שתף קטע נבחר

תוך עשור: זינוק של 169% באבחון ילדים אוטיסטים

הנתונים שנאספו ממחקר שנערך על ידי שירותי הבריאות מכבי עולה כי בשנה החולפת אחד מכל 48 בנים מאובחן עם אוטיזם, למול ילדה אחת מכל 222 בנות שמאובחנת עם אוטיזם, נתונים גבוהים בהרבה מאלו שנרשמו כעשור לפני כן, בשנת 2007

מחקר חדש חושף: בעשור האחרון חלה עלייה של 169% באבחון אוטיזם בילדים בישראל, כך על פי נתונים שנאספו על ידי שירותי הבריאות 'מכבי'.

 

מהמחקר עולה כי בשנה החולפת אחד מכל 48 בנים מאובחן עם אוטיזם, למול ילדה אחת מכל 222 בנות שמאובחנת עם אוטיזם, נתונים גבוהים בהרבה מאלו שנרשמו כעשור לפני כן בשנת 2007.

 

המחקר מבוסס על נתוני אמת של בחינה פרטנית של סך כל תיקי האבחונים. זאת בשונה ממחקרים אחרים המתבססים על סקרים ודגימות.

 

קראו עוד:

מה באמת יגרום לילדיכם לקבל ילד שונה?

בעקבות אבחון בנה - החלה לטפל באוטיסטים

בשעה טובה: ספר ילדים עם גיבור אוטיסט

 

אחד מכל 48 בנים מאובחן עם אוטיזם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אחד מכל 48 בנים מאובחן עם אוטיזם(צילום: shutterstock)

 

עלייה רציפה של הילדים המאבחנים במשך עשור

בעשור האחרון חלה עלייה רציפה ומשמעותית במספר ובשיעור הילדים המאובחנים. גם תהליך האבחון השתנה ובנוסף לאבחון של רופא מומחה, נדרשת מעורבות גם של פסיכולוג התפתחותי. במקביל לעלייה בארץ, חלה עלייה דומה בשיעור המאובחנים בעולם.

 

ממחקרים בארה"ב עולה, שבעבר רוב הילדים שאובחנו על הספקטרום האוטיסטי (יותר מ-60% מהם) היו בעלי לקות שכלית, היום נתון זה עומד על פחות מ-40%. כלומר העלייה המשמעותית באבחונים היא דווקא בקרב ילדים המוגדרים "בתפקוד גבוה".

 

העלייה בקרב המקרים המוגדרים "בתפקוד גבוה" מביאה חוקרים רבים לנסות ולאתר את הסיבות לכך. ד"ר מיכאל דוידוביץ מנהל תחום התפתחות הילד במכבי ומכון קס"מ (קהאן-סגול-מכבי), ומומחה בנוירולוגית ילדים אמר: "העלייה במספר הילדים המאובחנים נמשכת כבר שני עשורים ויותר. האבחונים מאד מוקפדים ובכל זאת יש עלייה דרמטית, שנראה שעדיין לא הגיעה לשיאה.

 

  ( )

 

"אין ספק כי לגנטיקה יש תפקיד בהתפתחות אוטיזם, אך מאחר וזו לא משתנה בשנים בודדות, ההסבר נמצא בגורמים חיצוניים. למשל במקרים בהם באופן תורשתי יש למוח פגיעות מסוימת, הצפייה המוגזמת במסכים, במיוחד של ההורים, אך גם של תינוקות ופעוטות, עלולה להשפיע. כאשר ההורים עסוקים במסכים ליד הילדים, הם לא בקשב עם הילדים ולא בקשר עין איתם. קיימת סבירות שזה משפיע על התפתחות התקשורת, הריכוז ואף יתכן קשר לעלייה הנוכחית בשיעור האוטיזם".

 

ד"ר דוידוביץ' הוסיף: "בישראל אין הערכות מערכתית מספיקה לטיפול בעלייה הדרמטית הזו, ובייחוד לתגבור המטפלים בתחום. יש טיפול בקופות החולים, יש בגני הילדים, בתי הספר ועוד. כולם סובלים ממשאבים חסרים ועם ביקוש שעולה כל הזמן.

 

"אחת הבעיות העיקריות בתחום היא הזליגה של מטפלים מן המערכת הציבורית אל השוק הפרטי. זה התחום היחיד בסל הבריאות שהתקציב הציבורי מועבר למטפלים פרטיים, זה בלתי אפשרי ופוגע בכל הילדים. משרד הבריאות חייב לקבוע דרכי פעולה ושינוי תקציבי על מנת לתת מענה טיפולי נכון לילדים".

 

  ( )
  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זינוק באבחון אוטיזם
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים