שתף קטע נבחר

קיץ משפחתי

חופשה משפחתית: היסטוריה, קולטורה, וזמן איכות משפחתי

תראו, סביר להניח שזה לא יהיה קל. לבוא לדור הצעיר של ימינו, דור המסכים והמותגים, ולהציע להם טיולים היסטוריים - זה בהחלט יכול לגרור תגובות של "מה פתאום?", "את מי זה מעניין" וכד'. אבל, מניסיון, לא כדאי לוותר. כי ההתעקשות שווה. חופשות משפחתיות, בעיקר בימים ארוכים של חופש גדול, לרוב מכוונות לחו"ל, לחופשות בטן גב, שופינג וכניעה לשעות מסך מרובות, אבל יש בישראל הקטנה שלנו מקומות רבים, מצפון ועד דרום, שמספרים את ההיסטוריה של המדינה. בסופו של דבר, אין ילדה או ילד שלא יתחברו לסיפורן של דמויות מרתקות בהיסטוריה הישראלית ולמקומות שמספרים את סיפוריהן. כך הם יבינו את המניעים והסיבות שמאחורי האירועים ההיסטוריים, יבינו כיצד התמודדו הדורות הקודמים עם אתגרים וקשיים, ולעולם מה שרואים בעיניים, יישאר חקוק בזיכרון, מעבר למה שכתוב בספרים, בהנחה שקוראים. ובנוסף, זהו זמן חיבור משפחתי. אפשר לבחור אזור, לבקר באתרים החשובים האלו, ואחר־כך כמובן להמשיך לארוחה משפחתית נעימה, לטבול בים או בבריכה, כשהחוויה נשמרת.

 

אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

תל-אביב

עיר בלי הפסקה - הבית של בן-גוריון, מוזיאון יצחק רבין, ומוזיאון תולדות צה"ל

בית בן־גוריון בתל־אביב הוא ביתם של פולה ודוד בן־גוריון, ראש הממשלה הראשון, שאותו הוריש בצוואתו למדינת ישראל. בבית, ששימש מעונם הקבוע של הזוג עד להתיישבותם בשדה בוקר, נמצאת ספרייתו הפרטית של דוד בן־גוריון, המכילה כ־20,000 כרכים בתחומי ידע שונים. הביקור בבית, במקום בו נעשתה היסטוריה, מאפשר נגיעה מוחשית ואישית באירועים מכוננים בתולדות מדינת ישראל, כמו גם מפגש בלתי אמצעי עם דמותו ואורח חייו של דוד בן־גוריון. הביקור כולל סיור מודרך מלווה משימות וצפייה בסרט/מיצג אור קולי - ללא תשלום.

 

נווה צדק (צילום: shutterstock)
נווה צדק(צילום: shutterstock)

מוזיאון צה
מוזיאון צה"ל(צילום: עמית שאבי)

 

מסיור בבית עולה דמותו של מי שכונה "הזקן": בית חביב וצנוע, שמשקף את התמימות והחלוציות של פעם. בבית הזה לוטשה מגילת העצמאות ונכתב נוסחה הסופי, ומכאן יצא בן־גוריון להכרזה על הקמת המדינה בה' באייר תש"ח. מפה אפשר להמשיך לבית העצמאות עצמו, חוויה נוספת ומומלצת.

 

ואם ראש ממשלה, אז מומלץ לא לוותר על המוזיאון הישראלי במרכז יצחק רבין: שמציג את תולדות מדינת ישראל במקביל לסיפור חייו של רבין, ראש הממשלה החמישי של המדינה.

 

מקום היסטורי נוסף מומלץ בתל־אביב הוא מרכז המבקרים שרונה־הקריה: מתחם, שיושב על שרידי המושבה שרונה, שהוקמה בשנת 1871. יש פה מרכז מבקרים, וכן, מסעדות מצוינות וחנויות חביבות ומרחבי דשא לשבת ביחד ולהתגבש עם החוויות.

חוויית תל־אביב לא שלמה בלי התחברות לאווירה בנווה צדק. בשכונה הציורית נמצא מוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל, מוזיאון נחום גוטמן, וכן, שווה גם לתבל את הסיור בטעימה באחת מהמסעדות המשובחות במקום, ולקנח בגלידה צוננת תוך הליכה בסמטאות.

 

צפון

בית ניל"י, בית הספר העברי הישן, סימטאות וכלייזמרים

 

זכרון יעקב היא מושבה ציורית, שיש בה בעצם הכל: אתרי טבע, אתרים היסטוריים ומקומות בילוי כפריים ועירוניים, כשמומלץ לבקר בבית אהרנסון מוזיאון ניל"י, להמשיך במדרחוב, ואם רוצים: חוף דור לא רחוק משם.

 

זכרון יעקב (צילום: shutterstock)
זכרון יעקב(צילום: shutterstock)

 בית ניל
בית ניל"י(צילום: נמרוד גליקמן)

 

ראש פינה היא מבין המושבות היהודיות הראשונות, שהוקמו בסוף המאה ה־19. מושבה קסומה, וכל מי שנמצא בה לא יכול שלא להתחבר לקסם של הפינות הרבות שמתגלות בה. אם זה ביתו של פרופסור גדעון מר, שפעל להדברת מחלת המלריה, או מוזיאון תולדות היישוב, או בית הספר העברי הישן. הצימרים הרבים במושבה הם פנינה תיירותית בפני עצמה, ואפשר לצאת ממנה עם חוויות קולינריות, גלריות, מוזיאונים ושופינג טוב.

 

צמודה אליה צפת, אחת הערים הציוריות בישראל. סיור בין סמטאות העיר העתיקה בצפת הוא תמיד מדהים, האוויר גם בקיץ הישראלי החם צלול וקריר כמו באירופה, השקט עוטף אותה, אבל יש בה אטרקציות תיירותיות מופלאות. באוגוסט מתקיים בה פסטיבל הכלייזמרים המסורתי, תענוג לאוזן.

 

ירושלים

גבעת התחמושת, מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון ישראל, הכותל

 

אי אפשר לפסוח על טיול בירושלים, עיר הבירה שלנו, שחודשה לה יחדיו ולעולם מחדשת, ומגלה פנים חדשות ונסתרות. אפשר לסייר עם הילדים בגבעת התחמושת, שם הם ייחשפו לסיפורי הקרבות במקום. אפשר להמשיך למוזיאון מגדל דוד: המוזיאון לתולדות ירושלים, שממוקם במצודה העתיקה בסמוך לשער יפו, אתר ארכיאולוגי מרתק ובו עדות וייצוג של העיר על כל תקופותיה. מוזיאון אסירי המחתרות מספר את סיפורם הייחודי של אסירי המחתרות ואת מאבק היישוב להקמת המדינה. מוזיאון ישראל הוא כמובן מקום מבחינת must.

 

גבעת התחמושת (צילום: עמית שאבי)
גבעת התחמושת(צילום: עמית שאבי)

ירושלים (צילום: shutterstock)
ירושלים(צילום: shutterstock)

 

ואם בתל אביב ובשדה בוקר נמצאו הבית והצריף של דוד בן־גוריון, הרי שבירושלים אפשר לבקר בבית לוי אשכול, ראש הממשלה השלישי של המדינה, חוויה אינטראקטיבית לכל המשפחה.

 

כמובן שאין טיול בירושלים, שלא מבקרים במסגרתו בכותל המערבי. עצה: אל תשאלו את הילדים מה הם כתבו בפתקים שהטמינו בין אבני הכותל. אם ירצו - הם יספרו בעצמם. 

 

דרום

יד לאישה הלוחמת, אתר שחזור קרב תש"ח, מצפה כוכבים

 

אזור הדרום הוא אזור עשיר באתרים היסטוריים, באווירה מיוחדת ומאפשר חוויות קולינאריות מדהימות. רק טעימה אפשר לקבל בקיבוץ ניצנים, שם בראש גבעת כורכר ניצב לו ה"ארמון" - מבנה היסטורי, סביבו קבוצת אקליפטוסים, עמדות קרב, מצבות זכרון ואנדרטת "יד לאישה הלוחמת". בקיבוץ נגבה, שהוקם ב־1939 כתגובה ציונית לספר הלבן, נמצא המוזיאון הפתוח, שמספר את סיפורי הקרבות במקום. בקיבוץ יד מרדכי נמצא אתר שחזור מחודש של קרב תש"ח.

 

מצפה רמון (צילום: shutterstock)
מצפה רמון(צילום: shutterstock)

צריף בן גוריון (צילום: shutterstock)
צריף בן גוריון(צילום: shutterstock)

 

למי שהתחבר לדמותו של בן־גוריון, מומלץ להוסיף יום טיול לדרום, לשדה בוקר, לצריף אליו עברו פולה ודוד בן־גוריון, מאז התקבלו כחברים לשדה בוקר ב־1953, מתוך האידיאולוגיה של בן־גוריון ליישב את הנגב. ואם כבר שם: אז באוגוסט תתקיים במכתש רמון סדנת צילום כוכבים. שיצביע מי שלא יתלהב מללמוד לצלם בשמי הלילה את הגלקסיה שלנו ואת הכוכבים.

 

לסיכום: יש לנו ארץ יפה. לא צריך להרחיק למדינות אחרות כדי למצות חופשה משפחתית. היתרונות ברורים: זו חופשה מאחדת, מהנה, ולהוסיף התחברות לשורשים ולהיסטוריה, והנה תמהיל מושלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים