שתף קטע נבחר

"אם לא אנחנו אין הפועל ת"א"

הירידה מהיציע, הטעויות בדרך, המחלוקות, החברות, החזרה לבלומפילד, המודל הכלכלי השפוי והחלום לשחק במגרש של הגדולים. כינסנו את ארבעת בעלי הפועל ת"א לראיון משותף ראשון - התוצאה לפניכם

הזמן: צהרי שישי. המיקום: שפת הבריכה של הניסנובים בכפר שמריהו. סיבת ההתכנסות: ראיון ראשון ובלעדי עם ארבעת בעלי הפועל ת"א בשנתיים וחצי האחרונות. השחקנים: האחים איציק ושרון, זאב גרינברג ובועז תושב, שמדגמנים על הדרך את הקולקציה החדשה של חולצות המועדון, ומאזנים עם לוק פריסטייל קיצי הכולל כפכפים.

 

"אנחנו הבעלים היחידים שהם גם אוהדים שרופים של המועדון שלהם", מצהיר בועז תושב בתחילת המפגש.

תזכורת: ינואר 2017, רגע לפני שהפועל נכנסת לפירוק ונעלמת מהנוף, הארבעה יורדים מהיציע על מנת להציל את המועדון ולהעמיד אותו על הרגליים, לפחות זמנית, עד למציאת בעלים קבוע. הדרך לא הייתה קלה. שכר הלימוד כלל ירידת ליגה, קאמבק מהיר ועונה בינונית מינוס, שבה הבטיחו את ההישארות מחזור אחד לסיום. עכשיו הם מוכנים לשלב הבא - להתקדם צעד לעבר חזרה לצמרת.

 

האחים ניסנוב, גרינברג ותושב (צילום: עוז מועלם)
האחים ניסנוב, גרינברג ותושב(צילום: עוז מועלם)

 

זה לא היה ראיון קלאסי, אלא כזה ששילב ישיבת עבודה וסגירת קצוות. הארבעה עוברים את הקיץ האינטנסיבי ביותר שלהם מבחינת החתמות, וסוף־סוף הם לא מדברים רק על הישרדות. לקראת היציאה היום למחנה האימונים בפולין, הם פותחים הכל, כולל תושב, שהקפיד להתרחק מאור הזרקורים.

 

מהי הטעות הגדולה ביותר שעשיתם בעונה החולפת?

שרון ניסנוב: "אם אני מרגיש שנעשתה טעות זה העניין של אופיר חיים. אתה לא מבין כמה שמחתי בשבילו שהוא עלה עם כפר סבא לליגת העל. הרגשתי שנעשה מהלך שפגע בו. אם לא היינו בתחתית, אני בטוח שהוא היה מצליח בהפועל".

 

שער ידיעות אחרונות ()
שער מדור הספורט של "ידיעות אחרונות", הבוקר

 

אופיר חיים ושרון ניסנוב (צילום: ראובן שוורץ)
שרון ניסנוב ואופיר חיים. "נעשה מהלך שפגע בו"(צילום: ראובן שוורץ)

 

איציק ניסנוב: "עשינו הרבה טעויות, המרכזית מבחינתי הייתה בבחירת המאמן. יכול להיות שיש מאמן שמקצועית הוא טוב, אבל למדתי שצריך קודם כל להביא אישיות".

 

גרינברג: "היו הרבה טעויות, המרכזית לדעתי, ופה אני מרגיש אשמה, היא שלא הערכנו נכון את מכירת המינויים. היום אנחנו עומדים על 7,000 ונגיע גם ל־10,000".

 

תושב: "כ־30 אחוז מהתקציב היה על שחקנים שלא שיחקו בכלל, ולכן למדנו שאם רק נייעל את המקורות שלנו, נוכל להצליח. אנחנו חדשים בעסק ועדיין לומדים. עשינו כל טעות אפשרית".

 

אוהדי הפועל תל אביב (צילום: ראובן שוורץ)
האוהדים. גרינברג: "לא הערכנו את מכירת המנויים"(צילום: ראובן שוורץ)

 

איך עובדת מערכת היחסים ביניכם?

גרינברג: "לא הכרנו לפני כן. לא אגיד שאין בינינו מחלוקות, אבל דברים נפתרים כמו בין חברים ולא כמו אנשי עסקים. אני תמיד אומר להם: 'זה התחביב שלנו וצריכים ליהנות, מקסימום הפסדנו עוד מיליון שקל. אנחנו חברים, בוא נתקדם'".

 

תושב: "הפועל הגיעה למקומות נמוכים בגלל חילוקי דעות בין בעלים, לא אצלנו. אנחנו אמנם לא תמיד רואים הכל עין בעין, אבל יש בינינו הרמוניה ויחסי עבודה תקינים".

 

שרון ניסנוב: "ברור שלפעמים יש אי־הבנות, אבל מתגברים על הכל. כולנו חברים מחוץ לכדורגל".

 

האחים ניסנוב, גרינברג ותושב (צילום: עוז מועלם)
"יש בינינו הרמוניה"(צילום: עוז מועלם)

 

איציק ניסנוב: "כולנו חברים, כל אחד משתדל לעשות את העבודה בתחום שלו ולא להתערב לאחרים".

 

זה הקיץ הראשון שבו הצלחתם להוות פקטור בשוק השחקנים מול הגדולות.

איציק ניסנוב: "זה אומר משהו. שחקנים מוכנים להגיע להפועל בהצעות נמוכות יותר ממה שקיבלו בקבוצות אחרות. בוזגלו קיבל הצעות גבוהות יותר ממכבי חיפה ובית"ר, ובחר בנו, אותו דבר עומרי אלטמן (סיכם אתמול סופית). כל שחקן שהיה אצלנו נקשר למשפחתיות, ועם כל הטעויות שעשינו - הם מבינים שאנחנו בני אדם".

 

גרינברג: "יש אווירה חדשה. השחקנים והמאמנים רואים שמשהו נבנה פה עם חשיבה, לא סתם קורים דברים. אנחנו יוצרים גוף כלכלי חזק מספיק כדי להתמודד על כל התארים. ולנו אין את גולדהאר, פילנתרופ שזורק כספים - אנחנו עושים מסחר כמו בעסקים. רוצים להיות גדולים בלי אחד כמו גולדהאר".

 

מרגע הגעתכם למועדון ספגתם ביקורות רבות על התנהלותכם.

שרון ניסנוב: "יש קבוצה גדולה שלא נעשו בה טעויות? אם ישפטו אותנו בצורה מאוזנת, יגידו שעשינו בית ספר לניהול. היות שאנחנו לא מדברים, אז מפרסמים דברים לא נכונים. קח את פיטורי קובי רפואה, לאורך כל העונה היה פער גדול בין מה שהוא טען בתקשורת לבין מה שאמר לנו".

 

גרינברג: "הקהל לא מספיק מכיר את ה'אני מאמין' האמיתי שלנו, את המטרות שלנו - אנחנו לא משווקים את עצמנו מספיק טוב. מפרסמים שמות שאנחנו בכלל לא במגעים עימם, ואז כשהם לא מגיעים, מן הסתם, אומרים שאנחנו קמצנים. אין שחקן שיכול לשחק בהפועל ת"א עם שכר של יותר מ־175 אלף דולר".

 

מהן המטרות לעונה הבאה?

תושב: "בעונה שעברה עמדנו במטרה שלנו ולא הפסדנו אף דרבי, המטרה הזו נשארה מבחינתי".

 

המכות בדרבי (צילום: עוז מועלם)
"לא הפסדנו באף דרבי"(צילום: עוז מועלם)

 

גרינברג: "פלייאוף עליון, אבל מבחינתי יש שאיפות יותר חשובות, כמו לייצר ארגון שיידע לעלות בכל שנה שניים־שלושה שחקנים מהנוער".

 

איציק ניסנוב: "יש סגל מאוד טוב, כך שפלייאוף עליון זו לא מטרה בשבילי, אלא חובה".

