שתף קטע נבחר

17 שנות מאסר לסייעת שהרגה את יסמין וינטה

"היא הניפה את התינוקת באוויר, כיסתה את ראשה בשמיכה, הידקה את אחיזתה ולא השאירה לה פתח לנשום": השופט הקריא את גזר דינה של אינה סקיבנקו מפעוטון "מאשה והדוב" בפתח תקווה, באולם פרצו בבכי. לאחר שהכריז על עונשה, קראו מפגינות: "רוצחת, רצחת תינוקת". ההורים ביקשו לפרסם את סרטוני הריגת בתם

  

 

 
בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (ראשון) 17 שנות מאסר על אינה סקיבנקו, הסייעת שהורשעה בהריגת התינוקת יסמין וינטה בפעוטון "מאשה והדב" בפתח תקווה. בנוסף נגזרו עליה 18 חודשי מאסר על תנאי, והיא תחויב בפיצוי של 120 אלף שקלים. לאחר הקראת גזר הדין ביקשו הוריה של יסמין מבית המשפט להסיר את צו איסור הפרסום על סרטוני האבטחה בהם נראית סקיבנקו הורגת את בתם.
 

הנאשמת בהריגה והפעוטה שנהרגה (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

דורינה, אמה של יסמין, אמרה לאחר הקראת גזר הדין: "17 שנים זה לא מספיק עבורי, עבור בעלי ועבור משפחתי. אבל יותר שקט לי בלב כי אני יודעת שהיא בכלא ושאני לא אראה אותה לעולם ושלא אבוא למקום הזה יותר".

 

על סקיבנקו אמרה: "היא הייתה ותהיה מפלצת עבורי. אין לי מילים לתאר את האישה הזאת. עברה שנה ואין לי מילים לתאר. היא לא בן אדם. אמרתי לפני כן, שהיא חיה. אבל חיות גם אוהבות את הילדים שלהן. אז אני לא יודעת, אין לי מילים".

 

היא הוסיפה כי הסיבה שביקשו מבית המשפט להתיר את פרסום סרטוני האבטחה היא ש"זה חשוב שכל האנשים יראו מה קרה לתינוקת שלנו, ואני מקווה בלב שלי שבעתיד זה לא יקרה אף פעם אף פעם, אני מקווה ומתפללת לזה. ילדים זה הכל, לא רק עבורי, אלא עבור כולם. זה חשוב".

 

אביה של יסמין אמר ל-ynet לאחר מתן גזר הדין: "זה רע. היא צריכה לקבל יותר, כי היא שברה את הלב שלנו. אנחנו נצטרך לחיות את כל חיינו עם לב שבור, ללכת לבית הקברות, ולבכות. כשיסמין הייתה, אהבנו את החיים היינו מאושרים. עבדנו, לא היה לנו כוח, אבל כשהגענו הביתה וראינו את יסמין, היא נתנה לנו כוח והיינו שמחים. עכשיו אנחנו כבר לא חיים, אנחנו פשוט הולכים לישון ומתעוררים".

 

הוא התייחס לסקיבנקו והשפעתה על אישתו דורינה: "אני שמח שאני לא אראה את האישה הזאת שוב. גם דורינה, כל פעם שהיינו רואים אותה היא לא הרגישה טוב. היום היא התחילה לבכות מ-8 בבוקר. זה לא טוב לבריאות. אני חושב שעכשיו יהיה לנו קל יותר מהבחינה הזאת, ונתחיל בדרך לחיים חדשים". 

 

הורים של יסמין וינטה ז
הוריה של יסמין וינטה(צילום: בראל אפרים)

בפרקליטות הגיבו לאחר גזר הדין: "מדובר בתיק ייחודי בחומרתו, בו הנאשמת שהייתה אמונה על שלומה ובטחונה של יסמין גרמה במעשיה למותה. בנוסף, הנאשמת הפרה את האמון שנתנו בה הורי הילדים בגן כאשר תקפה את הקטינים בהזדמנויות רבות. שנות המאסר הרבות שהוטלו על הנאשמת מבטאות את החומרה הרבה בה רואה מערכת המשפט את תופעת האלימות כלפי קטינים חסרי ישע על ידי מי שאחראי עליהם".

 

מחוץ לאולם בית המשפט הפגינה קבוצת אמהות שהגיעה לתמוך בהוריה של וינטה. הן אמרו כי אחר הצהריים הן יערכו צעדת מחאה מבית המשפט לכלא נווה תרצה. מהקהל בתוך האולם נשמעו קריאות "רוצחת" לעברה של סקיבנקו. הנוכחים באולם החלו לבכות בזמן שהשופט עמי קובו החל להקריא את העובדות הקשות שצויינו בכתב האישום.

 

קובו הקריא את גזר הדין: "הנאשמת קיבלה אחריות על ביצוע העבירות מתוך הכרה במעשים, היא הייתה אמונה על טיפול בתינוקות חסרי ישע, והיא פגעה בגופם ובנפשם כשטרם למדו לבטא את הפגיעה בהם. לא היה בישראל מקרה כזה של מטפלת שהרגה תינוקת ככל הידוע לנו". לאחר שמסר את עונשה, קראו המפגינות: "רוצחת, רצחת תינוקת".

 

קהל בית משפט גזר דין  (צילום: שאול גולן)
הפגנת האמהות מחוץ לאולם(צילום: שאול גולן)

לפני כשנה הוגש לבית המשפט המחוזי בלוד כתב אישום נגד סקיבנקו שייחס לה את הריגתה של יסמין בת השנה וחודשיים, בפעוטון בפתח תקווה. היא הואשמה גם בהתעללות בתינוקות במקרים שונים בגן. לבסוף חתמה על הסדר טיעון, הודתה במעשים שיוחסו לה מבלי לנהל משפט, בתמורה לכך שעבירות ההתעללות בתינוקות הומרו להרשעות בעבירת תקיפה (עבירה שנחשבת חמורה פחות).

 

 

על פי כתב האישום המקורי, בשנים 2018-2016 סקיבנקו פגעה בהזדמנויות רבות בתינוקות שבהם טיפלה בפעוטון. בין היתר היא נאשמת בכך שאחזה בהם בכוח בזרועם, טלטלה אותם באוויר, בעטה בהם, הטיחה אותם בחוזקה על הרצפה, גררה אותם בכוח, הניחה שמיכות על ראשם וגופם והקשתה עליהם לנשום או לנוע.

 

במקרה של יסמין ז"ל, כתב האישום מתאר כי סקיבנקו אחזה אותה בזרועה, הניפה אותה באוויר וטלטלה אותה. לאחר מכן היא הטיחה אותה על מזרן לצד תינוק נוסף, כיסתה את ראשם בשמיכה עבה, הידקה אותה סביבם ונשענה עליהם תוך שהיא מתעסקת בטלפון הנייד.

 

הפגנה בזמן דיון בבית המשפט המחוזי בלוד של אינה סקיבנקו אשר חשודה בגרימת מוות בעת היותה סייעת בפעוטון מאשה והדב (צילום: מוטי קמחי)
הפגנה בזמן הדיון הקודם בבית המשפט המחוזי(צילום: מוטי קמחי)

כשהתינוקות החלו לנוע מתחת לשמיכה, הידקה סקיבנקו את אחיזתה בהם והניחה עליהם גם את ראשה, תוך שהיא מונעת בכוח כל ניסיון של וינטה להשתחרר מאחיזתה ולהוציא את ראשה תחת השמיכה. באותן דקות ניסתה התינוקת להשתחרר מלפיתת החנק של הסייעת ללא הצלחה.

  

רק לאחר כעשר דקות שבהן שכבה הנאשמת על התינוקות הכלואים בשמיכה, היא התרוממה והתירה את השמיכה שהייתה כרוכה סביב ראשה וצווארה של יסמין. כשהבחינה סקיבנקו שהתינוקת אינה מגיבה, היא כיסתה שוב את ראשה של התינוקת בשמיכה ושבה לעסוק בטלפון הנייד שלה. התינוקת נשארה מכוסה במשך כשעה וחמישים דקות, עד שנמצאה ללא רוח חיים על ידי סייעת אחרת.

  

דורינה, אמה של יסמין, אמרה לשופט עמי קובו בדיון קודם שהיא מבקשת לגזור עליה עונש חמור: "לפני שנה משפחתי ואני עברנו את האסון הכבד ביותר שהורה יכול לעבור. כואב לי כל יום שאני קמה להסתכל בתמונות של בתי. אני מנסה לעבוד ולא מסוגלת. אני מבקשת שתחליט החלטה נכונה. הכל בידיים שלך".

 

עו
עו"ד קובי מרגלוב ועו"ד יעקב שקלאר

את סקיבנקו מייצג עורך הדין קובי מרגולוב, שאמר בדיון קודם: "אנחנו כחברה לא יכולים להיות מונעים על ידי הרצון לנקום. אנחנו יודעים מה תוצאת מעשי הנאשמת, לא יכולה להיות מחלוקת עובדתית שהאירוע לא התחיל בתקיפה לשם תקיפה של אותה פעוטה. בליבה הייתה תקווה שלא ייגרם כל נזק לפעוטה כתוצאה ממעשיה".

 

 

מי שמייצג את הוריה של יסמין ז"ל הוא עו"ד יעקב שקלאר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים