שתף קטע נבחר

משרד החקלאות נגד החקלאים: מבקש לייבא ירקות ופירות ללא קשר למחסור

סמנכ"ל סחר חוץ במשרד החקלאות מבקש ממנהל רשות המיסים "להקצות מסגרת כוללת של מכסה פטורה ממכס בכמות כוללת של 60 אלף טונות לפירות וירקות, בהוראת שעה". החקלאים טוענים: מדובר בנסיון למחטף בתקופת הבחירות

המחירים הגבוהים של הפירות, מובילים את משרד החקלאות לפעול נגד החקלאים המקומיים: המשרד פועל לפתיחת מכסות פטורות ממכס, ליבוא ירקות ופירות, ללא קשר למחסור.

 

מחאת יבואני האבוקדו: לא רק למען הצרכן

התוכנית להורדת מחירי הפירות: תמיכה ישירה בחקלאים

הרשתות גוזרות קופון? הפירות יקרים גם ישירות מהחקלאי

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

לידי "כלכליסט" הגיע מכתב ששלח יעקב פולג, סמנכ"ל סחר חוץ במשרד החקלאות למנהל רשות המיסים ערן יעקב, ובו כתב פלוג כי ברצונו לאשר את המכסות כהוראת שעה.

שוק מחנה יהודה מחירי פירות מחירים (צילום: אלכס קולומויסקי)
שוק מחנה יהודה(צילום: אלכס קולומויסקי)

במכתב שכותרתו "בקשה להקצאת מסגרת מכסה פטורה ממכס לפירות וירקות טריים" כתב פולג: "כחלק מהערכות אגף סחר חוץ במשרד החקלאות בשנה זו וניהול מדיניות סחר חקלאי בחגי ישראל וביתר ימי השנה, וכן לאור נתוני היבוא של פירות וירקות בשנה החולפת, אבקש להקצות מסגרת כוללת של מכסה פטורה ממכס בכמות כוללת של 60 אלף טונות לפירות וירקות".

 

עוד הוסיף פולג כי "מכסה זו תאושר בהוראת שעה לשנים 2019-2020 והשימוש במכסה יעשה לאחר פרסום נוהל להערות הציבור".

  

לטענת החקלאים, הבקשה המקורית כללה התייחסות לכך שהשימוש במכסות יעשה בהתאם לתנאי הגידול והצריכה בשוק המקומי. תנאי מהותי, שנעדר מהנוסח הסופי של המכתב.

 

החקלאים טוענים כי מדובר בנסיון למחטף בתקופת הבחירות, שיחזק את סיטונאי הירקות הגדולים, על חשבון החקלאים. "הסיטונאים שחלקם בבעלות רשתות השיווק הגדולות, יוכלו לייבוא פירות וירקות, ללא קשר למחסור בשוק, לשמור אותם בקירור ולהציף את השוק בהתאם לצורך שלהם, בכדי לחסל את החקלאים", טען גורם מטעם החקלאים, שנחשף למכתב של פולג. 

 

עוד נטען כי עד כה לא נפתחו מכסות לייבוא פירות בפטור ממכס ומדובר בצעד חריג שנועד לפגוע במגדלים.

 

"מהלך מסוכן שיביא לנזק כלכלי עצום לחקלאות הישראלית"

דובי אמיתי, יו״ר התאחדות האיכרים ושי חג׳ג׳, יו״ר מרכז המועצות המקומיות, כתבו לשר החקלאות אורי אריאל: "הובא לידיעתנו כי בכוונת משרד החקלאות להוביל מהלך מסוכן, חסר תקדים ובלתי הגיוני בעליל, לפיו ינתן פטור קבוע ממכס לפירות וירקות בכמות של 60,000 טונות ללא קשר לנתוני הצריכה ועלויות התוצרת בשוק. לאור העובדה כי הוכח כבר כי המחירים לצרכן לא משתנים כתוצאה מפעולות אלה, בשילוב העובדה כי היחידים שמוצאים עצמם מעלים את שורת הרווח כתוצאה מפטור כזה הם היבואנים בעצמם, לא ברורה לנו המוטיבציה שהובילה את המשרד למהלך קיצוני שכזה״.

 

מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום אבו וילן: "ההחלטה על הורדת המכסים בהיקף שכזה היא אסון לחקלאות הישראלית. אם טובת הצרכנים והחקלאים לנגד עיני המשרד ראוי היה לשבת עם המגדלים והחקלאים ולהגיע עמם להסכמות כפי שנעשה בעבר. פניתי היום לשר החקלאות ואני מאמין שהוא יפעל לעצור את המהלך הזה. לא ייתכן שבתקופה של בחירות ינסו לבצע מחטפים שהנזק שלהם לחקלאות הישראלית ולצרכן הישראלי הוא בלתי הפיך". 

דובי אמיתי ()
דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים

יו"ר התאחדות חקלאי ישראל ומזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור: "זה מהלך מסוכן שיביא לנזק כלכלי עצום לחקלאות הישראלית. אלו לא החלטות שאפשר לקחת בכזו קלות ראש. יש להן השלכות כלכליות גם על החקלאים וגם על הצרכנים. לא משנים מדיניות ממשלתית של שנים בהחלטה חפוזה ללא הכנה מקצועית וללא דיון. ממשלת ישראל גורמת במו ידיה לכך שבעוד מספר שנים ירקות ופירות יהיו מצרך רק לעשירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: אלכס קולומויסקי
שוק מחנה יהודה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים