שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שמפניה ולובסטרים: התפטר השר ש"חגג על כספי המסים"
  צרפת: השר לאיכות הסביבה התפטר בעקבות תחקיר שלפיו הוא ואשתו הזמינו את חבריהם לארוחות מפוארות שבהן הוגשו יינות יוקרה ממרתפי הפרלמנט ולובסטרים. את המעון שיפצו ב-68 אלף דולר. הוא תובע את חושפי הפרשה וטוען: "זה לינץ' תקשורתי"
  השר הצרפתי לאיכות הסביבה, פרנסואה דה רוז'י, הודיע בצהריים (יום ג') על התפטרותו בעקבות הדיווחים באתר תחקירים צרפתי שלפיהם הוא ורעייתו ניהלו אורח חיים בזבזני וראוותני על חשבון משלם המסים. בין השאר, כך נטען, השניים שיפצו את מעונם הרשמי בעשרות אלפי דולרים ואירחו את חבריהם האישיים לארוחות ערב יוקרתיות תוך שימוש בכספי ציבור.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  צרפת פרנסואה דה רוז'י שר ל איכות הסביבה התפטר שחיתות (צילום: AFP, shutterstock)
  השר דה רוז'י ולובסטר. "כמו מלכים"(צילום: AFP, shutterstock)

  אתר התחקירים Mediapart פרסם בתחילת החודש תחקיר שלפיו בין אוקטובר 2017 ליוני 2018, כשכיהן כיושב ראש האספה הלאומית, הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי, אירח דה רוז'י עם רעייתו סברין יותר מ-10 ארוחות ערב שבהן הוגשו למשתתפים, שהיו בעיקר חבריהם האישיים של בני הזוג, יין ושמפניה ממותגי יוקרה שנלקחו ממרתפי הפרלמנט. בתחקיר תוארו בני הזוג כמי שחיים כמלכים על חשבון משלם המסים, וצורפו לו תמונות של השניים עם בקבוקיי יין גראן קרו ומגשי לובסטרים.

   

  בניסיון למזער נזקים התראיין דה רוז'י בשבוע שעבר וטען שמעולם לא שילם יותר מ-30 אירו על בקבוק יין; שבגלל אלרגיה הוא כלל אינו אוכל לובסטרים; ושהוא נמנע משפניות משום שהן גורמות לו לכאבי ראש. רעייתו סיפקה תשובות על השיפוצים במעון – שנתפשו בעיני רבים כמתחמקות.

  צרפת פרנסואה דה רוז'י שר ל איכות הסביבה התפטר שחיתות (צילום: MCT)
  אנשי "האפודים הצהובים" מפגינים נגד השר בטולוז(צילום: MCT)

  היום בצהריים פרסם דה רוז'י בפייסבוק פוסט שבו הודיע כי הגיש את התפטרותו לראש הממשלה אדוארד פיליפ. הוא הסביר את החלטתו בכך ש"המאמץ הדרוש כדי להילחם בהאשמות הללו" פירושו שלא יוכל עוד למלא בנחת את המשימות המופקדות בידיו כשר. "ההתקפות והלינץ' בתקשורת נגד משפחתי אילצו אותי לעשות את הצעד ההכרחי אחורה", כתב דה רוז'י. "אני מבקש להודות לנשיא ולראש הממשלה על האמון שהפגינו בי". הוא ציין כי הגיש תביעה נגד אתר התחקירים.

   

  דה רוז'י, בן 45, מונה לשר בספטמבר של השנה שעברה, והוא השר הרביעי שמתפטר מתפקידו מאז כניסת מקרון לתפקיד, בשנת 2017. הפרשה שבה הסתבך דה רוז'י תרמה לביקורת הגדולה גם כך בצרפת על ממשלתו של הנשיא מקרון, ממשלה הנתפשת על-ידי מבקריה כאליטיסטית וכמנותקת.

   

  הזוג מקרון רוצה בריכה פרטית וסרוויס חדש

   

  על רקע תפישתה של ממשלת מקרון כמורמת מעם פרצה בסוף השנה שעברה מחאת "האפודים הצהובים", שאילצה את הנשיא לבטל העלאה של מס דלק ולעשות ויתורים נוספים למפגינים. המחאה הזו שככה מאז במידה רבה, אך רשמיה נותרו. שלשום, ביום הבסטיליה, נרשמו התפרעויות של מתנגדי הנשיא וממשלתו בצעדה החגיגית בפריז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים