שתף קטע נבחר

עימות: תחליפי העישון - מסוכנים לבריאות או מפחיתי נזקים?

מצד אחד האגודה למלחמה בסרטן שטוענת שלא ניתן עדיין להסיק שתחליפי עישון כמו ג'ול אינם מזיקים, מנגד יבואני מוצרי האיוד שמצהירים - מעבר מעישון סיגריות למכשירי איוד מפחית 95% מהנזקים. דנה פרוסט מהאגודה למלחמה בסרטן ופרופ' יהודה אדלר מפורום יצרני ויבואני מוצרי האיוד מתעמתים באולפן ynet

 

 

כבר תקופה ארוכה שהאגודה למלחמה בסרטן מנהלת מאבק נגד סיגריות אלקטרוניות ומוצרים מאיידים, גם לאנשים שרוצים להפסיק לעשן ולעבור במהלך התהליך לשימוש במוצרי האיוד. כדי להבין מהן הסכנות והאלטרנטיבות הבריאות לעישון, הזמנו לאולפן ynet את דנה פרוסט מהאגודה למלחמה בסרטן ואת פרופ' יהודה אדלר המייעץ לחברת ג'ול.

 

קיראו עוד על נזקי העישון

בכל יום מתים 22 ישראלים ממחלות הקשורות בעישון

 דו"ח: כרבע מהישראלים מעשנים; יותר ממה שמציג משרד בריאות

 

לדברי פרוסט, "מכשירי האיוד והסיגריות האלקטרוניות נמכרות על-ידי חברות הטבק לצורך רווחים כלכליים. אמנם הן לא מוציאות עשן, אבל הן מוציאות אדים ויש בתוך אדים האלה מתכות וחלקיקים וחומרים שאנחנו יודעים שהם מסוכנים. כרגע לא יכולים לדבר על סרטן, אבל ידוע שיש אצל משתמשים בסיגריות אלקטרוניות נטייה לסיכון לגידולים טרום סרטניים בחלל הפה".

 

פרופ' אדלר משיב ואומר כי האגודה למלחמה בסרטן מטעה את הציבור ומוליכה אנשים למחלות ולדברים גרועים יותר. "יש יותר ממיליון מאתיים אלף מעשנים במדינת ישראל. הסיגריות האלה ממיתות כל שנה 8,000 אנשים בעישון פעיל ועוד 800 מתים מעישון פאסיבי, וזה בלי להזכיר מחלות נלוות בגלל העישון.

 

"ללא ספק, האגודה למלחמה בסרטן נכשלה בהפסקת עישון במדינת ישראל. אז למה לא לאפשר לאנשים שרוצים להפסיק לעשן לעבור לדברים פחות מסוכנים לעשות זאת", הוא שואל ומוסיף כי בעמוד הבית של משרד הבריאות באנגליה, מצוין כי קיימת הפחתה של 95 אחוזים בנזקים כתוצאה ממעבר מעישון סיגריות לשימוש במכשירי איוד.

 

הוא מוסיף ואומר כי האגודה למלחמה בסרטן חוטאת לתפקידה: "שילחמו בעישון, לא במאיידים. אני מציע לאגודה למלחמה בסרטן להתרכז בעיקר, שזה גמילה מעישון ולא במאבק במוצרים שיכולים להקל על הגמילה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
איוד. פחות מסוכן מעישון?
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים