שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פסיקה דרמטית: 3.7 מיליון שקל פיצויים לנאנסת בגן העיר
  חשיפת "ידיעות אחרונות": זה היה אחד הפשעים המחרידים בתולדות המדינה: באיומי סכין תקף פלסטיני תלמידת י"ב ואת בן זוגה בשירותים בגן העיר בת"א ובמשך שעתיים התעלל בהם ואנס אותם. 7 שנים אחרי, בית המשפט פסק לטובתה פיצוי חסר תקדים. "זוועות שעברתי מלוות אותי יום יום", אמרה
  שבע שנים אחרי הטראומה שקרעה את עולמה, בית המשפט קיבל את התביעה שהגישה הנאנסת בחניון בגן העיר ופסק לטובתה פיצוי חסר תקדים בגובה של 3.7 מיליון שקלים. שופטת בית המשפט המחוזי בלוד בלהה טולקובסקי פסקה את סכום הפיצוי, שמתווסף לקצבת גמלת נפגעי פעולות איבה בסך 646,337 שקלים שקיבלה הנאנסת מעיין ול-258,000 אלף שקלים שנפסקו לטובתה בהליך הפלילי. מדובר, כמובן, בפסיקה סמלית; הסיכוי שמעיין תקבל את הסכום מהאנס, שמרצה עונש של 25 שנות מאסר בפועל, הוא אפסי.

   

  "ראיתי את הרוע בהתגלמותו": הנאנסת מגן העיר שוברת שתיקה

    

  בשיחה עם ynet ו"ידיעות אחרונות" אמרה אמש (יום ב') מעיין: "חשוב לי שנפגעות יקבלו אומץ ולא יוותרו על זכותן לשקם את עצמן. נעשה כאן צדק. לא עשיתי את זה בשביל הכסף. הזוועות שעברתי מלוות אותי יום יום".

  פסיקה סמלית. חניון גן העיר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  פסיקה סמלית. חניון גן העיר בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

   

  האונס המזעזע התרחש ב-12 במאי 2012. מעיין, שהייתה אז תלמידת כיתה י"ב, טיילה עם מי שהיה אז בן זוגה ברחוב אבן גבירול בתל אביב. אחמד בני ג'אבר, פלסטיני תושב הכפר עקרבא בשומרון, ששהה בישראל באופן לא חוקי, הבחין בשניים והחל לעקוב אחריהם. כמה דקות אחר כך, סביב השעה חצות וחצי, נכנסו מעיין ובן זוגה לחניון גן העיר דרך הכניסה המיועדת לכלי רכב.

   

  כשבן הזוג ליווה את מעיין לשירותי הנשים, נכנס ג'אבר אחריהם. השניים לא הבחינו בו עד שתקף את החבר ובאיומי סכין כלא אותם בשירותים. ג'אבר נכנס אחריהם, לקח מהם את הטלפונים הניידים ובמשך שעה ארוכה ביצע בהם מעשי אונס קשים ביותר, תוך שהוא מכה אותם ומתעלל בהם. יומיים אחר כך מעיין כבר הגיעה לבית הספר לבחינת מתכונת באנגלית.

   

  "מדובר במעשים מתועבים ובזויים מאין כמותם שחברה אנושית לא תכירם. מעשים השקולים כדי רצח נפש קורבנותיו", כתבו שופטי בית המשפט המחוזי בתל אביב לאחר שגזרו על ג'אבר שלושים שנות מאסר בעסקת טיעון. "לא מצאנו מבין פסקי הדין הרבים שהוצגו בפנינו מעשים הדומים במכלול נסיבותיהם, אכזריותם ושפלותם למקרה שבפנינו. מסכת המעשים המפלצתיים שביצע הנאשם במתלוננים הינה חריגה בכל ממד ועל פי כל קנה מידה". ג'אבר עירער לבית המשפט העליון, וב-2014 הוחלט להפחית את עונשו ל-25 שנות מאסר.

   

  ב-2015 הוכרה מעיין כנפגעת פעולות איבה והוחלט שתקבל הכרה וסיוע מהביטוח הלאומי. הכרה זו נבעה בגלל הרקע הביטחוני של ג'אבר, חומרת המעשה וחריגותו, ובהתבסס על אמירות שונות של האנס לאחר המעשה שמהן השתמע כי היה מניע לאומני למעשיו.

   

  האנס ג'אבר בבית המשפט (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
  האנס ג'אבר בבית המשפט(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

   

  לאחר שהתקבל גזר הדין הפלילי החליטה מעיין להגיש תביעה אזרחית באמצעות עו"ד רוני אלוני-סדובניק. התביעה הוגשה נגד הבעלים של חניון גן העיר, חברת האחזקה של החניון, מדינת ישראל והאנס ג'אבר. מעיין דרשה פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לה באירוע ובגין פגיעה בפרטיותה לאחר שכתב האישום פורסם באינטרנט וכלל את פרטיה האישיים, על אף שהדיון נערך בדלתיים סגורות. התביעה נגד בעלי החניון, חברת האבטחה והמדינה הסתיימה בהליך גישור שכלל פיצוי כספי שנותר חסוי. אולם נגד האנס, שאפילו לא הגיש כתב הגנה, התנהל ההליך המשפטי.

   

  לשופטת טולקובסקי הוגשה חוות דעת של ד"ר יעל קולסקי, רופאה פסיכיאטרית מומחית מטעמה של מעיין, שקבעה כי היא סובלת מנכות בשיעור של 70% כתוצאה מהאונס. "אין ספק שמדובר באונס אכזרי המעורר בעתה ופלצות, שהותיר פגיעה קשה בגופה ובנפשה של התובעת וגרם לה לנכות משמעותית ביותר המשפיעה על כל תחומי החיים", כתבה השופטת טולקובסקי בפסק הדין.

   

  "יש בידנו ראיות מוצקות לכך שהמחבל עבר שטיפת מוח בבתי הספר שבהם למד ובאמצעות התקשורת הפלסטינית, ובכוונתנו לתבוע 20 מיליון שקל מהרשות הפלסטינית אשר נושאת באחריות מוחלטת למסרים האנטישמיים שהיא מטמיעה בתוך מערכת החינוך", אמרה אתמול עו"ד אלוני-סדובניק. "אין סכום של כסף שיכול לכפר על האסון הכבד שנגרם למרשתי, אך יש בכך כדי להשיב רוח על תהומות יגונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים