שתף קטע נבחר

גילויים חדשים בפרשת תאיר ראדה: "המדובבים תיאמו העברת מידע"

פרקליטו של רומן זדורוב התייחס באולפן ynet לחשיפת הקלטות המדובבים ב"ידיעות אחרונות", שמעלות תהיות על אופן הוצאת ההודאה. "לא דנו בהקלטות בבתי המשפט, והן לא הוזכרו בפסקי הדין". ההקלטות יוגשו במסגרת הבקשה למשפט חוזר

 

 

תמלילי הקלטות שנחשפו הבוקר (ד') ב"ידיעות אחרונות" בכתבתה של נעם ברקן מגלים כי שני המדובבים של רומן זדורוב מתאמים לכאורה העברת מידע על אופן הרצח של תאיר ראדה ז"ל, בניגוד לחוק ולנהלים. ההקלטות הללו היו חלק מחומר הראיות בתיק ותמליליהן הוגשו לבתי המשפט, אך לדברי עורך דינו של זדורוב, ירום הלוי, מעולם לא התקיים דיון במשמעותן - אף שהן מעלות תהיות על תקינות ההודאה שהוצאה ממנו.

 

בריאיון לאולפן ynet התייחס עו"ד הלוי להקלטות: "אל תשאלו אותי למה באותו זמן ההגנה לא עשתה עם זה כלום. לא היה שום דיון במחוזי על השחיתות של ראש צוות החקירה, לא היה דיון לא במחוזי ולא בעליון ולא אזכור לא בהכרעות הדין ולא בפסק הדין של העליון".

עו
"שמים לי רגליים". זדורוב ועו"ד הלוי(צילום: גיל יוחנן, מוטי קמחי)
 

תאיר ראדה ()
תאיר ראדה

עו"ד הלוי מתכוון להגיש את ההקלטות, לצד חומרים נוספים, במסגרת הבקשה לקיים משפט חוזר לזדורוב. הן הוקלטו ב-15 בדצמבר 2006, ביום השלישי למעצרו של זדורוב. נשמעים בהן שני המדובבים - שוטר המכונה "יבגני" ועבריין המכונה "ארתור". "אחרי שמוציאים את רומן לחקירה, והמדובבים נשארים לבד עם עצמם, הם חושבים שההקלטה הופסקה, והם לא יודעים שההקלטה לא הופסקה. ואז הם מדברים חופשי ביניהם. הוא יודע שיבגני לא ישוב יותר לתא. ואז ארתור נפרד מיבגני ואמר לו: 'כשאתה יוצא, תתקשר ליורם (ראש צוות החקירה יורם אזולאי, שניהל את החקירה ופיקד עליה), הוא יוציא אותי ויגיד לי איך תאיר נרצחה?'. השוטר אומר לו - כן, הוא יוציא אותך והוא יגיד לך איך", הסביר הלוי.

 

לדברי עורך הדין, גורמים במערכת אכיפת החוק מנסים להכשיל את ניסיונותיו לפתוח את התיק מחדש. "איפה שאפשר לשים לי רגליים, שמים לי רגליים. אני לא זוכה לפרגון, ובוודאי שמהפרקליטות אנחנו לא זוכים לתגובה 'אנחנו מסכימים למשפט חוזר'". עוד הוא אמר כי יש ראייה משמעותית נוספת שלא פורסמה עדיין ותוצג במסגרת הבקשה למשפט חוזר.

 

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה לפרסום ההקלטות: "השיחה תומללה והוגשה במשפט כמוצג, ואין בה כל חידוש או חשיפה. המדובב העיד במשפט ומסר בחקירתו הראשית שביקש לקבל עוד מידע כדי לסייע להצלחת הדיבוב ונענה בשלילה. יתר הטענות הן השערות מופרכות שאין להן שום בסיס ונועדו להטעות את הציבור במסגרת הקמפיין המתמשך לקעקע את הכרעות בתי המשפט בפרשה זו".

 

ממחוז צפון במשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל ניהלה את החקירה המורכבת של רצח תאיר ראדה ז"ל במקצועיות וביסודיות, בהתאם לנהלים ולממצאים שנאספו. החקירה כללה מגוון פעולות ובוצעה בליווי הפרקליטות שהגישה בסיומה כתב אישום. תיק החקירה נדון והוכרע בבית המשפט במספר ערכאות, תוך שטענות ההגנה נטחנו 'עד דק' ונדחו. לצערנו, במהלך השנים שחלפו מאז מושמעות טענות ממוחזרות חדשות לבקרים, באמצעות 'מומחים מטעם' ובעלי אינטרסים שונים, בניסיון פסול לנהל חקירה והליך משפטי אלטרנטיבי ברשת החברתית ובתקשורת ולהשפיע על דעת הקהל בנושא זה, זאת על אף שכלל הטענות נבחנו ונדונו בין כותלי בית המשפט ולאחר שנבחנו לעומקן נדחו כאמור".

 

אחיה ראב"ד השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
רומן זדורוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים