שתף קטע נבחר

שקד תעמוד בראש הימין החדש: "למדנו מהטעויות"

בהצהרה לתקשורת, כשלצדה נפתלי בנט, הודיעה השרה לשעבר איילת שקד כי תעמוד בראש מפלגתם שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות הקודמות: "חיבור הוא תעודת הביטוח של הימין הערכי. זו משימת חיי", אמרה. בנט: "איילת תעמוד בראש גוש הימין המאוחד"

 

 

השרה לשעבר איילת שקד הודיעה הערב (יום א') כי תעמוד בראש "הימין החדש", שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות הקודמות. בהצהרה לתקשורת בכפר המכבייה ברמת גן, כשלצדה נפתלי בנט, אמרה: "למדנו מהטעויות והפקנו את הלקחים: נציב בפניכם מנהיגות ברורה". ynet העביר את מסיבת העיתונאים בשידור חי.

הצהרה לתקשורת מפלגת הימין החדש איילת שקד נפתלי בנט  (צילום: מוטי קמחי)
"נציב מנהיגות ברורה". שקד במסיבת העיתונאים(צילום: מוטי קמחי)

שקד קראה גם לאיחוד מימין לליכוד: "קוראת לראשי המפלגות האידיאולוגיות מימין לליכוד - המחלוקות בינינו בטלות בשישים. חיבור הוא תעודת הביטוח של הימין הערכי והאידיאולוגי".

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בפתח דבריה, אמר שקדה כי "בבחירות הקרובות אין עדיין מפלגה שבראשה עומדת אישה - עכשיו יש". היא הוסיפה: "אני רוצה לפתוח שער לנשים רבות אחריי – ומבקשת את אמונכם היום".

  

היא התייחסה להסכמות עם בנט ואמרה כי "באומץ לב פוליטי ואישי, בחר שותפי לדרך, נפתלי בנט, שרק לפני שבוע ראינו לאילו תוצאות טובות הוא הוביל את מערכת החינוך, לוותר על מקומו כמספר אחד, אך לא על מקומו בחזית הנושאים באלונקה".

הצהרה לתקשורת מפלגת הימין החדש איילת שקד נפתלי בנט  (צילום: מוטי קמחי)
"שותפי לדרך בחר לוותר על מקומו כמספר אחד". בנט ושקד(צילום: מוטי קמחי)

לדבריה, "מפלגת הימין החדש בראשותי לא רצה בצילה של מפלגה אחרת, אלא כמפלגה המבקשת לאחוז במושכות ההנהגה הלאומית ולהבטיח את ניצחון הימין". כשקראה לאיחוד בימין, ציינה כי "יחד בהנהגתי נהפוך לכוח משמעותי וחזק, כוח שיוביל את עם ישראל בעוז ובאמונה. איחוד אחד גדול, איחוד של אנשים טובים, של ערכים בריאים ומעשים אמיצים.

 

"אחרי 40 שנה שהימין בשלטון, אבל השמאל הוא זה שקובע מה רע ומה טוב, מיהו חלוץ ומיהו מתנחל, מיהו דמוקרט ומיהו פשיסט, מיהו ליברל ומיהו חשוך, הגיע הזמן שאנחנו נגדיר לאן מדינת ישראל הולכת מכאן".

 

בהמשך התייחסה שקד לאידיאולוגיה של מפלגתה ולהישגים שלה ושל בנט עד כה: "אנחנו באים עם קבלות. אחרי שנים שבהן הורגלנו בהפקרת ההתיישבות, ואפילו בגירוש יהודים מביתם בידי אנשי ימין לכאורה, אנחנו מדברים על הסדרת ההתיישבות ועל הרחבתה.

 

"אחרי שנים שבהן הורגלנו בבית משפט עליון המבוסס על נפוטיזם רעיוני, אנחנו מדברים היום על בית משפט עליון מגוון יותר ופתוח יותר, שבו פסקי הדין אינם ידועים מראש.

 

"אחרי שנים שבהן הורגלנו למשק 'כאילו חופשי', אבל כזה שנשלט בפועל בידי מונופולים חזקים וועדים גדולים, אנחנו מדברים על משק המונע בידי יזמים חרוצים ועסקים קטנים. כלכלה שהחירות, התחרות והאחריות האישית הן המנועים שלה, ולא פקידים, טייקונים וועדים כוחניים, שלא משרתים אפילו את עובדיהם".

 

למרות הקריאה לאיחוד עם מפלגות הימין השמרניות, ציינה: "אנחנו מדברים בשם עקרון ליברלי, שאומר שהמדינה עובדת בשביל האיש הקטן, ולא בשביל הוועד או הפקיד. מוכרחים להחזיר את חירות הפרט, את הערכים הדמוקרטיים ומערכת ציבורית שפועלת לטובת הציבור. לעובדים זכות להתאגד, אבל גם לציבור זכות דומה. אנחנו נהיה הוועד שלכם. וועד הציבור".

 

"ניגשת למשימה בצניעות ובנחישות, זו משימת חיי"

שקד הוסיפה: "בארבע השנים האחרונות עשינו הרבה, אבל רק התחלנו, ואת המנגינה הזו אסור להפסיק. לא עכשיו. כדי לשנות DNA של מערכות צריך דרך, צריך אמונה בדרך, וצריך גם כוח פוליטי גדול ומשמעותי. מה שהיה לנו עד עכשיו לא יספיק למחר, השנים הקרובות מזמנות לנו מבחנים קשים במיוחד - תוכנית טראמפ המובילה למדינה פלסטינית, שלטון החמאס ברצועת עזה, הגרעון העצום בתקציב המדינה, הפחתת רגולציה שחונקת כל מה שמנסה לצמוח פה והחזרת הדמוקרטיה לעם ישראל והיכולת למשול בידי מי שנבחר על ידי העם".

 

לקראת סוף דבריה התייחסה שקד למגעים לצירוף מפלגת העבודה לממשלה, שלא צלחו לפני פיזור הכנסת ה-20: "מעל הכל עומד החשש האמיתי, זה שכמעט התממש לפני כמה חודשים, והוא מכירת חיסול אידיאולוגית של כל מה שאנחנו בימין מאמינים בו. זה עלול לקרות שוב. אין ערך ימני, אין עמדה ימנית, אין ציפור נפש ימנית אחת שלא יוקרבו על מזבח הקמת הקואליציה, אם לא נהיה כוח משמעותי בכנסת הבאה. הפעם היה לנו מזל - הדלפה קטנה מנעה מכירת חיסול שלמה - אבל מה יהיה מחר?".

 

בסיום אמרה: "אני ניגשת למשימה זו בצניעות, אבל בנחישות. טובת ישראל היא היחידה שתמיד עמדה ולעולם תעמוד לנגד עיניי. זו משימת חיי, ואת כל כוחותיי אני מתכוונת להקדיש לה, ואני מבקשת מכם, שותפיי, את אמונכם. יחד נעשה ונצליח".

 

 

לפני שקד נשא בנט דברים: "כמו שאתם יודעים, אחרי הבחריות נטלתי אחריות מלאה על התוצאות ואת זאת אני עושה גם עכשיו, מפני שלמען אחדות צריך לעשות גם ויתורים אישיים. לכן בחרתי לשים את הדרך מעל האדם, לשים את מדינת ישראל מעל הקידום האישי שלי ולתת לחברתי, איילת שקד, לעמוד בראש הימין החדש".

 

הוא הוסיף: "אני נכנס תחת אלונקה כשאיילת הפעם בראש, ואסייע לה להצליח בכל כוחי. מקומי ברשימה פחות חשוב, זה יכול היות מהמקום הראשון, השני או העשירי, אני רוצה להיות מאוד ברור - לעולם אני לא ארגיש פחיתות כבוד כמשרת ציבור, כמשרת של עם ישראל. איילת שקד הייתה שרת משפטים מוכשרת, ביצועיסטית וערכית מאין כמותה, ואני משוכנע שהיא תוביל אותנו להצלחה גדולה".

 

לדברי בנט, "איילת שקד תעמוד לצידי גם בראש המפלגה אבל גם בראש כל גוש הימין המאוחד, ומכאן אני קורא לחבריי, כל ראשי מפלגות הימין, לשים את האגו בצד והלתאחד תחת הנהגתה של איילת שקד".

הצהרה לתקשורת מפלגת הימין החדש איילת שקד נפתלי בנט  (צילום: מוטי קמחי)
"נכנס תחת האלונקה כשאיילת הפעם בראש". בנט(צילום: מוטי קמחי)
 

בעקבות ההודעה של שקד על ההצהרה הערב, כתב בנט בפייסבוק כי "המדינה חשובה מקידום אישי, והמדינה צריכה עכשיו ימין מאוחד". בנוסף, בימים האחרונים אמר בנט כי אין לו בעיה "לשים את האגו בצד" לטובת ריצה משותפת. אמש נועדו השניים בתל אביב.

  

פרץ עצמו הגיב להודעת בנט: "שמח לראות שאנשי הימין החדש מגיעים להסכמה ביניהם. עכשיו הגיע הזמן לאיחוד אמיתי בימין. איילת ונפתלי, מוזמנים כבר הערב למו"מ לאיחוד".

 

מוקדם יותר נודע ל-ynet כי בשיחה שהתקיימה בימים האחרונים בין רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו לבין מיכל פרץ, רעייתו של יו"ר הבית היהודי, ביקשה נתניהו מפרץ שבעלה לא יפנה את המקום הראשון לטובת איילת שקד. השיחה התקיימה במפגש לא רשמי בין השתיים. נתניהו הכחישה את הדיווח.

 

מקורביו של רפי פרץ תקפו היום את שקד ובנט ומסרו כי השניים "מתכוונים לעשות עלינו בליץ ולכופף אותנו לרשימה בתנאים שלהם. לא נאפשר לזה לקרות, שקד לא תקבל את המקום הראשון". מוקדם יותר נפגש פרץ עם בצלאל סמוטריץ' על מנת לתאם עמדות מול מייסדי הימין החדש.

 

על פי מעורבים בנושא, מלבד השר פרץ שמתנגד - כל יתר הגורמים במפלגות הימין מקבלים את שקד ואף מעדיפים אותה כמי שתעמוד בראש האיחוד, בשל העובדה שהיא מביאה יותר מנדטים. בעקבות זאת, בימים האחרונים התגבשו סביב שקד גורמים רבים בציונות הדתית.

 

מנגד, אתמול כתב סמוטריץ' כי: "איך שזה נראה בנט ושקד לא למדו את הלקח. טעינו כנראה בסלחנות שגילינו ליצר ההרפתקנות המסוכן שלהם. צריך לומר בצורה ברורה: אם הם יחזרו שוב בחוסר אחריות על הטעות שתפצל את הימין הם ישאו באחריות לתוצאותיה. הפעם כבר לא יסלחו להם על הפלת ממשלת הימין והקמת ממשלת שמאל בגלל מניעים אישיים".


פורסם לראשונה 21/07/2019 19:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
איילת שקד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים