   

  מנהל המטה לקידום טבעונות בצה"ל, יובל חיורוני, בירך על כוונת צה"ל לשנות את מדיניותו בעקבות תקרית סילוק החייל. "במצבים כאלה, בהם כללי הכשרות הבסיסיים והמוכרים נשמרים, וטובת הפרט ניצבת נגד פרשנות הלכתית מחמירה, יש לבחור בטובת הפרט. זאת כשלוקחים בחשבון גם את צרכיהם ורגשותיהם של הפרטים שנפגעים מהסיטואציה, במקרה הזה - חיילים טבעונים".

   

  בדובר צה"ל טוענים כעת כי בצבא החליטו לבחון מחדש את האיסור המחמיר בנושא המאכלים הטבעוניים כבר לפני כמה שבועות, בשונה ממה שמסרו בתגובה מתחילת השבוע, שבה ניתן גיבוי מלא לרבנות הצבאית. "הנושא נמצא בבחינה", נמסר עתה, "לפני מספר שבועות החלה עבודת מטה שנועדה להגדיר את הנחיות הכשרות בשימוש במוצרים טבעוניים כתחליפי חלב. עבודת המטה צפויה להסתיים בימים הקרובים, ולאחר סיומה יועברו המלצות ומסקנות לכלל הגורמים הרלוונטיים".

   

  קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים