שתף קטע נבחר

ברק: פרץ פתח דלת להצטרפות לממשלת נתניהו

לדברי מקורב לברק, פרץ "העדיף את טובתו האישית על פני טובת הגוש". גם במרצ תקפו וטענו כי פרץ מתכנן "דיל: חסינות תמורת נשיאות". פרץ הכחיש ולוי-אבקסיס הצטרפה: "לא נשב בממשלת נתניהו תחת אישום וגם לא תחת חסינות"

 

 

יו"ר ישראל דמוקרטית, אהוד ברק, מתח הבוקר (שישי) ביקורת על יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ וטען כי הוא פתח דלת להצטרפות לממשלת נתניהו. אמש, בכירים במרצ טענו כי בכוונת פרץ לכונן דיל עם נתניהו, שיבטיח לעבודה שני תיקים בכירים - לצד תמיכת הקואליציה במועמדותו של פרץ לנשיאות.

אהוד ברק עמיר פרץ (צילום: דנה קופל, אבי מועלם)
אהוד ברק ועמיר פרץ(צילום: דנה קופל, אבי מועלם)
 

"אני מקווה שזה עדיין הפיך, אבל הצעד הזה יכול לסגור חלילה את החזון והמורשת של המפלגה שהקימה את המדינה לטובת הקמת מפלגת נישה חברתית, לא ימין לא שמאל, ללשונה של אורלי, שלמעשה מוותרת על החלפת השלטון", אמר ברק בכנס של מפלגתו בעין שמר. "אני מקווה שזה לא יוצר מצב בלתי הפיך שעלול חלילה לסגור את הגולל על העבודה, על החזון ועל המורשת של המפלגה כפי שהכרנו אותם לטובת מפלגת נישה חברתית שפותחת את הדלת בצורה כזו או אחרת ומשאירה אותה פתוחה לחבירה עם נתניהו".

 

מקורב של ברק תקף אמש את האיחוד בין פרץ ללוי-אבקסיס במילים חריפות יותר: "תחת מתקפת ההסתה האנטי-דמוקרטית של נתניהו וסמוטריץ' על הדמוקרטיה בישראל שמזכירה את ההסתה שקדמה לרצח רבין, בחר פרץ להסתגר בנישה ולהעדיף את טובתו האישית על פני טובת הגוש, ובכך למנוע איחוד גדול במרכז-שמאל ולוותר על אלטרנטיבה שלטונית. מצביעי העבודה יזהו זאת במהרה".

יו
ברק בכנס בעין שמר, הבוקר(צילום: גיל נחושתן)

בכירים במרצ הצטרפו למתקפה, וטענו כי פרץ "פונה לימין כדי להיכנס לממשלת נתניהו. הוא כבר סימן את התיקים שהוא רוצה: אוצר ובריאות. כל המהלך שלו טירפד את האיחודים בגוש השמאל. עמיר פרץ רוצה להיכנס לממשלה במסגרת דיל עם נתניהו - חסינות תמורת נשיאות. הוא ייתן לנתניהו את המנדטים של המפלגה כדי להרכיב ממשלה, בכך יעניק לו חסינות, והוא יקבל את תמיכת הקואליציה במרוץ שלו לנשיאות".

 

פרץ הכחיש בתוקף את הדברים: "שיהיה ברור, לא נשב בממשלה של נתניהו תחת כתב אישום! אין לי כל כוונה לרוץ לנשיאות. אנחנו מחויבים להחלפת השלטון הרע והבאת תקווה לעם ישראל". בהמשך חודד המסר, ויצא גם מטעמה של אורלי לוי-אבקסיס: "לא נשב בממשלת נתניהו תחת כתב אישום וגם לא תחת חוקי החסינות".

 

בכירים בעבודה קראו אמש לברק לפרוש מהמרוץ, בטענה כי הוא פוגע גם במרצ ועלול שלא לעבור את אחוז החסימה, תוך שהוא מהווה סיכון לגוש השמאל: "זה הזמן של אהוד ברק לפרוש. הוא רק פוגע והופך לנטל על מחנה המרכז-שמאל".

 

 

הדברים נאמרו ברקע הודעתה של יו"ר גשר לוי-אבקסיס על איחוד מפלגתה עם מפלגת העבודה, מהלך שבעצם מונע איחוד של האחרונה עם מרצ בראשותו של ניצן הורוביץ. פרץ פנה להורוביץ והודיע לו שהחיבור ביניהם לא יצלח, שכן החליט להתמקד בהעברת מצביעים ממחנה הימין.

 

על-פי הסכם המיזוג בין שתי המפלגות, לוי-אבקסיס תוצב במקום השני ברשימה אחרי עמיר פרץ. היא צפויה לקבל עוד מקום אחד או שניים משוריינים בעשירייה הראשונה וכן שריון נוסף בעשירייה השנייה. הרשימה החדשה תקבל שם חדש, וגם את האותיות אמת לא תמצאו כנראה בקלפי.

 

במסיבת העיתונאים המשותפת שערכו השניים אמר פרץ כי לוי-אבקסיס היא "אישה פורצת דרך", והוסיף כי "לא פעם עמדתי נפעם כאשר חזיתי איך אורלי מפילה חומות של התנגדות, מעבירה חוקים חברתיים, ומונעת גזרות כלכליות. הסתכלתי עליה וידעתי שמדובר במנהיגה מעוררת השראה, מנהיגה שילדים צעירים מביטים עליה ואומרים לעצמם 'גם אנחנו יכולים לשבור את תקרת הזכוכית'".

 

לוי-אבקסיס אמרה מצדה כי מאז שהכנסת ה-21 התפזרה היא קיבלה לא מעט הצעות מימין ומשמאל - והחליטה לחבור דווקא לפרץ שבו ראתה שותף טבעי לדרך: "כשההצעה מעמיר הגיעה זה הרגיש לי טבעי להפיל את החומות ולחפש את המאחד והמחבר. אנחנו נישאר במפלגת גשר ונעשה את זה עם הלוחם מספר אחד בזירה החברתית. היו הצעות מפתות ובטוחות יותר, אבל העדפתי ללכת עם מי שאפשר להאמין לו. הוא כבר הוכיח את עצמו. הגיע הזמן שנוריד את המונחים של ימין ושמאל ונתאחד לטובת המדינה".

 

 

 


פורסם לראשונה 19/07/2019 07:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל, אבי מועלם
אהוד ברק ועמיר פרץ
צילום: דנה קופל, אבי מועלם
מומלצים