 

גם אתם מבינים שאם הפועל רוצה לחזור למאבק על תארים, היא תצטרך בעלים עם כיסים עמוקים יותר.

שרון ניסנוב: "באנו והצלנו את הפועל בתקופה שממש לא רציתי להיות הבעלים. המפרק אמר לנו שאם לא היינו לוקחים את הקבוצה באותו ערב, המועדון היה מתחסל. אם לא אנחנו אין הפועל ת"א".

 

"לא רציתי להיות הבעלים". שרון ניסנוב (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"לא רציתי להיות הבעלים". שרון ניסנוב(צילום: עוז מועלם)

 

איציק ניסנוב: "ברור שהמצב האידיאלי הוא שיהיו בעלים שיעמידו תקציבים כמו של מכבי ת"א, מכבי חיפה, באר־שבע או בית"ר, אבל אין כאלה כרגע. זה לא אחראי ולא משרת אותנו שאומרים

תמיד שהפועל על המדף. אנחנו פה".

 

גרינברג: "הכדורגל מחולק בין קבוצות עם תמיכה עירונית, טייקונים או אנשי העסקים - אנחנו בקטגוריה השלישית. אנחנו מנסים לבנות מנגנון שיאזן, כי זו לא אותה רמה".

 

תושב: "אחד התפקידים שלי הוא לאתר רוכש. לא רואה אותנו כבעלים, אלא אוהדים שנכפה עליהם להציל את המועדון האהוב שלהם ומחפשים בעלים יותר נכונים".

 

מהי משמעות החזרה לבלומפילד?

תושב: "מדובר למי ששכח באצטדיון של הפועל על שם האחים בלומפילד. זה אצטדיון שלנו, מכבי רק אורחת. זה שהכניסו גם את מכבי מטעמים נדל"ניים, זה משהו אחר. נארח אותם בבית שלנו ובאצטדיון האדום".

 

"בלומפילד זה האצטדיון של הפועל ת"א" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"בלומפילד זה האצטדיון של הפועל ת"א"(צילום: מוטי קמחי)

 

איציק ניסנוב: "בלומפילד זה הבית שלי מגיל אפס. הוא היה שייך להסתדרות, ואמרתי בעירייה שאנחנו צריכים לקבל העדפה על פני כל אחד אחר".

 

גרינברג: "היציאה מבלומפילד גרמה לנזק אדיר. אם לא השיפוץ, באר־שבע לא הייתה לוקחת שלוש אליפויות, ואנחנו לא היינו יורדים ליגה".

 

אחרי חוסר יציבות בעמדת המאמן, איך זה עובד עם ניסו אביטן?

תושב: "מאוד מאמין בו, בטח אחרי שאני רואה איך הוא בונה קבוצה. ניסו מסתכל על הקונספט ולא על העטיפה. קח למשל את בוזגלו, שהגיע בגלל המאמן. שחקנים אוהבים שמאמנים אומרים להם רק את האמת".

 

ניסו אביטן (צילום: עוז מועלם)
ניסו אביטן. תושב: "אני מאמין בו"(צילום: עוז מועלם)

 

שרון ניסנוב: "אני אדם של לויאליות גם בעסקים הפרטיים שלי, ויש לי תחושה שהשילוב בינינו יצליח בגדול. גם לרפואה נתנו ספייס, עובדה שהוא זה שביקש בפעם השנייה את הצ'אנס לחזור".

 

עד כמה היריבות עם מכבי ת"א דומיננטית אצלכם?

תושב: "בכל פעם שמגיע מאמן חדש אני מסביר לו שהדרבי מעל הכל".

 

גרינברג: "אני קודם כל אוהד, ולכן מתרגש מאוד לפני כל דרבי".

 

שרון ניסנוב: "אם יהיה משחק נעילה של העונה נגד בני־יהודה שיקבע אם נגיע לאירופה, אז הוא יהיה הכי חשוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
הבעלים של הפועל ת"א
צילום: עוז מועלם
מומלצים