שתף קטע נבחר

המו"מ התפוצץ, האחיות ישבתו מחר: חדרי הניתוח - במתכונת חירום

הניסיון למנוע את שביתת האחיות לא הצליח. מ-7:00 בבוקר ישבתו האחיות בכל הארץ. בכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת בלבד. במשרד הבריאות יפנו מחר לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה

שביתת האחיות תצא לדרך ב-7:00 בבוקר (יום ג') לאחר שהערב התפוצץ המשא ומתן עם משרדי האוצר והבריאות. השביתה תקיף את כל בתי החולים, מרפאות בריאות הציבור ומרפאות קופות החולים בקהילה. חדרי ניתוח יעבדו במתכונת חירום ובכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת. ממשרד הבריאות נמסר כי מחר יפנו לבית הדין לעבודה בבקשה להוצאת צו מניעה.

 

פגנה של אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על מחסור בכוח אדם ועל הכוונה לקצץ בשכרן של האחיות (צילום: אוהד צויגנברג)
הפגנת אחים ואחיות הערב מול משרד הבריאות(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בנוסף, במחלקות טיפולי נמרץ יעבוד צוות סעודי מצומצם. במחלקות פגים, יונקים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה, יחידת פריון - יעבוד צוות סיעודי במתכונת מצומצמת. בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים יעבדו במתכונת מצומצמת. בכל בתי החולים יוקם צוות סיעודי לשעת חירום ובכל בתי החולים תוקם ועדת חריגים. הקהל יידרש להגיע ללשכות הבריאות לשם לקיחת דגימות דם.

 

האחים והאחיות מוחים על הכוונה לקצץ בשכרם לאור סכסוך העבודה עליו הכריזו ודורשים תוספת תקנים, הוצאת המיטות מהמסדרונות ובחינה מחדש של מבחני האקרדיטציה שגרמו לעומס מטלות ונהלים עליהם.

 

בדיקת האקרדיטציה היא סדרת מבדקים שאותה עובר בית החולים אחת לשלוש שנים שנערכת על ידי הארגון האמריקאי JCI. לאור החלטה של משרד הבריאות, רישיון העבודה של בית החולים תלוי במבחן הזה, וכדי לעבור אותו, טוענים האחים והאחיות, ההנהלה מבקשת מהם ליצור מצג שווא ולעמוד בסטנדרטים לא ריאליים של תקנים, מקצועיות וניקיון. במאי האחרון פרסמנו ב-ynet על כך שהסתדרות האחיות מאיימת להשבית את בתי החולים בעקבות כך, וכעת האיום מתממש.פגנה של אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על מחסור בכוח אדם ועל הכוונה לקצץ בשכרן של האחיות (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

פגנה של אחים ואחיות מול משרד הבריאות בירושלים במחאה על מחסור בכוח אדם ועל הכוונה לקצץ בשכרן של האחיות (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

הערב הפגינו כ-200 אחים ואחיות מחוץ למשרד הבריאות בירושלים. האחים נשאו שלטים: "תנו לאחיות לחיות" וצעקו: "בושה של בקרה – אם רוצים שנעמוד בתו תקן אמריקני, תנו לנו את כמות התקנים כמו שיש באמריקה". לילך אליהו, אחות נשים במרכז בריאות האישה בבני ברק סיפרה: "התפקיד של אחות בקהילה הוא לא מה שהיה לפני ארבעים שנה. בעבר אחות הייתה עושה דברים פשוטים והיום התפקיד השתנה והתרחב – העומסים הם רבים וגדולים. כל כמה דקות נולדת מטלה – איך אפשר לתת טיפול מודרני עם תקינה ישנה? הגיע הזמן שמשרד הבריאות ישנה את תקינת האחיות בצורה הולמת לכמות המשימות והנהלים שהאחיות קיבלו עצמן עם השנים".

  

מהסתדרות האחיות נמסר: "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה, ולא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, למטלות, נהלים ובקרות ללא תוספת כח אדם וללא תוספת שכר בהתאם. משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות מחוץ לרישיון החוקי שמשרד הבריאות עצמו העניק".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "נציגי המדינה נפגשו היום עם הסתדרות האחיות במטרה למנוע את הפגיעה הצפויה במטופלים כתוצאה מהשביתה המתוכננת מחר. בישיבה עלו הצעות רבות וקונסטרוקטיביות על מנת למנוע את השביתה. לצערנו המגעים לא הגיעו להסכמה. המדינה תפנה לבית הדין לעבודה מחר".

 

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
מחאת האחיות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים