שתף קטע נבחר

סוריה: ישראל תקפה בדרום המדינה

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי ישראל תקפה הלילה במחוז דרעא שבדרום המדינה. פיצוצים נשמעו בתל אל-חארה, הצופה לעבר רמת הגולן. לפי הדיווחים, יש הרוגים בתקיפות. לפני כחודש וחצי דווח על מתקפה ישראלית באותו אזור, שבו נמצאות מיליציות פרו-איראניות

סוכנות הידיעות הסורית "סאנא" דיווחה הלילה (רביעי) כי ישראל תקפה במחוז דרעא שבדרום סוריה. לפי דיווחים נוספים התקיפה כוונה לתל אל-חארה שבצפון-מערב מחוז דרעא, הנחשבת לנקודה אסטרטגית הצופה לעבר רמת הגולן. בסוריה דווח על מתקפה ישראלית באזור גם לפני כחודש וחצי.

 

לפי מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, בתקיפה היו הרוגים ואף נגרם נזק לרכוש. כמו כן נמסר כי "התקיפה כוונה לעמדות של המשטר הסורי ושל המיליציות הזרות הנאמנות לו".

 

  

שיגור טילי יירוט ממערכות ההגנה האווירית של סוריה (צילום: רויטרס)
תקיפה בסוריה. ארכיון(צילום: רויטרס)

בטלוויזיה הסורית דווח כי פיצוצים החלו להשמע ב-00:40 מכיוון רמת הגולן, ומערכות ההגנה האווירית פעלו נגד לפחות שני יעדים ישראליים מערבית לדמשק באזור אל-רוטה. בנוסף דווח כי בשעה 01:00 נשמעו שני פיצוצים, אחד באזור קונייטרה ואחד כאמור באזור תל אל-חארה.

 

לפי פרשננו רון בן ישי, תל אל-חארה מאפשר תצפית ויזואלית ואלקטרונית הרחק לתוך שטח ישראל, ומשמש כבר עשרות שנים כבסיס מודיעין של צבא סוריה וגורמים אחרים כגון איראן ורוסיה הפועלים בחסותו. האזור סביבו הוא שטח צבאי סגור.

 

בסוף השנה שעברה, השתלט צבא סוריה על האזור בעזרת הרוסים. על פי הסיכום עם הרוסים, רק צבא סוריה יורשה לשהות באזור ואילו האיראנים והמיליציות השיעיות הפועלות מטעמם וגם חיזבאללה יורחקו אל ממזרח לכביש דמשק-דרעא שעובר סמוך לתל אל-חארה, לטווח של 80 ק"מ לפחות (65 ק"מ ממזרח לתל-אלחארה).

 

מפה תקיפה סוריה תל - לחארה ()

בתחילת החודש דווח בסוריה על 15 הרוגים בשורת תקיפות של חיל האוויר באזור דמשק וחומס. מרכז המעקב דיווח כי בהרוגים בתקיפות באזור חומס ודמשק - תשעה לוחמי מיליציות התומכות באסד, בהם סורים וזרים. בתקיפה באזור חומס נפגעו איראנים ואנשי חיזבאללה. לפי הדיווח, שישה אזרחים נהרגו, בהם שלושה ילדים ואישה. במקביל לתקיפות התפוצץ טיל סורי בשמי קפריסין.

 

סגן שר החוץ הסורי, פייסל אל-מקדאד, הזהיר לאחר מכן את ישראל מפני שינוי בתגובות בעתיד לתקיפות המיוחסות לחיל האוויר: "אל תהיו רגועים. סוריה עשויה לשנות את אופן התגובה שלה בעתיד".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר בשבוע שעבר אזהרה לאיראן על רקע המתיחות במפרץ הפרסי, והפנה טענות גם לממשלת לבנון: "היא לא מתנגדת להתבססות חיזבאללה בשטחה - ותישא באחריות". אזהרות שוגרו גם לכיוון סוריה, בהתייחס לנוכחות האיראנית: "לא נאפשר לה להיות לבנון שנייה".

 

נתניהו ציין את הפעולות שנעשות לסיכול מאמציה של איראן להזרים כספים ונשק לחיזבאללה, ולמניעת התבססות כוחות איראניים בסוריה: "ברור לכולכם שבלעדי צינור החמצן האיראני, חיזבאללה לא יוכל להתקיים זמן רב. ברגע שתוציא את הפיגומים האיראניים ממנו הוא יקרוס. אבל המאבק נגד התוקפנות האיראנית הוא לא רק שלנו, הוא צריך להיות מאבק של העולם כולו. לצערי זה עדיין לא קורה במידה המספקת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תקיפה בסוריה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים