שתף קטע נבחר

חיסול מסתורי ותקיפה ליד הגבול. קרב הבלימה נגד חיזבאללה בסוריה

התקיפה השנייה בתוך חודש וחצי בתל אל-חארה, ליד גבול ישראל בגולן, היא חלק מהמאמץ למנוע מחיזבאללה להקים תשתית עמדות תצפית ומתקני מודיעין שיופעלו בשעת פקודה. בהקשר זה, ראוי להזכיר את הדיווח שלשום על חיסולו של פעיל מרכזי של חיזבאללה בכפר סעסע שמדרום לדמשק

 

את התקיפה הלילה (יום ד') בסוריה, המיוחסת לישראל, יש לראות בהקשר הרחב יותר של המאמץ למנוע מחיזבאללה להקים תשתית טרור ליד הגבול בגולן הסורי. בהקשר זה ראוי להזכיר כי לפני יומיים דיווחו אמצעי התקשורת בסוריה על מותו המסתורי בפיצוץ של משהור זידאן, דרוזי תושב הכפר חאדר הידוע כאחד הפעילים המרכזיים של חיזבאללה. הוא ובנו נהרגו בפיצוץ בלילה שבין ראשון לשני בכפר סעסע - כ-40 קילומטרים דרומית-מערבית לדמשק.

משהור זידאן מהכפר חאדר אשר חוסל בדמשק ()
משהור זידאן שחוסל מדרום לדמשק
 

החיסול המסתורי מגיע לאחר ביקור של זידאן, לפי דיווחים שונים, בביירות לפני כמה חודשים. גורמי אופוזיציה האשימו את ישראל וטענו כי זידאן חוסל מהאוויר באמצעות כטב"מ. לפי דיווח בעיתון "אל חדת''" מפי מקורות באופוזיציה, "החיסול התבצע באמצות טיל ששוגר ממטוס בלתי מאויש במרחק 15 ק"מ מהגבול עם ישראל". על גופתו, כך מדווחים גורמי אופוזיציה, נמצאו מסמכי זהות מזויפים, שיכולים להעיד לטענתם על הזהות הבדויה שבאמצעותה פעל בשירות חיזבאללה על מנת לבצע את משימות הארגון.

 

ישראל כאמור עושה כל שביכולתה לסכל את מאמצי חיזבאללה להקים תשתית טרור בצד הסורי של רמת הגולן, קרוב לקו הפסקת האש. התקיפה הלילה בתל אל-חארה באה כחודש וחצי לאחר תקיפה באותו המקום, המאכלס מיליציות פרו-איראניות. לפי מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, בתקיפה היו הרוגים ואף נגרם נזק לרכוש. כמו כן נמסר כי "התקיפה כוונה לעמדות של המשטר הסורי ושל המיליציות הזרות הנאמנות לו".

 

 
קום החיסול של משהור זידאן מהכפר חאדר ()
מקום החיסול של משהור זידאן בכפר סעסע שמדרום לדמשק, לא הרחק מגבול ישראל

בטלוויזיה הסורית דווח כי פיצוצים החלו להישמע ב-00:40 מכיוון רמת הגולן, ומערכות ההגנה האווירית פעלו נגד לפחות שני יעדים ישראליים מערבית לדמשק, באזור אל-רוטה. בנוסף דווח כי בשעה 01:00 נשמעו שני פיצוצים, אחד באזור קונייטרה ואחר כאמור באזור תל אל-חארה. 

 

האיראנים משקיעים מאמצים רבים בהקמת תשתית הטרור סמוך לגבול ישראל, וקבלן הביצוע הוא חיזבאללה. כזכור, אנשי משמרות המהפכה האיראנים לא יכולים לשהות בגולן הסורי ליד הגבול עם ישראל בגלל ההסכם שהושג בתיווך הרוסים, שלפיו לא יהיו איראנים בטווח של 80 ק"מ ממזרח לגבול ישראל.

 

כוחות המשטרה הצבאית הרוסית מפקחים על ביצוע ההסכם הזה, ולכן הטיל מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה קאסם סולימאני, המנהל את מהלך ההתבססות בסוריה, על חיזבאללה להקים את התשתית בגולן. התשתית הזו מורכבת מעמדות תצפית וממתקני מודיעין לאיסוף מידע שישרת פיגועים, שיוצאו לפועל על-ידי חיזבאללה והמיליציות השיעיות שהאיראנים הביאו לרמת הגולן ביום שבו תחליט איראן שהדבר משרת את מטרותיה.

 

אפשר להניח שהמתיחות הגואה בין ארצות הברית לאיראן במפרץ הפרסי גורמת לאיראן לדרוש מחיזבאללה להאיץ את המאמצים להקמת חזית בגולן, למקרה שהאיראנים יזדקקו להם במסגרת עימות רחב יותר עם ארה"ב ואולי עם ישראל. בכירים איראנים ובכירים בחיזבאללה אמרו לאחרונה בגלוי שהם מקימים חזית עם ישראל בגולן.

 

תל אל-חארה מאפשר תצפית ויזואלית ואלקטרונית הרחק לתוך שטח ישראל, ומשמש כבר עשרות שנים בסיס מודיעין של צבא סוריה, ושל גורמים אחרים כגון איראן ורוסיה הפועלים בחסותו. האזור שסביבו הוא שטח צבאי סגור. בסוף השנה שעברה השתלט צבא סוריה על האזור בעזרת הרוסים. על פי הסיכום עם הרוסים, רק צבא סוריה יורשה לשהות באזור, ואילו האיראנים והמיליציות השיעיות הפועלות מטעמם, וגם חיזבאללה, יורחקו אל ממזרח לכביש דמשק-דרעא שעובר סמוך לתל אל-חארה, לטווח של 80 ק"מ לפחות (65 ק"מ ממזרח לתל אל-חארה).

 

בהכנת הכתבה השתתף דניאל סלאמה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים