שתף קטע נבחר

צוות מיוחד יבדוק את המכרז לקידום עו"ד ליאת בן ארי

ל-ynet נודע כי נציב שירות המדינה לא מרוצה מתשובת מנכ"לית משרד המשפטים - והורה לבדוק את ההליך שבמסגרתו אמורה הפרקליטה בתיקי נתניהו להתמנות למשנה לפרקליט המדינה. הצוות יבדוק את הטענה שעלתה במכתב האנונימי, שלפיה המכרז נתפר עבורה

 

ליאת בן ארי (צילום: יאיר שגיא)
עו"ד ליאת בן ארי(צילום: יאיר שגיא)

התפתחות בפרשת המכרז שנועד להכשיר את מינויה של עו"ד ליאת בן ארי לתפקיד המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים. נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, מינה בצהריים (יום א') צוות מיוחד של בכירי הנציבות כדי לבדוק את נסיבות פרסום המכרז בזמן ממשלת מעבר, כמה חודשים לפני חילופי פרקליט המדינה. כך נודע ל-ynet.

 

בן-ארי היא פרקליטת מיסוי וכלכלה ובין השאר מלווה את תיקי ראש הממשלה. מכיוון שכהונתה תסתיים בחודש מאי הבא, היא ניגשה למכרז הבכיר.

 

החלטת הנציב התקבלה בתום ישיבה של בכירי הנציבות. הרשקוביץ הודיע לבכירים כי מכתב ההסברים של מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור על אודות נסיבות פרסום המכרז לא מניח את הדעת, והוא לא קיבל תשובות לשאלות שהציג. הרשקוביץ ביקש מהצוות הבכיר ללמוד את מכתב הפרקליטים האנונימי שדרש להקפיא את המכרז בטענה שהוא תפור, את מכתבו שדרש הסברים ואת מכתב התשובה של המנכ"לית פלמור.

 

הרשקוביץ הדגיש כי כלל לא הזכיר במכתבו את שמה של בן-ארי, אלא דיבר רק על הבעיות העולות מפרסומו בעיתוי זה ואילו בתשובת מנכ"לית משרד המשפטים היא זו שהתייחסה במפורש לבן-ארי.

דניאל הרשקוביץ (צילום: גיל יוחנן)
נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ(צילום: גיל יוחנן)

המכרז הוקפא על ידי הנציב לפני שלושה שבועות בעקבות מכתב תלונה אנונימי של "פרקליטים". הרשקוביץ דרש הסברים על נחיצות פרסום המכרז ערב הבחירות לכנסת, כאשר רוב המכרזים למשרות הבכירות בשירות המדינה מוקפאות. כמו כן הוא תהה מדוע המשרה שעליה מתמודדת בן-ארי עם פרקליטים נוספים אינה מאוישת מזה שנה, ומהי הדחיפות כעת במינוי, ערב סיום תפקידו של פרקליט המדינה שי ניצן.

 

בפרקליטות הגיבו בזעם על צעדו ועל מכתבו של הרשקוביץ וטענו כי יש בו משום פגיעה פוליטית ישירה בבן-ארי שנועדה להעביר מסר הרתעתי לעובדים מקצוענים: "יש כאן ניסיון ללכת על הראש של בן ארי המיועדת להיות התובעת במשפט ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם זה יתקיים". ‎

 

בשבוע שעבר נחשף ב-ynet שמנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור השיבה להרשקוביץ שהמכרז לא נתפר עבור ליאת בן-ארי וביקשה להפשיר אותו. כמו כן קבעה פלמור "לא נפל כל פגם בהחלטה לפעול לקידום הליכי המכרז למשרת המשנה לפרקליט המדינה לפעם הזו ולא נפל כל פגם במועד בו נקבעה ועדת הבוחנים. מדובר בהחלטה מקצועית ועניינית שאושרה על ידי כלל הגורמים ובראשם נציבות שירות המדינה. המכרז לא נתפר עבור עו"ד בן ארי. טענה זו נעדרת יסוד או תימוכין כלשהם".

אמי פלמור מנכ
מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור
 

לדבריה מכתב הפרקליטים נועד לעצור את מינויה של בן ארי. לטענתה כלל לא היה צורך בפרסום המכרז כי פרקליט המדינה שי ניצן היה יכול לבחור בבן אריה באמצעות "העברה רוחבית" בלי הליך של מכרז.

 

עוד קבעה פלמור כי המכרז כלל לא פורסם לפני שנה סמוך לפרישת המשנה הקודם בתפקיד יהודה שפר, שכן היה צורך לערוך חשיבה על היקף התפקיד ותחומי אחריותו. "ענין זה סוכם רק סמוך לפרישת שרת המשפטים שקד את תפקידה ומובן כי באותה עת איש לא שיער כי השרה תפוטר מתפקידה".

 

לדברי פלמור המכרז היה מפורסם גם אלמלא מונה אמיר אוחנה לשר המשפטים וממילא אין לו כל קשר לפרסום המכרז. לדבריה, נושא פרסום המכרז עלה בשיחות מנדלבליט ניצן והנציב הרשקוביץ עצמו ."במסגרת זו סוכם כי אכן יש לפרסם את המכרז", כתבה.

 

היא הבהירה כי שישה מועמדים הגישו את מועמדתם לתפקיד וכי שלושה כבר הספיקו להסיר את המועמדות. עוד טענה כי למשרד המשפטים לא מוכרת הוראה של נציב שירות המדינה לעצור מכרזים חצי שנה לפני ששי ניצן מסיים את תפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
ליאת בן ארי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים