שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות

   גם על הרווחים מהביטקוין: מקורות ההכנסה שחייבים בדיווח

   החל מהשכרת דירות לטווח קצר לתיירים ועד להשקעות במטבעות ויראטואליים, שכירים רבים מוצאים מקורות הכנסה נוספים לצד עבודתם הקבועה. יתכן כי הכנסות אלו חייבות במס. כך תעשו זאת

   שכירים רבים מוצאים היום מקורות הכנסה נוספים לצד עבודתם - השכרת נכסים בכלכלה שיתופית, השקעות שונות ועבודות פרילנס. אם בעבר כל ענייני המיסוי היו רחוקים מהם - והמעסיק דאג לדיווחים ולניכויים המתאימים לרשות המיסים, היום מודל ההעסקה השתנה, וכאן כבר חלה עליהם חובת התנהלות נכונה מול רשויות המס. אז איך עושים זאת נכון?

    

   >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

    

   לשמור על האינטרסים הכלכליים שלנו: מה שצריך לדעת על בחירת נאמן

   למשוך את הכסף? מה עושים כשקרן הפנסיה מפסידה

   רשות המיסים מחפשת מעלימי מיסים קטנים בביט, פייבוקס ופיי

    

   השכרת דירות לטווח קצר

   "לפי האתרים הנפוצים והערכות, באזור תל אביב יש כ-10,000 דירות המוצעות להשכרה לכמה לילות לתיירים", אומר רו"ח זהר ממן, מנהל יחידת עסקים קטנים ובינוניים, BDO ישראל.

   כסף שטרות דולר דולרים עורך דין עו
   יש לכם כמה מקורות הכנסה? דאגו להתנהל נכון מול רשויות המס(צילום: shutterstock)
    

   בשנה האחרונה תפסה רשות המיסים בעלי דירות רבים שהשכירו את נכסיהם לטווח קצר מתחת לרדאר ומבלי לדווח על הכנסותיהם. הם שילמו מאות אלפי שקלים על העלמת המס, כולל קנסות וריביות, ובמקרים מסוימים נפתחו נגדם גם תיקים פליליים.

    

   "רשות המיסים רואה בפעילות להשכרת דירות לטווח קצר כפעילות עסקית, הקרובה יותר לשוק התיירות מאשר למגורים", אומר רו"ח ממן. "בשל כך, חבה השכרה זו בשיעורי מס רגילים כעסק, ותחייב פתיחת תיק במס הכנסה, תשלום מקדמות, ורישום במע"מ כעוסק", הוא מוסיף.

    

   המשמעות היא כי משכיר הדירה למגורים לטווח קצר ישלם מס הכנסה החל מהשקל הראשון, בניגוד לבעל דירת מגורים שמשכיר אותה בהשכרה ארוכת טווח וזכאי לפטורים.

    

   השקעה במטבעות דיגיטליים

   בשנה האחרונה, עם העלייה בשער הביטקויין, חזרו המטבעות הדיגיטליים להיות אפיק השקעה מסקרן. רשות המיסים אינה רואה בהם כסף לצרכי מס (כמו למשל דולר או אירו), אלא רואה בהם נכס – כמו למשל השקעה בנדל"ן או בניירות ערך. על כן, ככלל, על השקעה במטבעות דיגיטליים יחול מס רווחי הון בגובה של 25% על הרווח הריאלי מההשקעה. כלומר, בודקים מהו שער הרכישה של המטבע, ומהו שער המכירה - ועל הרווח חל המס.

    

   אם המסחר במטבעות דיגטליים הופך להיות העסק של המשקיע ועיקר הכנסתו, אז הפעילות תמוסה במס הכנסה, בהתאם למדרגת המס השולית של המשקיע.

   איפו כלכלה הכנסות החייבות במיסים ()

   בנוסף, נלווית גם חובת דיווח לרשות המיסים על הפעילות במטבעות דיגיטליים. חובת הדיווח נעשית בדו"ח שנתי בתום שנת מס, והיא רחבה ומקיפה מאוד וכוללת דיווח על כל התנועות שהתבצעו, בכל זירות המסחר.

    

   מכיוון שהפעילות במטבעות דיגיטליים היא כמו כל השקעת נכס אחר - אם היו שנים בהן נרשמו הפסדים, כמו למשל למי שמימש השקעה בהפסד בשנת 2018 בה ערך הביטקוין ירד, יש אפשרות ליהנות מקיזוז ההפסדים בשנים לאחר מכן. ההפסדים ממטבעות דיגיטליים ניתנים גם לקיזוז מול רווחי הון אחרים, למשל מתיק ניירות ערך.

   אילוסטרציה מטבע ביטקוין (צילום: shutterstock)
   שימו לב - גם השקעות בביטקוין חייבות במס(צילום: shutterstock)
    

    

   עבודה כפרילנס

   שכירים רבים מבצעים היום עבודות נוספות כפרילנסרים עבור לקוחות בתחום בו הם עובדים או בתחומים אחרים. הכנסה מעבודות פרילנס חייבת במס, וניתן לפעול בנושא הסדרת חובת המיסוי בשני אופנים עיקריים. הראשון, פתיחת תיק במס הכנסה כעוסק פטור (לצרכי מע"מ) או מורשה. השני, אם מדובר בלקוח אחד שמרכז את כלל ההכנסה, הוא יכול להעסיקכם כשכירים ובמקרה זה יש לבצע תיאום מס מראש בין המעסיקים, אחרת שיעורי המס שתשלמו יהיו גבוהים.

    

   אם בחרתם לפתוח תיק, "מועד פתיחת התיק צריך להיעשות לפני קבלת התשלום הראשון מהעסק. כלומר, לפני הנפקת הקבלה הראשונה", אומר רו"ח חן מלכה.

    

   "ישנם עסקים שפועלים בתחומים שלא יכולים להירשם כעוסק פטור מבחינת מע"מ, וישנם עסקים בהם ניתן להיות עוסק פטור עד תקרת הכנסות (מחזור) של 100,187 שקל בשנה", מסביר מלכה. "עוסק פטור ידווח פעם בשנה למע"מ על מחזור העסקאות שלו, בעוד עוסק מורשה ידווח פעם בחודש או חודשיים תלוי במחזור העסקאות. בנוסף, עוסק פטור ינפיק קבלה על הכנסותיו, בעוד עוסק מורשה ינפיק חשבונית מס וקבלה על הכנסותיו וידרוש גם את תוספת המע"מ על הכנסותיו".

    

   גם אם מבצעים עסקה חד פעמית, שנקראת בלשון רשות המיסים "עסקת אקראי", יש לדווח עליה ולשלם בגינה מס. "במקרה כזה אין צורך וחובה לפתוח תיקים, אלא להנפיק דרך מס הכנסה אישור חד פעמי על הכנסה חד פעמית", אומר רו"ח מלכה. במקרה כזה מבצעים גם תיאום מס ומוציאים אישור ניכוי מס במקור. בלי התיאום - ניכוי המס מהתשלום שיועבר לכם יהיה בשיעור גבוה של 48%, מדגיש מלכה.

    

   חשוב לדעת כי גם אם אדם מעניק שירותי פרילנס במספר תחומים - למשל, הוא עו"ד שכיר, וכהשלמת הכנסה גם מעצב אתרים וגם מוכר עוגיות, ניתן לרשום ברשויות מספר עיסוקים לאותו התיק שהוא פותח לצורך דיווח ומיסוי.

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים