שתף קטע נבחר

5 טעויות שהורסות את המקפיא שלכם

למקם אותו במרפסת שמש או מעל מכונת כביסה, לנסות לגרד את הקרח עם סכין ולשכוח לנקות אותו. מהן הטעויות הנפוצות שאתם עושים, מה הנזק שנגרם וכיצד כדאי למנוע תקלות מיותרות שעולות לכם גם בחשבון החשמל? אתר "המקצוענים" עם המדריך

למרות שמבין כלל מוצרי החשמל, הרי שמקפיא הוא מכשיר זול יחסית, אבל זה לא אומר שכדאי לשכוח לתחזק אותו. בכתבה הקודמת, התייחסנו לתקלות נפוצות, סקרנו את עלות התיקון הממוצעת בשוק ובאילו מקרים לא ישתלם התיקון. בכתבה זו, נתייחס בעיקר לתקלות שנגרמות כתוצאה משימוש לא נכון ומטעויות נפוצות שבהחלט ניתן למנוע.

 

    (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הטעות: למקם את המקפיא במרפסת שמש או ליד מנוע של מזגן

מהו הנזק שנגרם? "מיקום לא נכון של המקפיא כדוגמת מרפסת שמש, חדרי שירות לא מאווררים או בסמוך למנוע של מזגן, גורם לתקלות במקפיא", אומר יעקב בכר מנהל טכני באלקטרה סחר. "החום והלחות המוגברים, גורמים למדחס להתאמץ יתר על המידה ולבלאי מואץ שלו. בנוסף, זה כמובן גורם לצריכת אנרגיה מיותרת ולחשבון חשמל מנופח".

 

"תפקיד המדחס הוא לדחוס את הגז ולקרר את המקפיא", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "כאשר ישנה תקלה והמדחס לא משמיע רעש או שמפיק רעש לא שגרתי יש צורך לקרוא לטכנאי".

 

מה עושים? "יש לדאוג שהמקפיא ימוקם במקום מוצל ומאוורר ושאין חשיפה של שמש ישירות על המקפיא", ממליץ בכר. "בנוסף, יש לדאוג שאזור המעבה של המקפיא לא יהיה חסום, ולהקפיד לנקות אותו מאבק מדי כמה חודשים. כשהוא מכוסה באבק, הוא מתאמץ ומתחילות תקלות שיכולות להרוס רכיבים נוספים במקפיא".

 

הטעות: לשים את המקפיא מעל מכונת כביסה או מייבש  

מהו הנזק שנגרם? "הוויברציות של מכונת הכביסה או המייבש יכולות לגרום לנזק מצטבר הן למקפיא והן למכונת הכביסה או למייבש", מסביר בכר.

 

מה עושים? "כמובן שאם יש מספיק חדש עדיף לא למקם אותם האחד על השני" אומר בכר. "אם יש מצוקת שטח בדירה, ניתן לרכוש מהיבואן של מכונת הכביסה או המייבש, מתקן ייעודי שעליו יונח המכשיר, ויסייע לבודד את הוויברציות שנוצרות בין שני המכשירים. עלות מתקן שכזה נעה בין 200-300 שקל".

 

הטעות: מעמיסים יותר מדי מוצרי מזון וגורמים לבלאי של המדחס ולהצטברות קרח

מהו הנזק שנגרם? "דחיסת מוצרי מזון בקרבת המאוורר הממוקם בחלקו העליון של המקפיא, מונעת מעבר תקין של אוויר בין המדפים או המגירות", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "הדבר גורם לעומס רק על המדחס, שעובד יותר מאשר הוא אמור לעבוד. כמובן שגם במקרה זה, צריכת החשמל הגבוהה מיותרת".

 

מה עושים? "נמנעים מלדחוס יותר מדי מוצרים במקפיא, ומקפידים על סידור נכון שלהם כך שתהיה אפשרות למעבר אוויר", אומרים במוקד השירות. "בנוסף, מדי פעם מומלץ לבדוק את מצב המוצרים שמאוחסנים בדלת המקרר".

 

אם חלק מהמוצרים הפשירו, ייתכן שיש בעיה בפיזור הקור במקפיא. בכר: "במקרה של סתימת קרח בצנרת, יש לנתק את המקפיא מהחשמל למשך 24 שעות, להוציא ממנו את המוצרים ולאחר מכן, לנקות אותו בעזרת סמרטוט לח בלבד. כאשר מנתקים מקפיא מאספקת החשמל הקרח שנמצא בתוכו ימס וירד לקערת האידוי שמעל למדחס. כשקערת האידוי תתמלא, קחו בחשבון שמים ייזלו לרצפה".

 

    (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

הטעות: ניקוי הקרח במקפיא באמצעות פטיש, סכין או כלי חד כלשהו

מהו הנזק שנגרם? "אם קרח הצטבר על דפנות המקפיא, הדבר האחרון שכדאי לעשות הוא לנסות לגרד אותו בעזרת סכין, לנסות לשבור אותו עם פטיש או לעשות שימוש בכל כלי חד או מתכתי שיכול לגרום לנזק בלתי הפיך של המקפיא", מסביר בכר. "פגיעה בצנרת הגז יכולה לגרום ללחות גבוהה בחלק הקדמי של המקפיא, שתבוא לידי ביטוי בנזילת מים והרס המקפיא".

 

איך למנוע? "יש לתת למקפיא להפשיר בצורה יזומה באמצעות ניתוק מהחשמל למשך 24 שעות ובתום ההפשרה לנקות אותו עם מטלית לחה", ממליץ בכר. "בנוסף, יש לרוקן את קערת האידוי שממוקמת מעל למדחס. שימו לב להוראות היצרן, והקפידו על ניקוי ועל תחזוקה של המקפיא בהתאם להנחיות".

 

עוד כתבות בנושא:

כך תכינו את המזגן לקיץ  

איך נפטרים מקרדית האבק?   

תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד

 

הטעות: לא מנקים את המקפיא בצורה סדירה

מהו הנזק שנגרם? "כאשר לא מנקים את המקפיא בצורה סדירה ונכונה יכול להיגרם שחיקה מואצת של חלקים במקפיא כגון: אטם הדלת, מדפי המקפיא והצטברות של לכלוך במדחס", מסבירים במוקד השירות של אתר "המקצוענים".

 

מה עושים? יש לנקות את המקפיא בהתאם להוראות היצרן אשר כתובות בספר הוראות שקיבלתם יחד עם המקפיא. אם איבדתם את החוברת, תוכלו לפנות אל היבואן או לנסות למצוא מדריך תחזוקה שלרוב זמין און-ליין. בכר: "ככלל, מומלץ לנקות את המקפיא אחת לשלושה חודשים על ידי הפשרת המקפיא דרך ניתוקו מחשמל למשך 24 שעות, ואז לנגב אותו בעדינות בעזרת מטלית לחה".

 

צריכים תיקון מקפיא? לחצו כאן

 

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 


פורסם לראשונה 22/07/2019 09:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים