שתף קטע נבחר

העלייה החשאית מוונצואלה: "אין אוכל, יש אנטישמיות"

התבטאויות קשות מצד מנהיגי ונצואלה נגד ישראל והיהודים, הצטרפו לשותפות אסטרטגית עם איראן - ומצבה של הקהילה המקומית הולך ומידרדר: "קשה להשיג מזון, האנטישמיות עולה ונהיה מסוכן להסתובב ברחובות", מספרת דבורה סילברה שעלתה בחשאי בסיוע הסוכנות היהודית. כעת היא מקווה כי גם קרוביה יצליחו לעלות

 

הם ברחו מוונצואלה בחשאי כשהם משאירים את היקרים להם מאחור, לאחר שחוו אנטישמיות קשה במדינה מוכת המשברים. בין מאות העולים שנחתו אתמול בנתב"ג הייתה גם דבורה סילברה (42) שנגד עיניה עמדה כבר שנים המטרה להגיע לישראל ולתת לבתה, היום כבר בת 14, חיים טובים יותר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

בריאיון לאולפן ynet סיפרה סילברה כי האנטישמיות שחשה בארץ מולדתה, הייתה אחת הסיבות להחלטה לעזוב. "הנשיא לשעבר (הוגו צ'אווס) דיבר על היהודים וקילל אותם, זה היה קשה". היא החליטה, כך סיפרה, לעזוב כבר לפני מספר שנים, אך רק כעת עם הידרדרות המצב בחרה ליישמה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

"המצב הולך ונהיה יותר גרוע. העבודה מאוד קשה, הביטחון, הרפואה - הכול הולך ויורד, הרבה יהודים יוצאים מוונצואלה לכל מיני מקומות בעולם, יש הרבה יהודים שבאו לישראל כי יש פה הרבה הזדמנויות לחיים יותר טובים", סיפרה.

 

"חוץ מזה, אני חושבת שפה זה המקום שלנו, הארץ שלנו, מדינת ישראל נותנת לנו הרבה אפשרויות לגדול. עבור בתי זו הזדמנות טובה להתפתח וללמוד בארץ רגילה. זו החלטה שאני מאוד שמחה עליה, לא חששתי לעשות את זה, יש לי פה משפחה וזו הארץ שלנו", הוסיפה.

 

"טפטוף ראשון"

סילברה, עו"ד במקצועה, מספרת כי המצב הכלכלי קשה עד כדי קושי להשיג מזון. לדבריה, מסוכן ממש להסתובב ברחובות. היא עצמה נולדה בקרקאס - בת לאימא ישראלית ואבא ממוצא סורי. בגיל 5 חיה בישראל פחות משנה.

 

דבורה סילברה בביתה החדש שבישראל ()
דבורה סילברה בביתה החדש שבישראל

 

עלייתה ארצה הייתה חשאית, ללא ידיעת השלטונות מחשש שיתנכלו לעולים או לבני משפחותיהם, ובסיוע הסוכנות היהודית, וכעת היא מקווה כי גם קרוביה יצליחו לעלות ארצה. "אין לי מילים", היא אומרת "כבר הרבה זמן אני לא זוכרת שמישהו התנהג איתי ועם הבית שלי בצורה כזו נהדרת. הרגשתי בבית מהרגע שנכנסתי, מאוד התרגשתי".

 

באולפן התארח גם יו"ר הסוכנות יהודית, שסיפר כי המבצע אתמול הוא רק "טפטוף ראשון". "יש כ-5,000 יהודים שחיים כיום בוונצואלה, מדינה שבה מצב היהודים לא פשוט", סיפר יצחק (בוז'י) הרצוג. "המשבר הפוליטי בוונצואלה מוכר וידוע, והמתח עצום. יש הרבה אנטישמיות והמתח מחשב להישבר כל שנייה. יש הרבה איומים ושנאה כלפי היהודים. גם התשתיות קורסות ויש הפסקות חשמל בלתי פוסקות".

 

לדבריו, בשנה החולפת עלו כמה עשרות יהודים מהקהילה, והשאיפה היא להעלות כמה שיותר. "אנחנו פועלים רבות במדינה אף לא מבליטים את זה בצורה מנקרת עיניים".

 

שותפות עם האויב

הרצוג תולה את העוינות הממוסדת כלפי היהודים בשותפות עם איראן, שאותה הוא מכנה "אחת ההתפתחויות הגאו-אסטרטגיות המורכבות ביותר שיש באמריקה הלטינית. זה נכנס גם למלחמת מעצמות".

 

לדבריו, "יש עלייה דרמטית באנטישמיות בכל רחבי תבל, רואים את זה בנתונים, אף אחד לא חולק על זה. זו תוצאה של שיח פוליטי אלים מאוד שיש בו שנאה ופחד נגד הזר, ה'אחר'. אנחנו רואים עלייה דרמטית באנטישמיות באירופה, בארה"ב ובאמריקה הלטינית. יש לזה השלכה ישירה על העלייה, אבל לא רק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים