שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שיתף פייק ניוז על חומוסיית עלי קראוון (אבו חסן) וישלם אלפי שקלים

  גולש שיתף פוסט פיקטיבי על החומוסייה הפופולרית מיפו, ובפסק דין שניתן השבוע נקבע שעליו לשלם אלפי שקלים קנס. האני קראוון מבעלי החומוסייה: "אנשים צריכים להבין שלא כדאי להפיץ ידיעות שיקריות שפוגעות ברגשות של האנשים, במוניטין ובפרנסה"

   
  ידיעה שיקרית ששיתף גולש בפייסבוק לפני כשנתיים הגיעה עד לבית משפט השלום בתל אביב, שפסק פיצוי של 5,000 שקלים לבעלי החומוסייה הפופולרית מיפו, עלי קראוון (אבו חסן). תחילת הסיפור באוגוסט 2017, כשאחד הגולשים בפייסבוק שיתף פוסט שיקרי מעמוד פייסבוק בשם "ymet", עמוד שהתחזה לאתר חדשות, ובו נכתב: "פרסום ראשון: כ-3 עובדי מסעדת החומוס הוותיקה אבו חסן בת"א נעצרו הבוקר בבתיהם לאחר שלפי החשד בישלו גרגירי חומוס במים שלקחו מאסלת השירותים של המסעדה". בידיעה השיקרית הייתה גם את "תגובת" בעלי המסעדה: "זה היה אירוע נקודתי, הייתה הפסקת מים והיינו חייבים לבשל מהר כמה מנות, אנשים היו רעבים".
   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)
  לאחר שפנו בעלי החומוסייה לגולש וביקשו ממנו להסיר את הפוסט ולפרסם התנצלות, ולא קיבלו על כך מענה, הגישו בעלי החומוסייה תביעה בגין לשון הרע. בסוף הפוסט שאותו פרסם הנתבע, נכתבה גם הערה גזענית - "תמשיכו לפרנס ערבושים".
   
  הנתבע טען כי שיתף את הידיעה מאתר שהתחזה לאתר חדשותי וכי רק בדיעבד הבין כי מדובר בעמוד סאטירי. בנוסף הוא ציין כי גם ההערה הגזענית הייתה במקור בפוסט שקיבל, לא הוא עצמו אחראי לכתיבתה וכי פרסם גם אותה בהיסח הדעת.
   
  השופטת רונית פינצ'וק-אלט קבעה פיצוי על הרף הנמוך, וחייבה את הנתבע לשלם 5,000 שקלים בתוספת 1,000 שקלים שכר טירחה. "הפיצוי הוא מועט, אבל מה שהכי חשוב זה המסר", אמר הבוקר לאולפן ynet האני קראוון, מעלי החומוסייה ביפו. "אנשים צריכים להבין שלא כדאי להפיץ ידיעות שיקריות שפוגעות ברגשות של האנשים, במוניטין ובפרנסה. זה גורם נזק עצום והפיצוי כאן זה לא העניין".
   
  מה קרה לעסק בעקבות הידיעה?
  "אנשים התחילו לשאול אם זה באמת ולקחו את זה ברצינות למרות שהכל פייק ניוז. אתה מתעורר יום אחד וכל האנשים מתחילים לשאול אותך שאלות על זה. רק לחשוב על זה זה מטורף".
   (צילום: יח"צ) (צילום: יח
  (צילום: יח"צ)
   
  העסק נפגע? פחות אנשים באו בגלל הידיעות האלו?
  "לא, הלקוחות האמיתיים לא ממש התייחסו לזה ברצינות אבל המסר שלי לאנשים לא להתעסק עם שיימינג באינסטגרם ובפייסבוק ובכל הרשתות החברתית, תתעסקו בדברים החיוביים, במלאכה, בעשייה אבל לא להרוס לאנשים את הפרנסה ואת הרגשות".
   
  אתה עדיין כועס על אותו בחור שהעלה את הידיעה?
  "אין לי טינה כלפי אף אחד, בדרך כלל אנחנו מבליגים אבל היום הכל השתנה. במקום להתעסק בזה ולחפש מי צודק שחררו אותנו לעבוד בשקט ולעשות מה שאנחנו אוהבים".
   
  אתה חושב שהידיעה הזאת הופצה בגלל שאתם ערבים?
  "ברור, אין פה שאלה בכלל. לצערי כן".
   
  קיבלתם פיצוי של 5000 שקלים וגם הוצאות משפט, אבל הפיצוי הוא לא העניין, נכון?
  "גם אם הפיצוי היה חצי מיליון שקל - זה השם והמוניטין אותו לא קונים בכסף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ירון ברנר
  הפיץ פייק ניוז וישלם אלפי שקלים פיצוי לחומוסיית עלי קראוון
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים