שתף קטע נבחר

30 מיליון שקל חוב: כך בוטלה פשיטת הרגל

החייב לא שיתף פעולה בהליך, שיקר, הבריח נכסים, לא עמד בצווי התשלומים ולא הגיש דו"חות תקופתיים. שופטת: חייב מניפולטיבי לא יקבל צו הפטר

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה לאחרונה על ביטול הליך פשיטת רגל שמתנהל מזה כשבע שנים, ובכך שלל את האפשרות שהחייב יזכה לצו הפטר: השופטת יעל בלכר קבעה כי אין מנוס מההחלטה החריגה משום שמדובר בחייב מתוחכם ומניפולטיבי, שהתנהל בחוסר תום לב משווע לאורך ההליך, וניסה לחמוק מתשלום החוב העיקרי לחמותו לשעבר, שמקורו בגזל נכסי נדל"ן בשווי 26.6 מיליון שקל.

 

החייב הגיש בקשה לפשיטת רגל ב-2012 בעקבות חובות של כ-30 מיליון שקל לנושים שונים, העיקרית שבהם היא חמותו לשעבר – שממנה גזל נכסי נדל"ן רבים תוך ניצול מצבה הקשה לאחר אירוע מוחי. כשנה לאחר הגשת הבקשה הוא הוכרז כפושט רגל ומונה נאמן לנכסיו, אך מאז ועד היום הוא כמעט לא שיתף פעולה בהליך, שיקר, הבריח נכסים, לא עמד בצווי התשלומים, לא הגיש דו"חות תקופתיים ואף נשלח למאסר בשל כך. רק בזכות בקשות לביטול הענקות אסורות של נכסי נדל"ן הצליח הנאמן לגבות מהחייב כשני מיליון שקל.

 

בשנה שעברה הגיעו החייב והנאמן להסדר שקבע כך: החייב יקבל הפטר מחובותיו למעט מהחוב העצום לחמותו, והסכומים שהצטברו בקופת פשיטת הרגל יועברו לנושים האחרים. ואולם, אם בית המשפט לא יעניק לחייב את ההפטר כלפי נושים אלה, ההליך כולו יבוטל.

 

עמדתו של הנאמן הייתה כי ניסה להביא לכיסוי לפחות חלק מהחובות לנושים. עם זאת, הוא הסכים לבטל את ההליך לנוכח המחדלים הרבים של החייב המניפולטיבי והמתוחכם, שאף לא מילא אחר התחייבותו לכסות חוב פיגורים של כ-18 אלף שקל בהתאם לתנאי ההסדר.

 

עורכת הדין שמונתה כאפוטרופסית לחמותו של החייב לשעבר, כיוון שאיבדה את כושר השיפוט, התנגדה למסלול ההפטר. היא הבהירה כי הדבר יקפח את זכויות האישה, שכן לא תזכה להשתתף בחלוקת הכספים שנצברו בקופה עד כה, שחלק ניכר מהם הושגו באמצעות נכסים שהחייב נטל ממנה במרמה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים החליטה השופטת בלכר שאין מנוס מביטול ההליך. ראשית משום שאינה מקבלת את ההסדר: היא הסכימה עם עמדת האפוטרופסית, והדגישה כי הפטר השולל את זכותה של החמות לגבות לפחות חלק מהחובות כלפיה במסגרת פשיטת הרגל יפגע משמעותית בזכויותיה.

 

שנית, כיוון שהתנהלות החייב מחייבת את התוצאה הזו: "כפי שציין הנאמן התמונה המצטיירת היא של חייב שאינו מקבל על עצמו את מרות ההליך ועושה בו כבתוך שלו, חייב מתוחכם ומניפולטיבי, שאינו מוסר מידע מלא כנדרש, אינו משתף פעולה עם ההליך ואף מהתל בו".

 

השופטת ציינה כי מדובר בהחלטה חריגה לנוכח השנים הרבות שבהן מתנהלת פשיטת הרגל, אך היא מתבקשת כיוון שמדובר במקרה קיצוני שבו החייב נוהג בחוסר תום לב מובהק. "החייב בענייננו, אינו זכאי ל'כרטיס יציאה'", סיכמה.

 

משכך נקבע כי ההליך יבוטל והכספים שנצברו עד כה בקופה יחולקו בין כל נושיו של החייב, כולל חמותו לשעבר. המשמעות היא שהחייב לא יזכה להפטר והנושים יצטרכו לנהל נגדו הליכים נפרדים לגביית החובות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • הנאמן: עו"ד יניב אינסל
  • שמות באי הכוח לא צוינו בהחלטה
  • עו"ד כרמית סוויד עוסקת בתחום פשיטות הרגל
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
ינאי יחיאל
עו"ד כרמית סוויד
ינאי יחיאל
מומלצים