שתף קטע נבחר

קרב ליברמן נתניהו: למה בוטל פרויקט לעולים בבת ים?

המאבק על המגזר הרוסי נמשך, והפעם בלב המחלוקת - דיור מוגן לזכאי משרד הקליטה. במפלגתו של ליברמן תוהים מדוע נגנז המיזם ומאשימים את ראש העיר הליכודניק. העירייה: "שקר, הביטול בגלל משרד הקליטה בשליטת ישראל ביתנו"

האם יש קשר בין ביטול הקמת פרויקט דיור מוגן לעולים בעיר בת ים לבין המאבק הפוליטי המתנהל בתקופה האחרונה בין הליכוד לבין מפלגתו של אביגדור ליברמן?

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בישראל ביתנו טוענים כי בליכוד ממשיכים לסגור עמם חשבון, ובנוסף לקמפיין אגרסיבי המיועד לעולים כדי לפגוע בישראל ביתנו, פוגעים גם בפרויקטים אחרים שאושרו ואמורים היו לצאת לפועל. הוויכוח כעת נוגע למיזם דיור מוגן לזכאי משרד העלייה והקליטה בבת ים, שאותו אישרה מועצת העיר בשנת 2016.

 

האישור ניתן תוך הנחיה לפתח את הקרקע לטובת הפעלת המבנה, שבו על פי התוכנית אמורות היו להיבנות 200 יחידות דיור ומבנים נוספים לטובת העולים. בנוסף, נדרש אישור שר הפנים אריה דרעי לשינוי ייעוד הקרקע, והוא היה אמור לחתום עליו תוך 12 חודשים ממועד החתימה על הסכם הפיתוח.

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי)
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן(צילום: אמיל סלמן, מוטי קמחי)
 

בפועל לא ניתן אישור כזה על ידי דרעי, והפרויקט שכבר אושר - ובנייתו אמורה הייתה להסתיים עד מרץ 2021 - נגנז. בעירייה טוענים כי הסיבה לביטול נעוצה בהליך חסר מצד משרד הקליטה, עד לא מזמן בשליטת ישראל ביתנו.

 

בישראל ביתנו יש הטוענים כי ביטול הפרויקט הגדול אינו מקרי. גם מכיוון שהוא אושר בשלב שבו נציגת המפלגה במועצה עוד הייתה חברה בקואליציה - כיום היא חברת אופוזיציה - וגם מכיוון שדרעי סירב לחתום על שינוי הייעוד. עוד אומרים במפלגתו של ליברמן כי ראש עיריית בת ים, צביקה ברוט, הוא איש הליכוד שלא ייצא נגד הקו של נתניהו כעת.

 

ביטול הפרויקט נעשה כשברקע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שם את כל כובד משקלו על הקמפיין למגזר הרוסי ומבליט שורת הבטחות שניתנה לטפל בנושאים הנוגעים לקהל זה. כחלק מתשומת הלב הרבה שמקדיש הליכוד לקהל הרוסי, נתניהו ביקר לאחרונה בבית מוגן לזכאי משרד העלייה והקליטה שצפוי לקום באשקלון, ובנוסף הוא צפוי לחנוך פרויקט דומה בתל אביב. זאת, אומרים גורמים בישראל ביתנו, במקום להוציא אל הפועל פרויקט שממילא כבר אושר בבת ים.

 

"נתניהו מאה אחוז דיבורים ואפס מעשים", טענו בישראל ביתנו, "מי שלא מאמין ורוצה לוודא את זה, שיצפה בראיונות שלו בערוץ 9 משנת 2011 ועד עצם היום הזה".

 

מעירית בת-ים נמסר בתגובה כי "מדובר בשקר וכזב, שלא היה ולא נברא. ההיפך הוא הנכון: בישראל ביתנו לא טרחו לבדוק את השקר שלהם, כי אם הם היו בודקים - הם היו מגלים שמי שהביא לביטול הפרויקט היה דווקא משרד הקליטה שהיה בשליטת ישראל ביתנו. החוזה בין העיריה לבין היזם כלל תנאי, שהחוזה יתקיים רק אם היזם ייבחר במכרז של משרד הקליטה.

 

"אלא שדווקא משרד הקליטה, בשליטת ישראל ביתנו, לא בחר את היזם ובכך פסל אותו מלהיות המפעיל של המקום. כתוצאה מכך החליט ראש העיר צביקה ברוט, עם כניסתו לתפקיד, בהתאם להמלצת יועצים המשפטיים, לבטל את החוזה. הציבור הישראלי ראוי ליותר מנציגיו, ואנו תקווה כי בעתיד אנשי ישראל ביתנו יבדקו את העובדות בטרם יפריחו האשמות שווא על בעיות שהם בעצמם יצרו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, AP
נתניהו וליברמן
צילום: אבי מועלם, AP
מומלצים