שתף קטע נבחר

מוסלמים פנו לארגון ישראלי: "אנחנו יהודים"

בחור ירדני בשנות העשרים המאוחרות לחייו, פנה לאמיר באמצעות הודעה במערכת המסנג'ר וביקש סיוע בלימוד תורה. בעקבות קמפיין רשת ישראלי בערבית, טוענים בארגון העומד מאחוריו כי בחודש האחרון פנו עשרות מוסלמים ממדינות ערב, שטוענים לשורשים יהודיים

 

מה מביא בחור מירדן בן 27, שחי כל חייו כמוסלמי, לפנות לאמיר (השם שמור במערכת) דרך המסנג'ר, ולבקש: "תעזרו לי ללמוד תורה"? בחודש האחרון מתנהל קמפיין רשת שמקורו בישראל – אז גליו הגבוהים סוערים מחוצה לה, ולעתים משפיעים בזרמים תת-קרקעיים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

"אם אתה בן לאמא יהודייה, זה הזמן להתחיל את החיים מחדש", אומר בערבית רהוטה הזמר זיו יחזקאל – מוזיקאי ישראלי מוכר מאוד במוזיקה הערבית – בסרטון שיצא לקראת שבועות ופתח את הפרויקט שמטרתו לסייע למוסלמים עם שורשים יהודיים במדינות ערב, להתחבר מחדש ליהדותם.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

"יש מאות ואלפי יהודים במדינות ערב שבעצם לא יודעים על יהדותם, ואין להם מושג שהם יהודים, במיוחד כשהדין המוסלמי עובר מאב לבן", מספר אמיר, מנהל אגף שורשים בארגון "יד לאחים" העומד מאחורי הפרויקט, בראיון לאולפן ynet. "הם לא יודעים שהיהדות עוברת מהאמא לשאר המשפחה. לפעמים זה לא רק האמא, אלא דור שני, שלישי ורביעי אחורה, כשהסבתא רבתא יהודייה, ובכך מתגלה משפחה שלמה של יהודים".

 

אמיר מספר כי קיבל בחודש האחרון עשרות פניות "ממדינות שכנות וגם קצת יותר רחוקות", כדבריו, "של אנשים שמתעניינים וטוענים שיש להם קשר ליהדות. זה תהליך ארוך ומייגע לבדוק כל אחד בפני עצמו, לאמת נתונים ולבקש מסמכים, אבל בסופו של דבר, רבים מהפונים אלינו מגלים שהם יהודים".

 

"להעיר את הניצוץ"

אחד מהם הוא כאמור בחור ירדני בשנות העשרים המאוחרות לחייו, שפנה לאמיר באמצעות הודעה במערכת המסנג'ר וביקש סיוע בלימוד תורה: "מאחוריו מסתתר סיפור קשה מאוד של משפחה שהגיעה לירדן במקור מעירק, האמא נחטפה ללבנון והוא חי שם בבדידות והוא יודע איכשהו שיש לו קשר למקורות היהודיים.

 

תכתובת במסנג'ר בעקבות פנייה של צעיר ()
"למדנו איתו את עשרת הדברות בערבית. זה העיר בו את הניצוץ". תכתובת במסנג'ר בעקבות פנייה של צעיר

 

"והוא פונה אלינו בהתחלה וכותב: אני רוצה ללמוד תורה, תעזרו לי בזה. ולאט-לאט מתברר לנו שיש לו קשר חזק ליהדות. למדנו איתו את עשרת הדברות בערבית. זה העיר בו את הניצוץ, חד-משמעית. אנחנו עדיין באמצע תהליך האימות, כי להגיע למצב שאפשר להגיד על מישהו מהתפוצות שהוא יהודי זה הליך שלוקח זמן ועבודה. המוטו שלנו הוא לא לוותר על אף יהודי. אנחנו בודקים כל מקרה בצורה פרטית".

 

אמיר עצמו מתראיין בזהות חסויה בשל הרגישות שבפעילות הארגון במדינות שאין להן קשר עם ישראל, ומתוך הגנה על הפונים. הוא מספר כי השאיפה היא לאו דווקא להעלות אותם לישראל, כי אם "לעורר את כל אותן נשמות שנמצאות בתפוצות ולא יודעות שהן יהודיות, חזרה למקורות שלהן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים