שתף קטע נבחר

חמאס מאיים בנקמה, תוגבר מערך כיפת ברזל בדרום

יותר מ-6,000 פלסטינים מפגינים בגבול עזה: הם מיידים אבנים ומטעני חבלה, תועדה השלכת בקבוק תבערה על ג'יפ צה"ל. בכיר חמאס נאם בפניהם: "למרות ההתנצלות הישראלית, ננקום על הרג הפעיל הצבאי. פקעה סבלנותנו, אנחנו על סף פיצוץ". היום: נפרסה סוללת כיפת ברזל נוספת בדרום

 

 

חמאס מאיים, ישראל מתגברת את מערך ההגנה: יממה לאחר שצה"ל ירה למוות בפעיל חמאס - ולאחר מכן הודיע כי הירי נגרם ככל הנראה מאי-הבנה - תוגבר מערך כיפת ברזל בדרום. על רקע המתיחות מול עזה, נפרסה בימים האחרונה סוללת כיפת ברזל, והפריסה הושלמה היום. מדובר בסוללה אחת נוספת, מעבר לסוללות המוצבות באורח קבע באזור. יותר מ-6,000 פלסטינים מפגינים הערב במסגרת קמפיין צעדות השיבה, בכיר חמאס אמר להם כי "למרות ההתנצלות, ננקום על הרג הפעיל הצבאי". המפגינים מיידים אבנים ומטעני חבלה, ובין היתר תיעדו הפלסטינים השלכת בקבוק תבערה לעבר ג'יפ צה"ל.

 

אתמול הודיע צה"ל כי מתחקיר ראשוני של התקרית בגבול הרצועה, שבה נורה למוות איש מנגנוני הביטחון של חמאס מוחמד אל-אדהם, עולה כי היא נגרמה כנראה מאי-הבנה. מדובר צה"ל נמסר כי "שני פלסטינים הגיעו למרחב הגדר הבוקר בצפון הרצועה ובעקבותיהם פעיל ריסון של חמאס, שאמור להרחיקם חזרה לרצועה במקרים מסוג זה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום זיהה את פעיל הריסון כמחבל ופתח בירי לכיוונו. הירי בוצע ככל הנראה כתוצאה מאי הבנה ויתוחקר".

 

 
  (צילום: AFP)
עימותים בגבול עזה(צילום: AFP)

  (צילום: רויטרס)
אנשי חמאס בהלוויית פעיל הריסון שנהרג(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

היום נאם למפגינים בצעדות השיבה בכיר חמאס פתחי חמאד ואיים: "למרות ההתנצלות הישראלית, ננקום על הרג הפעיל הצבאי אתמול". חמאד, השייך לזרם הנצי בחמאס ומוקד כוחו בצפון הרצועה, הוסיף כי "חמאס ייתן לישראל ארכה של שבוע ימים ליישום ההבנות ההסדרה ואם לא ייושמו - ישובו צעירי עזה להתעמת עם ישראל". בכך התכוון כנראה שבעזה ישובו למדיניות הפרחת בלוני התבערה. "פקעה סבלנותנו, אנחנו על סף פיצוץ", אמר.

 

עוד לפני כן נכנסה לרצועה משלחת בכירי המודיעין המצרי, בראשות סגן ראש המודיעין המצרי איימן בדיע, על מנת לדון עם הנהגת חמאס בנוגע להסדרה מול ישראל ובנוגע לניסיונות הפיוס מול פתח. המשלחת נכנסה לעזה אחרי שהגיעה לישראל אתמול ונועדה בין היתר עם ראשי מערכת הביטחון בארץ ועם הנהגת הרשות הפלסטינית ברמאללה. 

 

כניסתה של המשלחת נעשתה במקביל להפגנות השבועיות של קמפיין צעדות השיבה לאורך גדר המערכת ברצועה. בנאומו הפנה בכיר חמאס חמאד את דבריו גם לאותה משלחת, ואמר: "אנחנו מפתחים את הרקטות שלנו ואומרים למתווכים - לא נשתוק על דמם של בנינו ועל המצור עלינו".

  (צילום: רויטרס)
גבול עזה(צילום: רויטרס)

  (צילום: רויטרס)
חמאס מאיימים בנקמה על הרג הפעיל הצבאי(צילום: רויטרס)

בסך הכול מפגינים הערב יותר מ-6,000 פלסטינים, בכמה מוקדים בגבול. הם מיידים אבנים לעבר הגדר וחלקם מנסים לחבל בה. חלק מהם מיידים מטעני חבלה לעבר הגבול. כמה חשודים חצו את הגדר בדרום הרצועה וחזרו לשטח העזתי כעבור זמן קצר. כוחות צה"ל משיבים באמצעים לפיזור הפגנות. 

 

השבוע ערך חמאס תרגיל צבאי בהיקף המסתמן כחסר תקדים, שבמסגרתו השתתפו כל פעילי הזרועות הצבאיות בעזה. במסגרת התרגיל נסגרו כל המעברים היבשתיים ונאסרה יציאת דייגים לים. התרגיל דימה אירוע ביטחוני גדול ומתגלגל ברחבי הרצועה. החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה כי הודיע כי התרגיל הסתיים בהצלחה.

 

התרגיל התקיים על רקע חשיפת תוואי מנהרה נוסף ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי במהלך בניית המכשול התת-קרקעי בגבול הרצועה, נחשף תוואי מנהרה שחפרו ארגוני טרור לשטח ישראל. המנהרה התגלתה בצד הישראלי של גדר המערכת, או בקרבתו, בדרום הרצועה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
עימותים בגבול עזה
צילום: AFP
מומלצים